Domácnosť a Záhrada

5 tipov na veci, ktoré v štýlových bytoch nesmú chýbať

5787
0
Zdieľaj

Nezáleží na tom, či bývame v malom bytíku, alebo veľkom dome. Tiež nejde o to, či sa prikláňame k minimalistickému štýlu zariadenia, alebo radšej použijeme mohutné kusy nábytku. Cieľom každého je mať svoj domov zariadený štýlovo. Aby sme mohli dať bytu prívlastok „štýlový“ nemusíme sa držať nejakých striktných pravidiel. Štýlový byt môže byť aj so zariadením s historickým tónom, ale aj super moderným.

Minigaléria

Veľa ľudí nazve štýlovým bytom ten, ktorý má aspoň jednu tzv. galerijnú stenu. Je to stena, alebo časť steny, ktorá má na sebe rôzne usporiadané obrazy, fotografie alebo kresby. Je už iba na vás, čo zvolíte ako tému skupinky fotografií, ale všeobecne je dobré držať sa v jednej skupinke jednej témy. Napríklad v jednej budú fotky rodiny, v druhej obrazy kvetov.

Staré s novým

Často je v štýlových bytoch vidno jav, ktorý spočíva práve v miešaní starých kusov nábytku s modernými. Ľudia sa často nedržia jedného obdobia, v ktorom bol ten typ zariadenia používaný, ale používajú aj moderné, ale aj historické prvky. Príkladom je napríklad konferenčný stolík z masívneho dreva, s typicky zatočenými nohami a pri ňom sedačka alebo kreslá, ktoré vyzerajú ako nejaké sedadlá zo sci-fi filmu. Ak sa podarí pekne zladiť dva odlišné typy nábytku, výsledok bude často označovaný za štýlový.

Rastliny

Na väčšine portálov, ktoré sa zaoberajú bývaním a zariadením bytu, vás budú presviedčať o pozitívnych vplyvoch rastlín v byte. Argumentov je mnoho – od tých vedecky potvrdených (čistenie vzduchu v miestnosti) až po tie, ktorým nemusia veriť všetci (pozitívna energia sálajúca z rastlín podľa filozofie Feng-Shui). Každopádne vám vhodne zvolená rastlina dokáže byt rozžiariť aj po estetickej stránke.

Dramatická stena

Za dramatickú stenu sa považuje taká, ktorá sa výrazne odlišuje od ostatných v byte či už je to farbou, tapetou alebo nejakou ozdobou. Príkladom dramatickej steny je tá, v ktorej je uložený krb. Často sú nad krbom pomerne výrazné rímsy. Alebo je to taká, na ktorej je nezvyčajne veľké zrkadlo, prípadne obraz. Dramatický môže byť aj koberec alebo iné pokrytie podlahy. Napríklad dlaždice poukladané do určitého vzoru, ktorý bude pútať pozornosť nižšie. Podľa odborníkov na zariaďovaní bytov by ale nemala byť podlaha pútavá pri jedálenskom stole – tam sa majú ľudia zameriavať na jedlo a spoločnosť.

Knižnica

Hovorí sa: „Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem, kto si.“ Samotná zbierka kníh o nás niečo dokáže prezradiť a ešte viac prezradí spôsob, ktorým ich dokážeme usporiadať, vystaviť. V prípade, že máte dostatok priestoru, mali by ste knihy ukladať tak, aby poličky neboli napratané pomaly na prasknutie. Knihy by mali dýchať, takže ak je to možné, ukladajte pomedzi knihy dekorácie alebo malé rastliny.

Taká „štýlovosť“ bytu je v poslednej dobe pomerne žiadanou vecou. Ľudia sú radi, keď sú v priestoroch, ktoré sú „uznávané spoločnosťou“. Pri použití týchto rád by sa u vás doma mala každá návšteva cítiť pohodlne a odniesť si z vášho bytu dobrý pocit.