Dobrá rada

Kedy sa skončí predaj áut so spaľovacím motorom?

255
0
Zdieľaj
Kedy sa skončí predaj áut so spaľovacím motorom?
Kedy sa skončí predaj áut so spaľovacím motorom?

Iste ste v médiách zaznamenali informáciu, že Európska únia rokovala o ukončení predaja automobilov so spaľovacím motorom. Schválenie ukončenie predaja robí vrásky na čele hlavne firmám, ktoré majú v predmete podnikania auto dopravu a prepravu tovaru. Vymeniť celý vozový park za vozidlá s elektromotorom bude znamenať pre malé spoločnosti istý krach. Hlavne pri našich slovenských pomeroch je výmena vozidiel v tak blízkom časovom horizonte nereálna. Od kedy má zákon platiť a aký dopad bude mať ukončenie na váš bežný život?

Elektrické vozidlá majú výhody, ale sú drahé

Z environmentálneho hľadiska musíme počin Európskej únie schváliť. Z hľadiska ekonomického však nie. Je síce pravda, že elektrická energia je v súčasnosti lacnejšia ako benzín či nafta, ale vstupná investícia prevyšuje výhody nižších výdavkov na spotrebu. Zaujímavé bude sledovať i to, ako sa čerpacie stanice prispôsobia zvyšujúcemu sa počtu elektromobilov resp. ako sa k danej problematike postavia krajiny mimo EU. Cestovanie mimo EU a preprava tovaru do krajín mimo EU by sa značne skomplikovala. Tovar predsa nemôžete voziť v osobnom automobile, ktorý má na streche strešný box. Je zrejmé, že otázok je zatiaľ viac ako odpovedí.

Kedy to všetko má začať resp. skončiť

Podľa priebežných informácií by mali automobily so spaľovaním motorom z pultov predajní zmiznúť v roku 2035. Jedinú výnimku pri predaji získali ojazdené automobily, s ktorými sa bude môcť aj naďalej obchodovať. Dá sa očakávať, že po týchto vozidlách vzrastie dopyt, keďže nové sa do obchodov nedostanú. Čaká nás doba jazdenia na starých šrotoch, ktoré majú na kolesách staré zimné alebo letné pneumatiky? Predpokladáme, že nie, pretože táto situácia sa EU nebude páčiť. Iste postupne zavedie pravidlá, ktoré už v súčasnosti platia v niektorých krajinách. Ide napríklad o zákaz vjazdu starších áut do centra miest. Automobilky v zákone problém nevidia. Už teraz značnú časť výrobu smerujú k vozidlám s elektrickým motorom. Zároveň však avizovali nutnosť podpory jednotlivých štátov. Poukazujú tiež na nami spomínanú problematiku absentujúcich nabíjacích staníc.

Ako sa k zákazu stavia Slovensko?

Slovenská vláda a ďalších päť krajín sú proti zavedeniu zákona do praxe v tak skorom časovom horizonte. Poukazujú na to, že kúpyschopnosť obyvateľstva západných štátov a Slovenska je diametrálne odlišná. Veď aj súčiastky k autám sa snažia naši motoristi kupovať lacnejšie, napríklad pneumatiky Kormoran. Riešenie tieto krajiny hľadajú v zavedení prechodného obdobia pre menej bohaté štáty. Uvidíme, ako sa celá situácia vyvinie, pretože zákaz predaja nie je ešte definitívny a v roku 2026 plánuje EU zhodnotenie pripravenosti jednotlivých štátov na prechod na vozidlá s nulovými emisiami.