Domácnosť a Záhrada

Ako sa zbaviť suchého vzduchu v byte?

9535
0
Zdieľaj

Suchý vzduch v byte neškodí len alergikom, ale aj zdravým ľuďom. Začína to pokašliavaním a končí pocitom zápalu priedušiek keď sa zobudíte. Tento problém trápi mnohých ľudí v rôznych častiach sveta. Keď s tým máte problém aj vy, môžete vyskúšať niektoré z týchto rád.

Ideálna vlhkosť vzduchu je počas celého roka v rozmedzí 40-60%. akonáhle toto číslo klesá pod 30%, začínajú sa prejavovať zdravotné problémy. Počas roka sa so striedaním ročných období mení aj vlhkosť vzduchu v bytoch. V lete stúpa a v zime klesá. Je to zapríčinené menej častým vetraním a vysušovaním vzduchu kúrením. V takýchto situáciách je dobré pridávať vlhkosť vzduchu manuálne. Napríklad ak rozprašovačom zvlhčíte spálňu pred spaním, bude sa vám lepšie spať a zabezpečíte si aj sviežejšie ráno.

Základom sú vhodné stavebné materiály použité na stavbu stien. Najvhodnejšie sú na tento účel klasické tehly. Dokážu prepúšťať vlhkosť a zabraňujú nadmernému vysušovaniu vzduchu. Betón je v tomto najhorší a stavby obložené polystyrénom vám pri udržiavaní vlhkosti vzduchu tiež nepomôžu. Svoju úlohu hrá aj omietka. V tomto prípade sú najlepšie hlinené, ktoré vlhkosť nasajú a v prípade sucha ju dokážu odovzdať prostrediu. Dokážu to až trikrát lepšie ako tie bežné sadrové omietky.

Pri výbere koberca by ste mali byť tiež opatrní, pokiaľ vás trápi sucho. Najviac vám dokážu pomôcť koberce z prírodných materiálov (bavlna, ľanové vlákno, kokosové vlákno…). Fungujú podobne ako omietka, vlhkosť nasajú a neskôr odovzdajú vzduchu keď to je potrebné. Ako sa hovorí – prírodné materiály dýchajú. Vám sa potom bude dýchať lepšie tiež. Určite bude aj byt krajší s kobercom ako keby na podlahe boli iba parkety alebo dlaždice.

Zvlhčovače sú pomerne známe stroje. Nájdete ich v rôznych cenových skupinách, a majú rôzne výkony. Ich princípom je vypúšťanie vlhkosti do priestoru. Ak chcete ušetriť peniaze, približne rovnaký efekt má aj varenie vody na miernom plameni. Pridať môžete aj rôzne aromatické oleje a výsledok bude perfektný. Nevýhodou varenia vody je, že pri tom by ste mali byť prítomný, kvôli bezpečnosti. Zvlhčovač môže bezpečne fungovať aj počas vašej neprítomnosti. Dnes sa už dajú nájsť aj také, ktorým nastavíte čas kedy sa majú zapnúť, aby vás po príchode z práce vždy vítal svieži vzduch.

Keď máte doma radiátory, v období kúrenia vám výborne poslúži výparník. Jeho princíp je jednoduchý. Zavesíte nádobu s vodou na radiátor a voda sa postupne vyparuje. Tiež môžu fungovať aj ako estetické spestrenie radiátoru, len treba vybrať ten správny. Ďalším trikom, ktorý na zvýšenie vlhkosti v miestnosti aspoň na určitý čas zaberie, je žehlenie. Žehlite vždy v miestnosti, kde si myslíte, že je najsuchší vzduch. Rovnako zaberie aj sušenie prádla vo vnútri, alebo len mokrý uterák prehodený cez radiátor.

Všeobecne teda platí, že ak chcete vlhkosť vzduchu udržať na úrovni 40-60%, určite by ste nemali byt prekurovať. Stačí ak budete teplotu držať pod 25°C a vlhkosť sa bude držať oveľa lepšie. Radšej sa vy oblečte teplejšie, ako by vás mali trápiť nejaké problémy s dýchaním.