Cestovanie a Destinácie

Ako bude vyzerať cestovanie po skončení krízy?

1770
0
Zdieľaj

V priebehu pár dní prešla veľká časť sveta od nadmerného turizmu k žiadnemu. Odvtedy aj miestni obyvatelia spozorovali, ako sa ich život vďaka chýbajúcim davom turistov zlepšil: odrazu sa ukázala jasná obloha s výhľadmi tiahnucimi na míle ďaleko, drastické zníženie množstva odpadu sa neuveriteľne znížilo, brehy vôd a kanály sa vyčistili a v lesoch sa znova objavila divá zver. No podnikanie v cestovnom ruchu, ktorému chýbajú turisti odhalilo aj to, ako veľmi je globálna ekonomika závislá od nepretržitého cestovania.

Napriek tomu, že mnohí ľudia sa snažia sami seba presvedčiť, že cestovať nemusia, cestovanie naozaj podporuje duševné zdravie a osobný rast. Aj plánovanie výletov prináša pocit šťastia a radosti. Mnohé štúdie dokázali, že tešenie sa na cestovanie podstatne zvyšuje hladinu endorfínov v organizme viac ako plánovanie nákupu hmotných tovarov. Študovanie máp a plánovanie trasy dáva cestovateľom pocit, že pracujú na dosiahnutí skutočného cieľa.

Ekonomické následky krízy budú znamenať, že oveľa menej ľudí si bude môcť dovoliť cestovať. Inteligentní cestovatelia budú dôverovať miestam s dokonalým systémom zdravotníctva. Výletov bude menej, no cestovatelia zostanú v mieste destinácie dlhšie.

Oceníme, že zostaneme bližšie doma a domáci cestovný ruch bude prekvitať

Fenoménom posledných rokov sa stala preplnenosť turistov na miestach, akými sú Benátky, Paríž, Bali ako aj mnohé iné. No ďalšia vlna cestovania už neprinesie túžbu navštíviť takéto horúce miesta či top-desiatky destinácií. Bude to iba jednoducho túžba ísť, vyraziť a prísť do cieľa cesty. Ľudia budú viac myslieť na výlet či dobrodružstvo než na samotnú lukratívnosť destinácie. Mnohí začnú objavovať výhody cestovania aj doma.

Nový svet cestovania nepochybne zaznamená rozmach domáceho cestovania. Mnohí cestovatelia sa vydajú na cesty dodávkou alebo svojím vlastným vozidlom. A tento spôsob cestovania má obrovský zmysel, pretože človek tak môže byť počas dovolenky samostatnejším. Vrátime sa aj k medzinárodnému cestovaniu, no to bude špecifické tým, že na cesty sa vyberú aj ľudia z robotníckej triedy po celom svete, ktorí budú hľadať svoju rodinu, či už v Nigérii, Ekvádore alebo v Poľsku.

Udržateľnosť bude hnacou silou

Priemysel bude reagovať aktívnymi opatreniami na uprednostnenie zdravého sveta pred ziskovými maržami. Bude sa cestovať do menej známych oblastí, než aby sa ľudia pretekali v tom, na akých exotických dovolenkách boli. Cestujúcim sa odporúča zameriavať sa na „globálny juh“ alebo rozvojové krajiny závislé od cestovného ruchu. Vzniká potreba diverzifikovať naše polohy, aby sme sa vyhli masovému turizmu a vyhľadávať miesta, ktoré to skutočne potrebujú. Ak chcú cestovatelia zachrániť planétu a uchovať ju pre ďalšie generácie, musia sa už dnes rozhodnúť pre udržateľné cestovanie.

Budeme hľadať kvalitu pred kvantitou

Cestujúci s najazdenými kilometrami by mali začať prehodnocovať, ako a prečo cestujú. To im dá slobodu preskúmať cestovateľské projekty pre vášeň namiesto výplaty. Ide o fenomén, kedy sa napríklad bloger, ktorý žije v Thajsku a žije z platených koncertov, pustí do projektu financovaného z vlastných zdrojov, ktorý vyzdvihne provincie v jeho adoptívnej krajine, ktoré boli doposiaľ neznáme.

