Domácnosť a Záhrada

Vitajte v dobe plastovej

1438
0
Zdieľaj

„Ak sa veľmi nemýlim, tento vynález bude v budúcnosti veľmi dôležitý.“ Poznamenal v roku 1907 Leo Baekeland, tvorca úplne prvého syntetického plastu. Tento belgický chemik sa nemýlil. V súčasnosti si bez plastov nevieme predstaviť život a to aj napriek tomu, že väčšina ľudí si plne uvedomuje ich dopad na životné prostredie a zdravie. Vnímame ich už ako nutné zlo.

Mal to byť dokonalý materiál

Ide o organický materiál vyrobený prevažne z ropy alebo zemného plynu s výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami. Vynikajú najmä v sile a pevnosti, zahriatím sa dajú výborne ohýbať a meniť tvar, sú vodovzdorné a možno ich ľubovoľne farbiť. Jednoducho, dokonalý produkt.

V 60. rokoch sa však začali s plastom spájať negatívne asociácie. Bol symbolom umelosti a falošnosti. Predstavoval čosi lacné a podradné. Zaujímavé je, že to bolo ešte dávno predtým, ako bol zistený jeho škodlivý dopad na ľudské zdravie.

Už pred niekoľkými rokmi ľudstvo prekročilo hranicu 300 miliónov ton plastového odpadu ročne. Predpoklad je, že čochvíľa to bude už 400 miliónov a v roku 2050 pravdepodobne až miliarda ton. Takéto obrovské množstvo si človek hádam ani nedokáže predstaviť. Naša planéta to však vidí reálne.

Európsky parlament už prakticky rozhodol o zákaze jednorazových plastových slamiek, riadu, tyčiniek do uší a ďalších siedmych položiek. Čiastočne sa znížila aj spotreba jednorazových plastových tašiek. Pravdou však zostáva, že ich nedokážeme úplne vylúčiť zo života, ani nahradiť inými materiálmi. Ide o to, aby sa aspoň znížila ich spotreba. Čo však môžeme urobiť už teraz, je pozorne si všímať symboly na plastových výrobkoch, ktoré nás poučujú, ako s nimi zaobchádzať  a ako sa s nimi naučiť aspoň čiastočne spolunažívať v tejto dobe plastovej.

Symboly na plastoch

1 – PETE/PET (polyetyléntereftalát)

Takto označené fľaše sú určené zväčša len na jedno použitie. Pri opakovanom používaní v kombinácii s poškodením alebo vystavením vysokým teplotám môžu uvoľňovať chemické látky.

2 – HDPE (polyetylén vysokej hustoty)

Tento plast je chemicky odolný a bez zápachu. Čo je dôležité, že je netoxický a veľmi dobre recyklovateľný. Aj preto sa používa na výrobu napríklad varných vrecúšok, dojčenských fliaš, obalov na čistiace prostriedky, či rozvody plynu a vodovodné potrubia.

3 – PVC (polyvinilchlorid)

Patrí k plastom s vysokou tvrdosťou. Bežne sa však zmäkčuje, pričom veľkú časť týchto zmäkčovadiel tvoria ftaláty, ktoré sa považujú za veľmi nebezpečné pre ľudské zdravie. Neodporúča sa teda používať pri styku s potravinami.

4 – LDPE (polyetylén nízkej hustoty)

Často sa používa napríklad na výrobu plastových tašiek alebo obalových fólií. Je bez zápachu a netoxický.

5 – PP (polyproptylén)

Ide o relatívne bezpečný plast, ktorý by sa však nemal vystavovať vyšším teplotám. Vyrábajú sa z neho napríklad obaly na potraviny, ale aj niektoré druhy fliaš na vodu.

6 – PS (polystyrén)

Vďaka dobrým tepelnoizolačným vlastnostiam sa používa najmä v stavebníctve. Častokrát slúži aj ako výplň pri preprave krehkých vecí. Niektoré reštaurácie ich využívajú ako obedár a balia doň jedlo. Rozhodne by ste ho v ňom však nemali nechávať dlho alebo zohrievať. Pri zohrievaní sa totiž môže dostať do jedla jedovatý styrén.

7 – iné druhy

K iným druhom plastov patrí napríklad polykarbonát (PC). Celkovo by ste sa mali vyhýbať tomuto druhu plastov v styku s jedlom a nápojmi.