Dobrá rada

Aj pes môže trpieť úzkosťou

1591
0
Zdieľaj

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo robí váš pes po tom, ako odídete ráno do práce a necháte ho doma samého celý deň? Až sedem psov z desiatich zažíva úplné peklo. Často krát sa preto susedia sťažujú na štekajúcich a zavíjajúcich psov. Ten sa pritom snaží len privolať pomoc a povedať: „Som tu sám a bojím sa. Vráťte sa späť.“ A my sa vždy vrátime. Nevedia, koľko času ubehlo. Ani nevedia, či sa naozaj vrátime. Ale keď začujú pohyb a otváranie dverí, myslia si, že práve to zavíjanie zabralo. Preto to opakujú zakaždým, ako zabuchneme za sebou dvere.

Pes dokonca vie vycítiť, že sa niekam chystáme. Stačí mu na to pozorovať náš bežný pohyb a rutinné aktivity. Napríklad, keď sa maľujeme, berieme kľúče, obúvame, podávame mu obľúbenú hračku alebo zapneme rádio. Toto všetko je pre neho spúšťačom pocitu strachu zo samoty.

Najčastejšie príznaky psa so separačnou úzkosťou:

  • neustále sa drží pri vás a vyžaduje si vašu pozornosť
  • keď sa pripravujete na odchod z domu, začne prestupovať a byť v strese
  • šteká, kňučí alebo zavíja
  • znečisťuje domácnosť (extrémny stres môže spôsobiť, že pes sa začne vyprázdňovať v interiéri)
  • počas vašej neprítomnosti neprijímajú potravu ani vodu
  • deštruktívne správanie v domácnosti (neporiadok, doškriabaný nábytok…)

Takéto správanie môže u psa začať ešte počas chystania sa majiteľa z domu alebo ihneď po jeho odchode. Toto môže trvať prvých 30 minút až hodinu, prípadne aj dlhšie. V extrémnych prípadoch aj po celú dobu neprítomnosti majiteľa.

Pes, ktorý sa takto správa nie je nevychovaný, len potrebuje pomoc. Separačná úzkosť alebo takzvaný strach z odlúčenia môže mať značný negatívny dopad na kvalitu života psa a ľudí v domácnosti. Je jedným z psychických ochorení psa, s ktorým je veľmi náročne sa vyrovnať. Pozitívnou správou je, že sa takéto správanie dá riešiť. V niektorých krajinách už existujú psí psychológovia, ktorí sa venujú aj takýmto prípadom.

Jednou z možností ako zvládnuť tento problém je zmeniť rituál odchádzania z domu. Pri odchode ho nezavrieme do jednej izby, nepustíme rádio, nedáme obľúbenú hračku. Skúste napríklad zobrať do ruky kľúče hocikedy počas dňa a potom ich dať opäť na pôvodné miesto. Oblečte si bundu a opäť si ju vyzlečte. Počas víkendu sa obujte a tvárte sa, že odchádzate. Namiesto toho si však sadnite na gauč akoby sa nič nedialo. V prípade, ak ide o vyšší stupeň ochorenia, nebude to také jednoduché a proces liečby bude omnoho dlhší. Je potrebné postupne zväčšovať vzdialenosť medzi vami a vašim psom.

Postupne predlžujte čas, ktorý vydrží bez vás. Začnite napríklad na 5 sekundách. Po každom, ako splní vašu úlohu sedieť a nepribližovať sa, ho odmeňte maškrtou alebo pohladením. Po určitom čase sa bude musieť pes naučiť vydržať aj v inej miestnosti ako ste vy, prípadne za zavretými dverami.

Moderné technológie dnes už pomáhajú nielen ľuďom, ale aj psom. V Amerike dokonca existuje televízny program pre psov. Na trh sa dostáva tiež prístroj, pomocou ktorého môže komunikovať majiteľ so svojim psom počas jeho neprítomnosti. Má možnosť vidieť ho na kamere a zároveň mu podávať nejakú dobrotu.

V každom prípade platí jedno. Pred tým, ako si zaobstaráte psa, je dôležité si dôkladne zvážiť, koľko času sa mu budete môcť venovať. Lebo, či už si pes nadmerne vyžaduje vašu pozornosť alebo nie, je to jeden z najspoločenskejších tvorov na tejto planéte. Koniec koncov, sami sme si ich vyšľachtili tak, aby boli človeku vždy po ruke.