Dobrá rada

5 zásad pre výber detského turistického nosiča

73
0
Zdieľaj
5 zásad pre výber detského turistického nosiča
5 zásad pre výber detského turistického nosiča

Leto je v plnom prúde a každý rodič sa snaží nájsť spôsoby, ako zabaviť deti resp. ako s nimi tráviť čas aktívne. Výborným nápadom je vziať deti do prírody. Väčšie deti bez problémov zvládnu ľahšiu turistickú trasu po svojich alebo na bicykli. Menšie deti budete musieť odviesť či odniesť. Ak sa chystáte na turistiku, nezostane vám nič iné, ako kúpiť detský turistický nosič. Ktoré zásady je nutné pri jeho výbere dodržiavať?

1. Pozor na nevystužené nosiče

Niektorí výrobcovia detských nosičov na turistiku prezentujú predné, nevystužené nosiče ako vhodné na túru. Takýto nosič je určený len na krátke prechádzky a nie to lesného terénu. Počas chôdze po nespevnenom povrchu sa môžete pošmyknúť alebo by sa mohlo dieťa zraniť od konárov. Jedine na chrbte je dieťa v bezpečí presne tak, ako keď ho vezie detský cyklovozík.

2. Myslite na to, ako sa vám bude nosič niesť

Ak sa chystáte na dlhšiu túru, myslite na to, že na chrbte budete niesť záťaž niekoľko hodín. Detský turistický nosič by mal byť ľahký, jeho konštrukcia hliníková a sedenie pre dieťa i popruhy na upevnenie nosiča okolo tela polstrované. Nosiču nesmie chýbať bedrový pás. Vďaka pásu prenesiete časť váhy z ramien do bedier a bude sa vám svižnejšie chodiť. V lete sa vám zíde detský nosič, ktorý je v zadnej časti ušitý z priedušných materiálov zabezpečujúcich odvod vlhkosti z chrbta.

3. Bezpečie dieťaťa a jeho pohodlie

Detské turistické nosiče nie sú ako nosiče bicyklov, pri ktorých vám stačí bicykle upevniť a poprípade uzamknúť. Dieťa musí byť v nosiči istené viacerými spôsobmi. Nejde len o riziko vypadnutia. Počas dlhšieho výletu je nutné, aby bolo jeho telíčko chránené popruhmi, nožičky mierne pokrčené a hlava podopretá opierkou. Upínacie pásy by mali disponovať trojbodovým zabezpečením.

4. Doplnky do každého počasia

Počas turistiky sa môže počasie niekoľkokrát zmeniť. Nezabudnite na doplnky, ktoré ochránia dieťa pred slnkom či dažďom. Ide napríklad slnečné clony alebo väčšiu striešku a pláštenku. K detskému turistickému nosiču sa dajú zakúpiť i iné doplnky – stúpačky, vložky či držiaky na fľaše.

5. Ako dlho vám detský nosič vydrží

Detský turistický nosič je možné používať do okamihu, kedy je dieťa schopné udržať hlavičku. Ako dlho budete nosič využívať, záleží od jeho nosnosti. Najpevnejšie nosiče unesú až 25 kg t.j. dieťa do približného veku 4 až 5 rokov. Samozrejme, že takáto váha je už poriadnou záťažou, a preto staršie deti radšej zapojte do chôdze.