Dobrá rada

7 vecí, ktoré by Vám mohli pomôcť zachrániť život v krízovej situácii

1180
0
Zdieľaj

Ľudia si aj po vypočutí niekoľkých varovných správ môžu myslieť, že sa im nikdy nič vážne nestane. Takýto postoj nás môže v rôznych nebezpečných situáciách prekvapiť  nepripravených. Mimoriadne situácie sa nestávajú často, ale stále sa musíme naučiť, ako reagovať, aby boli naše šance na prežitie čím vyššie. Naši profesionáli pre Vás našli zopár rád, ktoré vám môžu v prípade núdze zachrániť život.

Ako prežiť lavínu

 1. Vyhýbajte sa lyžovaniu na miestach so silným vetrom, pretože aj vietor môže spôsobiť spustenie lavíny.
 2. Zakryte si ústa, aby sa do nich nedostal sneh. Zbavte sa akéhokoľvek ťažkého predmetu a svoj batoh si nechajte zatvorený, pretože ho možno použiť ako ďalšiu ochranu, napríklad ako vankúš.
 3. Pokúste sa zachytiť o robustný strom.
 4. Začnite plávať – to vám pomôže zostať v blízkosti snehového povrchu.
 5. Ak máte pocit, že Vás strháva sneh, snažte sa držať jedno rameno rovno nad hlavou a krúťte ním okolo, aby ste vytvorili tunel, ktorým sa nadýchnete. Pomôže vám to tiež zistiť, ktorá cesta je smerom hore, pretože ak ste pod snehom, je veľmi ľahké stratiť orientáciu.
 6. Vykopte si okolo tváre maličkú jamku. Akonáhle sa lavína zastaví, sneh sa usadí tak pevne ako betón, takže získate aspoň 30 minút nejakého priestoru na dýchanie.
 7. Pred lyžovaním vo voľnom teréne by ste si mali pripevniť lavínový radar, aby vás záchranný tím mohol ľahko nájsť.

Ako prežiť pád cez ľad

 1. Keď spadnete do studenej vody, vaše telo môže byť v šoku, takže začnete lapať po dychu. Pokúste sa tejto dychovej reakcii pod vodou vyhnúť. Šok môže trvať 1 až 3 minúty, kým sa vaše telo mierne na chlad aklimatizuje
 2. Hlavu držte nad vodou a čo najviac tela mimo vody. Strata vedomia v studenej vode trvá 10 až 45 minút.
 3. Zbavte sa akýchkoľvek ťažkých predmetov.
 4. Ak sa pokúsite dostať z otvoru, ktorým ste spadli pod ľad, pokúste sa dostať do vodorovnej polohy a kopať nohami.
 5. Ak je to možné, vynorte z vody čo najviac svojej hornej časti tela. Pomocou predlaktí a lakťov sa chyťte vrcholu ľadu.
 6. Akonáhle je vaša horná časť tela na okraji ľadu, počkajte niekoľko sekúnd. Nechajte svoje oblečenie trochu odtiecť. Zníži to vašu hmotnosť a uľahčí vystúpenie z vody.
 7. Neplazte sa, ale váľajte svoje telo po ľade ako nejaký valec. Rýchlo si naplánujte cestu späť na breh alebo do svojho vozidla a vyzlečte si mokré oblečenie.
 8. Na zlepšenie prietoku krvi urobte zopár klikov.

Ako prežiť útok vlka

 1. Nebežte a konajte submisívne. Vlčie inštinkty prenasledovať človeka sa môžu spustiť práve potom, ak vlk zbadá snahu človeka utiecť.
 2. Neudržiavajte očný kontakt, pretože vlk to môže interpretovať ako priamu výzvu. Hlavu majte sklonenú.
 3. Ak sa vlk stále približuje, zdvihnite ruky nad hlavu a pokúste sa vyzerať dominantne. Začnite tlieskať rukami a kričte. Vlk sa nemusí báť, ale môže vám poskytnúť nejaký čas navyše na útek.
 4. Ak sa vlk aj napriek tomu približuje, pomaly cúvajte. Buďte v pokoji a buďte vyrovnaní. Neotáčajte hlavu.
 5. Vylezte na strom, ale pritom sa stále pozerajte na vlka.
 6. Ak na vás vlk zaútočí, snažte sa dostať do skrčenej polohy.
 7. Do tváre vlka hádžte kamene a palice. Zviera môže konfrontáciu spochybniť a odísť.
 8. Ak ste v skupine ľudí, sledujte situáciu z rôznych uhlov alebo napríklad v kruhu.

Ako prežiť vo vozidle visiacom z útesu

 1. Ak sa vaše vozidlo už ďalej z útesu nekotúľa, nerobte žiadne rýchle pohyby. Lepšie je zhlboka sa nadýchnuť a naplánovať si únik.
 2. Postupujte pomaly, aby bolo vozidlo vyvážené. Ak je vo vozidle viacero osôb, musíte uniknúť z opačných strán. Keďže vaše brzdy môžu byť v tom momente to jediné, čo bráni vozidle v ďalšej jazde, nechajte nohu celý čas na brzdovom pedáli.
 3. Ak visí predná časť vášho vozidla nadol, vyjdite von zadnou časťou vozidla. Pomaly nakláňajte operadlo. Nájdite rovnováhu. Začnite sa pomaly plaziť, aby ste sa dostali na zadné sedadlo. Otvorte zadné dvere a vyjdite von.
 4. Otvorte všetky okná vozidla, aby ste získali viac východov, aby mohol každý z cestujúcich uniknúť súčasne. Odomknite všetky dvere.
 5. Ak máte v aute kojencov alebo malé deti, počkajte, kým sa z auta nevyslobodí aspoň jeden dospelý cestujúci a dieťa mu podajte.