Domácnosť a Záhrada

7 krokov ku rozprávkovej mini záhradke, ktorú si môžete vyrobiť aj doma

2894
0
Zdieľaj

Máte doma nepotrebnú nádobu, akvárium, starý obitý kvetináč, ošúchaný hrniec alebo niečo, čo sa hodí len na miesto vedľa kontajnera? Mýlite sa. Dajte im druhú šancu a oni sa vám za to odvďačia nádhernou dekoráciou do domu, na balkón, terasu, schody, či dokonca na záhradu.

Tu je pár tipov, ako si vytvoriť krásnu mini záhradku:

  1. Ubezpečte sa, že nádoba, ktorú mienite využiť ako črepník neprepúšťa vodu. Musí byť teda nepriepustná a vodotesná. V prípade, že to tak nie je, použite na spodok jednoducho igelit alebo fóliu. Použiť môžete aj hydroizoláciu, ktorá je nevyhnutnou súčasťou pri stavbe bazénov.
  2. Takto pripravený kvetináč vysypte asi do dvoch tretín zeminou. Túto rukami zarovnajte tak, aby vyplnila všetky okraje nádoby. Väčšie hrudky zeminy pritom jemne rozpučte medzi prstami.
  3. Teraz si predstavte, ako by mala vaša mini záhradka vyzerať. Môže byť vo forme mini skalky alebo môže predstavovať nejakú rozprávkovú krajinu, takzvanú fairy garden.
  4. Pripravte si rôzne druhy živých rastliniek, ktoré chcete vo svojej záhradke použiť. Ideálne sú bonsaje, skalné ruže, kaktusy, miniatúrne orchidey, begónie, malé ihličnany, papradie a podobne. Veľmi vhodnou je napríklad aj rastlinka zvaná soleirolia, ktorú poznáte aj ako rodinné šťastie. Ak má dostatok miesta, je schopná vytvoriť nádherný koberec a vyzerá ako trávnik. Zadržiava vlhkosť a zabraňuje tak vysychaniu pôdy. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky tieto rastlinky sa budú v budúcnosti rozpínať a tým pádom budú potrebovať aj viac priestoru. Začnite so sadením tej najväčšej z nich a vyberte jej najvhodnejšie miesto v nádobke. Následne umiestnite menšie. Niektoré môžete aj trochu poupraviť a ostrihať do požadovanej výšky. Keď máte všetky kvietky zasadené. Dosypte zeminu až po okraj nádoby.
  5. Do takto vysadenej záhradky postupne položte nejakú dekoráciu. Najvhodnejší je napríklad minidomček z keramiky, prípadne figúrky, fontánky, nábytok a podobne. Na internete môžete nájsť už niekoľko stránok, ktoré majú v ponuke takéto miniatúrne dekorácie. Veľa rôznych druhov nájdete napríklad aj v akvaristike. Ak potrebujete niektoré časti zafixovať, jednoducho ich prilepte. Ak chcete rybník, stačí opäť vyhĺbiť malú jamku, položiť fóliu, zaliať vodou a okraje fólie zastrihnúť. Aby ich nebolo vidno, môžete dookola poukladať kamienky.
  6. Veľa dekoračného materiálu nájdete aj pri bežnej prechádzke v prírode. Nazbierajte si šišky, rôzne kamene, mach… Na výrobu chodníka môžete použiť malé kamienky, prípadne oválne drievka. Časť mini záhradky môžete vyplniť obyčajným pieskom.
  7. Už len zalejte rastlinky a vaša miniatúrna záhradka je hotová.

Výroba takejto dekorácie môže byť výbornou zábavou aj pre vaše deti. Nechajte popustiť uzdu svojej fantázie a vytvorte spolu s nimi nádherný rozprávkový svet mini záhradiek.

Tip: Ideálne na výsadbu takýchto záhradiek sú jarné mesiace. Výsadbu si však vždy dobre naplánujte a pripravte si vopred zoznam rastlín.