Životný štýl

Poradíme vám, ako sa obliecť na štvorkolku

75
0
Zdieľaj
Poradíme vám, ako sa obliecť na štvorkolku
Poradíme vám, ako sa obliecť na štvorkolku

Štvorkolka oproti motorke vyzerá viac stabilne, a preto budí mylný dojem, že jazda na nej je absolútne bezpečná. Tento stroj je v nesprávnych rukách rovnako nebezpečný ako motorka. Avšak ani v rukách obozretného jazdca nejde o hračku, a preto by ste sa mali na štvorkolku špeciálne obliekať a nosiť všetky ochranné prvky. Nehody na štvorkolkách nie sú ničím výnimočným a veľa jazdcov ďakovali všetkým svätým, keď vďaka chráničom alebo prilbe neutrpeli pri páde vážne zranenie.

Komplety a kombinézy

Na štvorkolku síce potrebujete vodičské oprávnenie B podobne ako na automobil, ale jazda na nej sa podobá skôr na jazdu na motorke. Preto by ste sa mali na štvorkolku i na trojkolky obliekať podobne ako počas jazdy na dvoch kolesách. Ako oblečenie je možné využiť kombinézy alebo komplety. Komplety pozostávajú z nohavíc a bundy. Ide o pohodlné oblečenie šité na mieru jazdcom na štvorkolkách. Príjemné tkaniny vám zaistia, že sa nebudete potiť ani počas najväčších horúčav. Zároveň sa nemusíte obávať dažďa, pretože oblečenie pre jazdcov na štvorkolky disponuje všitou membránou brániacou premoknutiu oblečenia. Komplety určené pre jazdu na štvorkolky majú vyšší golier, ktorý chráni krk pred vetrom. Praktické sú vrecká a pútka. Nohavice držia na tele perfektne vďaka trakom. Kombinézy sú celistvé a o nič menej praktické ako komplety. Dobre držia chrániče, takže ak si chcete byť stopercentne istí, že sa vám pri páde nič nestane, kúpte si chránič chrbta. Na štvorkolky neodporúčame nosiť kožené oblečenie, ktoré nedá telu dýchať a horšie sa v ňom hýbe. V zákrutách potrebujete, aby vaše telo plne spolupracovalo so švorkolkou.

Rukavice, topánky a prilby

Rukavice a štvorkolka k sebe patria, nemyslite si, že sú zbytočnosť. Viete si predstaviť, ako bolí úder kamienka pri vysokej rýchlosti? Príjemné nie je tiež pražiace slnko alebo dážď. Ruky by sa vám bez rukavíc na riadidlách šmýkali. Rukavice na štvorkolky sa predávajú v letnom i zimnom variante. Tie zimné sú príjemne zateplené. Topánky na štvorkolky sa vyrábajú v strihu nad členky, aby ochránili čo najväčšiu plochu. Sú vyrobené z neoprénu a majú hrubšiu podrážku. Na exponovaných miestach sú topánky vystužené. Chodidlo sa v topánke nepotí a nešmýka. Na jazdu so štvorkolkou môžete využiť motokrosovú prilbu, ale kúpiť sa dajú aj špeciálne helmy pre štvorkolky. Sú veľmi ľahké, príjemné na nosenie, chránia celé temeno hlavy, oči i bradu.