Dobrá rada

Kliešte. Ohrozenie v každom steble trávy

1245
0
Zdieľaj

Poznáte to. Leto, štebot vtákov, voda, zakvitnutá lúka, bosé nohy, kliešte. Áno, aj tie sú súčasť leta. Hoci nie tej príjemnej časti.

Najčastejšie na ne môžeme natrafiť v listnatých a zmiešaných lesoch s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách vo výške do 50 centimetrov. Pozor! Kliešte sú aktívne počas celého roka, pokiaľ nie sú dlhšie trvajúce mrazy alebo súvislá snehová pokrývka.

Kliešte sú po komároch druhým najznámejším prenášačom pôvodcov infekčných ochorení na ľudí. Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré prenášajú sú borelióza a kliešťová encefalitída. Borelióza sa prejavuje kruhovou červenkastou škvrnou okolo miesta uštipnutia. Ľudia nakazení kliešťovou encefalitídou pociťujú bolesť svalov aj žalúdočnú nevoľnosť. U oboch chorôb sú ďalšie príznaky podobné ako pri chrípke, napríklad horúčka, únava a bolesť hlavy.

Keď sa kliešť dostane na telo človeka, zisťuje, či našiel vhodného hostiteľa. Ak mu nevyhovuje, stiahne nohy a z tela alebo oblečenia odpadne. Pri vhodnom hostiteľovi má reflex liezť smerom nahor a snaží sa dostať na kožu. Keďže má na nohách vankúšiky, človek jeho pohyb necíti.

Miesto uštipnutia kliešťom nie je zväčša bolestivé. Preto si kliešťa častokrát ani nevšimneme. Po návrate z prírody sa nezabudnite prezrieť, rovnako aj svoje deti a domácich miláčikov. Kliešte obľubujú oblasti slabín, podpazušia, hlavy a krku.

Ako sa môžeme pred kliešťami chrániť?

  1. Noste prevažne svetlé oblečenie, aby ste kliešte ľahko zbadali. Dlhé nohavice, dlhé rukávy a uzavretú obuv.
  2. V lete je to asi problém, preto odkryté miesta pokožky ošetrite repelentnými prostriedkami. Okrem repelentov obsahujúcich syntetické látky sú na trhu aj repelenty na prírodnej báze. Tieto si môžete pripraviť aj doma z esenciálnych olejov používaných v aromaterapii. Vhodné sú napríklad rozmarín, bazalka, klinčeky, jablčný ocot alebo ich kombinácie. Konzumácia cesnaku kliešťov tiež odpudzuje.
  3. Dôkladná kontrola celého tela po návrate z prírody a to aj po niekoľkých dňoch. Kliešte si totižto môžete priniesť domov aj na odeve.

Ako ho vybrať?

Prichyteného kliešťa by sme mali odstrániť pomocou pinzety. Pinzetu je potrebné pritlačiť čo najbližšie ku koži. Kliešťa uchopíme za tvrdú základňu hlavičky a opatrne ho ťaháme kolmo oproti koži. Súčasne kliešťa pootočíme do polkruhu striedavo na obe strany. Najprv ho totiž musíme z rany odlepiť a práve pootočenie pomôže uvoľniť kliešťa z jeho zatvrdnutých slín. Ak napriek tomu stále drží, musíme ťah proti koži zväčšovať.

Podľa výskumov je asi 20 percent ľudskej populácie prirodzene odolných proti kliešťom a kliešť na nich nikdy krv piť nebude. Naopak, asi 15 percent populácie je prirodzene atraktívnych a každý rok si nájdu aspoň jedného takéhoto „kamaráta“ na svojom tele.