Cestovní poradcovia sa stanú nevyhnutnosťou

Predpokladá sa posun v rezervácii cestovania prostredníctvom agentov a zavedených operátorov. Spotrebitelia sa obrátia na agentov špecializujúcich sa na životné prostredie. Tí, ktorým záleží na tom, kam pošlú svojich zákazníkov, môžu skutočne zabezpečiť, aby bol každý článok v dodávateľskom reťazci rovnako uspokojený.

Ekologické cestovanie

Ekologické cestovanie zahŕňa cestovanie s ohľadom na uhlíkové stopy. Jedná sa napríklad o možnosť prenájmu elektrického vozidla namiesto vozidla poháňaného klasickými pohonnými hmotami. Príkladom je napríklad aj dobrovoľnícka turistika, práca v prírodnej rezervácii či ochrana prírody.

Ekologickosť cestovania sa prejavuje aj v iných aspektoch, ako napríklad v zohľadňovaní uhlíkových emisií, ktoré produkuje lietadlo. Ľudia, ktorí sa snažia eliminovať uhlíkové stopy, si balia iba to, čo potrebujú a za čo sa im raz životné prostredie poďakuje. Cestovatelia budú dávať prednosť cestovaniu po zemi, čo značne o niekoľko ton znižuje uhlíkovú stopu. Doprajú si lokálne pivo a nielenže si pochutia na kvalitnom pive, ale ich bezuhlíkové pivo aj zníži počet kilometrov piva. Cestovatelia sa budú vyhýbať balenej vode, pri turistike sa budú zdržiavať na značených chodníkoch a udržiavať bezpečnú vzdialenosť od všetkých zvierat, pretože ak by zišli z vyšliapanej cesty, mohlo by to znamenať, že pošliapu chránené alebo ohrozené rastliny.

Transformačné cestovanie

Transformačný cestovný ruch sa zaoberá otázkou, ako môže cestovanie a cestovný ruch zmeniť ľudské správanie a mať pozitívny vplyv na svet. V dnešnom svete, v ktorom dominujú bezpečnostné a politické výzvy po 11. septembri, ekonomické a finančné kolapsy, ako aj environmentálne hrozby, vzniká potreba hľadať rôzne druhy cestovného ruchu, ktoré môžu transformovať ľudské bytosti, ako napríklad vzdelávací, dobrovoľnícky, prežitkový, komunitný, ekologický, farmársky, extrémny, náboženský, duchovný, wellness ako aj misijný turizmus.

Transformačný turizmus nie je len cestovanie za oddychom, ale jeho cieľom je zároveň zmeniť životy druhých ako aj seba samého. Príkladom sú najmä dobrovoľnícke pobyty, kedy si cestovatelia popri dovolenke vyhradia čas na dobrovoľníctvo vo svojich turistických cieľoch. Cestovatelia sa môžu rozhodnúť pre wellness dovolenku, na ktorej sa zapoja do kurzu jogy, vyberú si meditáciu v prírode alebo navštívia miestne kurzy, ako sa vyrábajú rôzne výrobky, aby sa naučili novým zručnosti.

Sólo cestovanie

Sólo cestovanie v Európe zažíva boom. Počet nezadaných rastie, rovnako ako počet ľudí, ktorí cestujú sólo podľa vlastného výberu. Cestovatelia stále viac inklinujú k návšteve rozvojových krajín, hľadajú dobrodružstvá, relaxáciu, samotu alebo nové naplnenie. Sebarozvoj a jedinečné zážitky patria k najdôležitejším aspektom sólového cestovania. Obzvlášť populárne sú osobné prehliadky so sprievodcom. Mnohí ovdovení seniori vyhľadávajú dlhodobé pobyty v hoteloch alebo okružné plavby ako luxusnú alternatívu ku svojej klasickej starobnej starostlivosti počas obdobia dôchodku.