Životný štýl

6 tipov, ako pri kúrení nevyhadzovať peniaze do vzduchu

813
0
Zdieľaj

So zimou sa spájajú nielen chladné a mrazivé dni, ale aj výdavky na kúrenie. Zdá sa vám, že zaň platíte príliš veľa? Chceli by ste znížiť vaše náklady? Prečítajte si našich 6 tipov, ako pri kúrení neprichádzať zbytočne o peniaze. 

1. Zateplite

Zateplenie je jedným z najlepších riešení, ako znížiť výdavky spojené s vykurovaním. O zateplení porozmýšľajte, najmä ak bývate v staršom dome alebo byte. Tepelná izolácia spoľahlivo chráni pred zbytočnými únikmi tepla.

Ak sa už pustíte do zatepľovania a rekonštrukcie, zvážte, či by nebolo vhodné zmenšiť aj niektoré okná. Aj cez tie môžete strácať veľa tepla.

2. Nekúrte viac, ako treba

Ďalším tipom, ako ušetriť na vykurovaní, je snažiť sa nekúriť viac, ako je potrebné. Každý si chce doma v zime užívať príjemné teplo. Avšak niekedy to ľudia s kúrením preháňajú.

Teploty v izbách sú príliš vysoké, vzduch suchý, a tak musia často otvárať okno. Otvoreným oknom však uniká veľa tepla. A to najmä vtedy, keď nevetráte správne.

Udržujte doma teplotu okolo 20 stupňov. V spálni aj o čosi menej. Takéto kúrenie je nielen zdravšie, ale aj výhodnejšie. A keď vám bude príliš chladno alebo si budete chcieť zvýšiť teplotu napríklad v kúpeľni, zapnite si na chvíľu elektrický konvektor alebo iný ohrievač.

3. Nevypínajte kúrenie, keď odchádzate preč

Zdá sa vám ako najlepšie riešenie, keď odchádzate do práce, vypnúť kúrenie v celom byte či dome? Omyl. Aj takýmto spôsobom sa pripravujete o peniaze. Je oveľa nákladnejšie odznova vykúriť studený byt.

Výhodnejším a aj príjemnejším riešením je udržiavať dlhodobo stabilnú teplotu.Ak neodchádzate preč na celý víkend alebo na niekoľko týždňov, udržiavajte doma teplotu okolo 15 stupňov aj počas vašej neprítomnosti.

4. Nesušte bielizeň na radiátoroch

Aj keď sa zdá sušenie bielizne na radiátoroch ako pohodlný a rýchly spôsob, oberáte sa ním o peniaze. Zakrytými radiátormi strácate až pätinu tepla. Výhodnejším i zdravším riešením je sušička.

O teplo sa oberáte aj vtedy, keď pred radiátor postavíte nábytok. Takisto si dávajte pozor aj na dĺžku závesov. Pri zatiahnutí by nemali zakrývať radiátor.

5. Skontrolujte okná a dvere

Správne utesnené okná a dvere sú pri ekonomickom kúrení kritické. Ak netesnia tak, ako majú, opravte ich tesniacimi páskami. Je to rýchle a spoľahlivé riešenie, ktoré nezaťaží vašu peňaženku.

Pomôcť môže aj inštalácia vonkajších roliet. Okrem toho, že chránia pred slnkom a dobre vyzerajú, vankúš vzduchu, ktorý vznikne medzi zatiahnutou roletou a oknom, slúži ako spoľahlivá izolácia.

6. Vetrajte nárazovo

Správne vetranie vám takisto ušetrí nemalé peniaze. Ak kúrite, vyvarujte sa otváraniu okna na vetračku. Nielen že bude dlho trvať, pokiaľ sa vzduch vymení, ale takýmto spôsobom stratíte aj veľa tepla.

V zime sa snažte vetrať nárazovo. Otvorte okno dokorán na aspoň 5 minút viackrát za deň. Vzduch budete mať stále čerstvý a teplotu to výrazne neovplyvní.

 

Zdroj: bigstockphoto.com