Cestovanie a Destinácie

Mesto pána Antónia Gaudího

6776
0
Zdieľaj

Barcelona je kráľovná Katalánska, jeho perla. Je to dynamické a štýlové mesto, mesto  tolerantných a otvorených ľudí. Mesto excentrického génia Gaudího, ktorý navždy vtlačil pečať svojho rukopisu do nesmrteľných stavieb Barcelony.

Pri návšteve mesta  nemôžete jeho majstrovské architektonické kúsky vynechať. Budú vás sprevádzať na každom kroku a vy znova a znova žasnete nad jednotlivými detailami i celkom jeho diel. Riaditeľ školy Barcelona Architecture school, ktorú Gaudí navštevoval, pri odovzdávaní akademických titulov povedal „Dali sme titul bláznovi alebo géniovi. Čas ukáže.” A čas ukázal, že druhá možnosť bola správna. Poďte sa s nami pozrieť na najúchvatnejšie zázraky, ktoré vytvoril tento pán:

 1. Casa Vicens. Gaudího prvá významná stavba. Dom je postavený z kameňa, hrubých červených tehál a farebných  keramických dlaždíc v šachovnicovom  a kvetinovom vzore. Bola postavená na objednávku od majiteľa tehelne.
 2. Casa Milá alebo La Perdera. Halucinogénna budova postavená s použitím prírodných foriem, je bez pravých uhlov, má farebnú a asi najneobyčajnejšiu strechu a z budovy je  prekrásny výhľad na mesto. Vonkajšia fasáda je spolu s balkónmi vlnitá a pripomína more. Vo vnútri je i múzeum venované Gaudímu a vstupné sem je dosť vysoké.
 3. Parc Guell. Park bol postavený v rokoch 1900 až 1914 a dnes je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jedna sa o záhradný komplex, kde sídli séria dynamicky navrhnutých budov, vrátane domu Gaudího. Park je nesmierne farebný a hravý, ak ho navštívite v skorých hodinách,užijete si veľmi pokojnú prechádzku. Je to najlepšia ukážka Gaudího diel, pretože ponúka zmes všetkých jeho štýlov. Celému parku dominuje tzv. „trencadís“, čo je druh mozaiky vyrobený z kúskov keramických črepín, ktoré vtisli celému miestu nezameniteľnú atmosféru. Všetky tvary stĺporadí, múrikov, striech, ale i schodísk a lavičiek sú akoby organické, oblé, a hladké. Park je plný vymyslených fantastických tvorov a zaujímavá je aj 3 tisíc m² veľká terasa, z ktorej je tiež prekrásny výhľad na mesto.
 4. Casa Batlló. Jedno z najznámejších Gaudího diel, medzi miestnymi prezývané tiež „House of bones“. Každá časť tejto budovy slúži ako symbol: strecha, predstavuje chrbát draka s lesklými šupinami a piliere v oknách zasa predstavujú kosti. Budova, vďaka rôznym farbám, neobvyklým tvarom a vzorom, ktoré sú neustále predmetom rôznych výkladov zo strany návštevníkov, pôsobí priam rozprávkovo. Pripravte sa opäť na dlhšie rady a drahšie vstupné.
 5. Palau Guell sa nachádza vedľa bulváru La Rambla a Gaudí ju navrhol svojmu mecenášovi Eusebovi  Guellovi. Blízko je i ateliér, kde začal s modrým obdobím Pablo Picasso. Palác je z vonka striedmy, ale interiér je farebne a bohato zdobený.

  Casa Calvet
 6. Casa Calvet. Určite najkonvenčnejšia Gaudího budova a zároveň stavba, za ktorú sa mu dostalo oficiálne uznanie: možno preto, že si stavebný úrad v Barcelone vydýchol, že uprostred uhladenej mestskej štvrte nepredviedol Gaudí svoje obvyklé architektonické kreácie. Pri navrhovaní sa tu veľmi nechal inšpirovať prírodou.
 7. Bellesguard. Takisto známy aj ako Casa Fuigueras je vidiecky dom, postavený z tehál a bridlice. Tvar budovy sa podobá na vysoký a úzky hranol s trojuholníkovou podstavou a pripomína tak kostol alebo kaplnku.

  Bellesguard
 8. Sagrada Familia. Chrám svätej rodiny. Monumentálne dielo, ktoré majster nikdy nedokončil. Tento rímskokatolícky chrám  začal stavať v roku 1882 architekt Francisco de Paul del Villar, ale o rok neskôr prebral úlohu hlavného architekta Gaudí. Pre neho sa táto stavba stala posadnutosťou až do roku 1926, kedy tragicky zomrel. V jeho diele pokračujú ďalšie generácie architektov, dokončenie je naplánované na rok 2026 – na sté výročie Gaudího smrti. Dokončená práca bude mať 18 veží: 12 bude venovaných apoštolom, 4 evanjelistom, jeden Ježišovi a jeden  Márii. Tri priečelie kostola,  východné, západné a južné, znázorňujú výjavy zo života Ježiša. Interiér  je navrhnutý ako symbol svätého mesta Jeruzalema.Sagrada Familia je neuveriteľné umelecké dielo plné hlbokej a bohatej kresťanskej symboliky, je to dielo, ktoré vám vyrazí dych a donúti vás zastaviť sa a stratiť sa v jeho nádhere. V súčasnosti sú sprístupnené dokončené časti chrámu, malé múzeum a  hrobka samotného Gaudího, ktorý je tu pochovaný. Môžete takisto navštíviť veže chrámu, z ktorých je úžasný výhľad na Barcelonu.