Domácnosť a Záhrada

Sedem dobrých rád ako sa starať v zime o izbové kvetiny

4439
0
Zdieľaj

Aj naše rastliny v byte potrebujú raz za čas našu pozornosť. Na čo si treba dávať pozor hlavne teraz v tomto chladnom období? Tropické izbové rastliny sa určite tešia vysokým teplotám vo vykúrených bytoch, ale na druhej strane neznášajú suchý vzduch. Tu sú triky ako si ich udržať stále krásne a zdravé.

1. Zalievanie

Naše rastlinky môžu cez zimu trpieť nedostatkom vlahy. Preto sa uistite, že každý kvetináč má pod sebou vlastnú misku alebo tanier, kde môžete kontrolovať zalievanie a množstvo vody. Nezabudnite ani periodicky zvlhčiť listy s rozprašovačom  vody. Voda by mala byť destilovaná, aby nezanechala biely škvrnky na listoch.

2. Správne umiestnenie

Kontrolujte, či vašim izbovým kvetinám nepadajú príliš listy. Mohlo by to znamenať, že rastlina bola vystavená nadmernému teplu, ako napr. kozub, radiátor. Preložte ju poprípade na vhodnejšie miesto, aby vám úplne nezomrela.

Na druhej strane niet nič horšieho ako závan studeného vzduchu pri vetraní bytu. Ak listy vašich obľúbených rastlín začínajú hnednúť na okrajoch, znamená to, že im poškodil studený prievan. Dajte teda pozor, kde ich umiestnite. Tam, kde sa im darilo cez leto, neznamená, že to tak bude aj cez zimu.

3. Hnojenie

Aj naše izbové kvetiny cez zimu odpočívajú, tak nepotrebujú byť pohnojené. Môže sa však pri niektorých druhoch stať, že vďaka izbovému teplu a svetlu začnú vyháňať nové listy, či dokonca kvety. V tom prípade je potrebné im dožičiť prísun živín.

4. Škodcovia

Dôležitá je pravidelná kontrola škodcov a vošiek na listoch a nových výhonkoch. Aj cez zimu si radi pochutia na vašich kvetinách. Kontrolujte pravidelne aj pôdu a poprípade použite vhodný prípravok na ich odstránenie.

5. Prach

Cez zimu sa vo vykúrených bytoch viacej hromadí prach a rastlinky potrebujú dýchať. Pravidelne utierajte vlhkou handrou prach z listov. Rastlinky sa vám za to poďakujú.

6. Zastrihávanie

Cez zimu rezanie a tvarovanie izbový rastlín sa veľmi neodporúča. Už sú dosť oslabené suchým vykúreným vzduchom v byte. Pomôžete im len odstrihnutím suchých, krivých, či chorých častí rastliny. Nebudú tak na ne míňať zbytočnú energiu a lepšie prezimujú.

7. Presádzanie

Izbové rastliny sa neodporúča presádzať cez zimu. Vôbec im to nepomôže, tak by to bola zbytočná námaha. Môžete však malými hrabličkami prekypriť pôdu v kvetináči. Okysličia sa lepšie korienky a skontrolujete prípadných škodcov.