Životný štýl

5 rád pre dokonalú barbecue party

1447
0
Zdieľaj

Medzi obľúbené činnosti Slovákov v lete patrí okrem opaľovania a kúpania sa nepochybne aj grilovačka. Veď čo už môže byť príjemnejšie ako si po celom náročnom pracovnom týždni otvoriť pivo a hodiť mäso na rozpálený ražeň? Milujete to aj vy? Slnko pomaly klesá, nálada rastie. Vzduch je konečne dýchateľný a vy sedíte v kruhu najbližších, bavíte sa a sledujete praskajúce mäso na grile. Niekto už krája zeleninu a čerstvý chlieb čaká uprostred stola na svoju druhú polovicu. Robíme však všetko správne? Nie je grilovanie ako grilovanie.

  1. Nie každé mäso je na gril vhodné

Ugrilovať sa dá takmer všetko, no nie všetko je aj konzumovateľné a chutné. Ak sa rozhodnete pre bravčové, najlepšia je krkovička, rebrá alebo pliecko. Z hovädziny odporúčame roštenku. Výborné na gril je aj mleté mäso, pretože dokáže výborne absorbovať koreniny a bylinky. Z kuraciny sú samozrejme top najmä krídelká. Čo sa týka zeleniny, môžete uvažovať o cukete, paradajkách, baklažáne a samozrejme zemiakoch. Výborná je aj cibuľa, paprika, či huby. Vegetariáni uprednostňujú rôzne druhy syrov určených na grilovanie. Dobrým nápadom, no nie až tak častým v našich končinách, je ugrilovať si ryby. Veľa ľudí si prácu zjednoduší a pripraví si špekáčiky alebo klobásky.

  1. Pripravte si vlastnú marinádu

Je samozrejme lepšie si urobiť marinádu podľa vlastnej chuti ako kúpiť už ochutené mäso. Takýto polotovar často obsahuje veľa soli, ktoré vyťahuje z mäsa vodu. Niektoré majú zas vysoký obsah cukru a samozrejme nezdravých prídavných látok.

  1. Vyčistite si náradie

Po každej grilovačke je potrebné všetky nástroje aj samotný gril dôkladne očistiť. Zvyšky z predchádzajúcej party, ktoré zostali zoschnuté na grile nielen nevyzerajú dobre, ale rovnako neprispievajú k zdravému stravovaniu. Prichytávania sa zbavíte jednoduchým trikom. Medzi kliešte chyťte papierovú utierku namočenú do rastlinného oleja a potrite mriežku rozohriateho grilu.

  1. Mäso má svoj čas

Toto platí o jeho ukladaní na gril rovnako ako aj o jeho vyberaní. Pred samotným grilovaním je dobré ho chvíľu nechať v izbovej teplote a nepodávať rovno z chladničky. Počkajte, kým sa gril dostatočne rozohreje. Mäso nechajte poriadne prepiecť. Surové a nedopečené môže spôsobiť žalúdočné problémy. Po odobratí mäsa z grilu ho ihneď nepodávajte. Počkajte 5-10 minúť, kým sa všetky zmesi a koreniny poprepájajú a rovnomerne rozmiestnia.

  1. Nezabudnite na atmosféru

Správna grilovačka nie je len o jedení. Ide o celkovú atmosféru a náladu. Tú dotvoríte príjemným osvetlením, hudbou, prípadne vlastnými hudobnými nástrojmi. Nezabudnite na servírovanie a dostatok nápojov. A to nielen tých alkoholických. Dobrá rada na záver. Majte vždy po ruke fľašu s vodou. Nechcete predsa ukončiť párty volaním hasičov.