Cestovanie a Destinácie

5 zásad, ktoré vám zaručia skvelú dovolenku na jachte 

71
0
Zdieľaj
5 zásad, ktoré vám zaručia skvelú dovolenku na jachte 
5 zásad, ktoré vám zaručia skvelú dovolenku na jachte 

Stráviť dovolenku na jachte je skvelý nápad. Nielenže vám vyjde oveľa menej ako klasická dovolenka v rezorte, ale si tiež užijete oveľa viac, pretože si program budete plánovať sami. Najskvelejšie na takto strávenej dovolenke je nezameniteľný pocit, ktorý môžete zažiť len na otvorenom mori. Avšak aj takáto dovolenka má svoje úskalia. Dodržte našich 5 zásad a skvelú dovolenku na jachte zaručene zažijete aj vy.

1. Nepodceňte výber jachty a jej vybavenie

Kto nemá peniaze na jachty na predaj, musí si loď prenajať. V súčasnosti nájdete veľké množstvo spoločností, ktoré sa prenájmom zaoberajú. Nehlaďte len na cenu, ale tiež na rozmery jachty. Overte si veľkosť kabín i doplnkové vybavenie. Veľkosti jachty prispôsobte počtu ľudí, ktorí s vami dovolenku strávia.

2. Dobre si premyslite s kým dovolenku strávite

Musíte si uvedomiť, že dovolenka na jachte znamená strávenie niekoľkých dní so skupinou ľudí v uzavretom priestore. Samozrejme, že občas niekde zakotvíte a pôjdete sa poprechádzať do prístavného mestečka alebo si užijete opustenú pláž. Lenže zvyšok času počas plavby budete musieť zniesť ľudí, ktorí sa s vami na loď vybrali. Ideálne je, keď sú títo ľudia z vašej rodiny alebo blízki priatelia.

3. Pozor na výber personálu, kapitán je kľúčovou postavou

Dôležitý je nielen výber partie, ale tiež kapitána. Skvelé by bolo, keby ste vo svojom okolí našli človeka, ktorý má kapitánske skúšky. Skúste sa zahrať na detektíva a budete prekvapení, koľko ľudí preukaz vlastní. Pozor však na to, že na kormidlovanie jachty na mori musí mať daný človek preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla. Preukaz vodca malého plavidla oprávňuje len na kormidlovanie lodí po vnútrozemských tokoch.

4. Nezabudnite na lieky proti morskej chorobe

Možno ste už niekoľkokrát boli na plavbe, váš kamarát kúpil lode na predaj a vy ste s ním brázdili vodné toky na Slovensku, ale plavba po mori je o niečom inom. Na lodi budete dlhší čas a občas môže nastať vlnobitie, ktoré sa s jachtou bude hrať. V takýchto situáciách sa aj u najviac odolného človeka môže vyvinúť morská choroba. Nezabudnite si preto zabaliť do lekárničky lieky proti morskej chorobe.

5. Premyslite si, ako budete tráviť čas mimo jachty

Mimo plavby máte viac možností, ako stráviť čas. Buď budete spoznávať prímorské mestečká, alebo objavovať skryté zátoky. Ak sa chcete dostať do neprístupných miest, tak vám odporúčame prenajať jachtu s nafukovacím motorovým člnom. Vďaka člnu sa dostanete priamo k pláži a prakticky na každé loďou alebo peši nedostupné miesto.