Dobrá rada

Stavať dom nanovo alebo rekonštruovať starý: Čo sa vám oplatí viac?

1202
0
Zdieľaj

Peniaze našetrené, rozpočet vykalkulovaný, predstavy nekonečné. Už ste blízko k splneniu svojho sna – novému domu. Po malom prieskume vás však zaskočilo, koľko možností existuje. Trh s nehnuteľnosťami je naozaj komplikovaný. Preto sme pre vás pripravili porovnanie a prehľad možností, ktoré máte.

Rekonštrukcie: Často výhodnejšie, no nepredvídateľné

Znie to jednoducho. Kúpite si starší dom v dobrej lokalite už aj s pozemkom za dobrú cenu, za zopár desiatok tisíc ho prerobíte na váš obraz a je to. Má to však hneď niekoľko háčikov. Staršie domy majú oproti moderným projektom domov staršie jadro a nemodernú dispozíciu.

Je teda veľká šanca, že budete musieť búrať steny, a ako sa povráva v kruhoch stavbárov – bohvie, čo tam nájdete. Samozrejme, môžete nájsť truhlu s pokladom, ale skôr to bude narušená statika a tony hrdze. Ak sa vám nebudú páčiť podlahy či okná, pripravte si ďalší balík, ktorý sa môže vyšplhať aj na dvadsaťtisíc eur.

Ďalším problémom môže byť strecha. Staršia strecha s prasklinami a trhlinami dnu púšťa vlhkosť, a tá spôsobuje ďalšie škody, ktoré stoja ďalšie peniaze. Najhoršie je, že stav strechy je niekedy ťažké posúdiť, a tak na to môžete prísť, až keď je neskoro. A keďže strecha je jedna z najdrahších položiek domu, sú to ďalšie náklady, s ktorými ste pôvodne nemuseli rátať.

Novostavby: Projekt na mieru za viac peňazí

Ideálna možnosť pre tých, ktorí majú radi veci pod kontrolou a nemajú radi prekvapenia. Výhodou novostavby, obzvlášť domu na kľúč, je to, že máte takmer úplnú kontrolu nad výsledkom. Celý čas totiž pracujete s architektom a dizajnérom, ktorí vám dokážu zhmotniť vaše predstavy.

Najväčšími problémami sú však cena a lokalita. Síce niektoré rekonštrukcie môžu byť nákladnejšie, zväčša vás nový dom vyjde viac. K tomu musíte rátať s tým, že nový dom si už v centre mesta nepostavíte, a tak je každá novostavba o kúsok ďalej ako tá predošlá.

Dobrou alternatívou sú aj hromadné novostavby. V tomto prípade síce nemáte úplnú kontrolu nad vzhľadom vášho domu, na oplátku však dostanete výhodnejšiu cenu. Ak vám teda nevadí, že váš dom bude vyzerať rovnako ako susedov, hromadné novostavby sú výbornou alternatívou.

Alternatívy klasických novostavieb

Väčšina z nás si pod novostavbou predstavuje murovaný, presklený bungalov so solárnymi panelmi a letnou terasou. Nie je to však ani zďaleka jediná možnosť. S modernými postupmi sú na vzostupe rôzne typy stavieb, ktoré sa pomaly stávajú trendmi.

Oceľové konštrukcie sú sú lacnejšie, ľahšie aj rýchlejšie na výstavbu ako bežné murované domy. Oceľ je vysoko tvarovateľná a zároveň pevná, vďaka čomu môžete využiť rôzne netradičné tvary. V neposlednom rade je veľmi prispôsobiteľná, keďže medzi jednotlivé oceľové súčasti môžete dať akýkoľvek materiál. Prerábka jadra takisto nevyžaduje búranie a zdĺhavé práce.

Prefabrikované domy sa takisto stávajú čoraz populárnejšími. Ich najväčšou výhodou je rýchlosť stavby. Dokážete ich mať postavené už za pár dní. Takisto je na nich potrebné menej materiálu, takže šetria životné prostredie. Avšak ich životnosť, ktorá sa pohybuje okolo 50 rokov, môže niekoho odradiť.

Posledným trendom sú domy v kopci. Tieto domy kombinujú cenovú výhodnosť naklonených pozemkov a nádherné výhľady z kopcov. Taktiež majú výborné izolačné vlastnosti a nízky environmentálny vplyv. Ich nevýhodou môže byť menej svetla, keďže len jedna strana domu je odhalená okolitému svetu.