Dobrá rada

Pozrite sa, čo potrebuje vaša záhrada po zime

2151
0
Zdieľaj
Pozrite sa, čo potrebuje vaša záhrada po zime
Pozrite sa, čo potrebuje vaša záhrada po zime

Prvé teplejšie a slnečnejšie dni nás opäť vyženú von a teda aj do našich záhrad. Tým je potrebné venovať starostlivosť, aby ste sa o pár týždňov mohli radovať z krásnych zelených záhonov, či zberať prvú úrodu.

Už teraz je dobré začať uvažovať nad prípravou vašej záhrady na nadchádzajúcu sezónu. Všetko si vyžaduje svoj správny čas a postup. Odzimovanie záhrady má svoje pravidlá, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch priblížime.

Starostlivosťou o pôdu si zabezpečíte skvelú úrodu

Po rozmrznutí zeme jej treba venovať náležitú pozornosť. Pôdu treba zrýľovať a teda prevzdušniť. Na jar je potrebné dodanie živín, aby nová výsadba rastlín mala z čoho čerpať. Použiť môžete kúpené hnojivo rôzneho druhu. Skúsenejší záhradkári majú svoje komposty, ktoré využívajú najmä pri úžitkových záhonoch.

Pokiaľ ste nováčik, kompost nemáte, ale nechcete kupovať hnojivo, nevadí. Pôde viete dodať živiny aj kuchynským odpadom. Odrezky zo zeleniny a ovocia zahrabte a nechajte ich v pôde zhniť. Dobrou radou je aj použiť jemne namleté škrupiny z vajíčok či kávový odpad. Všetko sa bude počas vegetačného obdobia pomaly rozkladať a pôda tak bude mať zabezpečené živiny.

Dreviny potrebujú svoj jarný rez

Aj keď je slniečko ešte zubaté a nočné teploty môžu byť stále mínusové, je čas na jarný rez stromov. Starostlivosť o ovocné stromy môžete začať už na prelome februára a marca. To zabezpečí zdraví rast vašich drevín, vďaka ktorému budú výborne rodiť.

Nezabudnite rany po reze zatrieť voskom, alebo ich inak špeciálne ošetriť. Rovnako odstráňte výhonky. Nebojte sa pri stromoch vykonať aj radikálnejší rez, ovocné dreviny totiž zbytočné konáre vyčerpávajú.

Trávnik potrebuje vertikutáciu

Počas jarných mesiacov je potrebné postarať sa aj o trávnik. Zatrávnené plochy sa musia vyčistiť. Začnite teda s pohrabaním lístia, ktoré ste neodstránili počas minulej sezóny. Následne trávnik pokoste a nechajte oddychovať.

Dobre zakorenená tráva, ktorá je staršia ako dva roky, potrebuje aj prerezanie. Vertikutácia síce pôsobí ako rázny zásah do zelenej plochy, no je to nutnosť. Trávnik tým prevzdušníte a dáte mu šancu na skvelú ďalšiu sezónu.