Dobrá rada

7 tipov ako neplytvať potravinami

1159
0
Zdieľaj

Plytvanie potravinami je už aj na Slovensku aktuálnym problémom. Zaujímavosťou však je, že nie reštauračné zariadenia, hotely, potravinárske závody, či obchodné reťazce sú „víťazmi“ v množstve vyhodeného jedla. Sú to práve jednotlivé domácnosti. Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kilogramov jedla.

Plytvať jedlom pritom znamená plytvať zdrojmi, ktoré sú potrebné na jeho výrobu.

Najčastejšie vyhadzovanou potravinou je chlieb a pečivo. Na druhom mieste sa umiestnili zvyšky uvareného jedla. Dôvodom takéhoto plytvania je fakt, že domácnosti väčšinou uvaria viac ako dokážu skonzumovať. Druhým dôvodom je, že potraviny sa pokazili alebo uplynul dátum ich spotreby.

Ako tomuto všetkému predísť? Prinášame pár tipov, ako ušetriť nielen túto zem a jej plody, ale rovnako aj naše financie.

  1. Nenakupujte hladní

Toto je hádam najdôležitejšia zásada, ktorú pozná určite každý. Keď sme hladní, máme chuť takmer na všetko a to všetko častokrát aj končí v našich nákupných košíkoch.

  1. Suché pečivo

Pečivo, ktoré je už také suché, že sa dá s ním rozbiť tanier, nemusí zákonite skončiť v koši. Práve takéto je totižto vhodné na výrobu domácej strúhanky. Starší chlebík môžete obaliť vo vajíčku a opiecť alebo použiť ako krutóny do polievky. V každom prípade sa dá vyschnutiu predísť tým, že sa pečivo uschová do chladničky a vyberie sa vždy iba porcia na daný deň.

  1. Umiestnenie potravín v chladničke

Snáď netreba dobrej gazdinke pripomínať, že menej trvanlivé potraviny je v chladničke potrebné umiestniť na najvyššiu poličku. Veľmi dobrou pomôckou pre prehľad je aj to, ak si potraviny v chladničke usporiadame podľa toho, aby boli vpredu staršie a vzadu novšie, čerstvejšie. Tým zabezpečíme, že si vždy najprv vyberieme tie, ktoré treba skonzumovať ako prvé.

  1. Ryža

Keď vám zvýši ryža, môžete ju použiť do rizota, ryžového nákypu alebo použiť do plnenej papriky. Niektorí k nej nastrúhajú zemiaky, dochutia a vysmažia takzvanú „zemiakovú babu.“

  1. Bio odpad

Zhnité ovocie, zelenina, či škrupiny z vajec môžete použiť do kompostu. Vaša záhradka sa vám na jar poďakuje. V prípade, ak ovocie a zelenina ešte nie sú v najhoršom štádiu, môžete si z nej pripraviť napríklad smoothie.

  1. Výmenný obchod

V prípade, ak uvaríte väčší hrniec a naozaj nemáte chuť jesť to isté jedlo niekoľko dní, môžete ho zabaliť a darovať. Rovnako druhá strana možno niečo pribalí zo svojho obeda na oplátku pre vás. Takto dnes funguje veľa ľudí najmä v rodinnom zväzku. Ale čo takto to zaviezť aj medzi susedmi?

  1. Urobte si jedálniček na celý týždeň

A rovnako aj presný zoznam, ktorý chcete v potravinách kúpiť. Skúste sa ho naozaj aj držať a v obchode nepodľahnúť všetkým tým lákavým ponukám a zľavám.