Životný štýl

Prečo je s mužmi náročné komunikovať?

1117
0
Zdieľaj

Muži a ženy sa v podstate k sebe vôbec nehodia. A aj napriek tomu sú pre seba stvorení a navzájom sa potrebujú. Jeden z odvekých problémov je komunikácia. Ženy chcú riešiť všetko a naraz. Muži si vyberajú témy a riešia len to, čo je pre nich podstatné.

Prečo muži toľko sledujú televíziu? Pretože inak by sa museli baviť s vami. Televízia je napríklad najosvedčenejšia mužská metóda ako sa vyhnúť komunikácii so ženou. Muži radi nehovoria. Časté a dlhé sledovanie televízie však nie je iba známkou málovravnosti. Je to zároveň aj varovný signál, že niečo vo vašom vzťahu nie je v poriadku. Je to prejav nezáujmu o vzťah. Urobte si test. Odpojte dnes večer televíziu. A skúste vydržať čo najdlhšie. Potom sa buď rozvediete alebo znova zaľúbite. Len tak zistíte, či máte ešte niečo spoločné so svojou polovičkou. Čo budete celý večer robiť? Nielen dnes, ale nasledujúce obdobie. Rozprávať sa? Čítať knihu? Telefonovať so známymi? Surfovať na internete? Niečo sa zahráte? Budete sa milovať? Alebo len mlčať? Viete si vôbec predstaviť takú situáciu? Vylúčenie televízie je najlepšou čističkou problémov v medziľudských vzťahov v domácnosti.

Prejdite sa niekedy večer popod okná. Takmer v 90 percentách z nich bliká televízia. V týchto rodinách nemá nikto nič lepšie na práci. Nechcú sa baviť o zážitkoch, snoch a problémoch. Chcú mlčať a sledovať cudzie životy. Čo konkrétne sledujú? V podstate im to je úplne jedno. Sledujú všetko, pretože nevedia, čo by inak robili. Jedine ak by išli spať skôr. Je to smutné, však?

Prečo muži nikdy nepočúvajú? To sa vám iba zdá. Muži vedia perfektne počúvať. Napríklad športového komentátora v televízii alebo svojho šéfa na mítingu. Muž vás nepočúva jednoducho preto, lebo to, čo hovoríte, ho absolútne nezaujíma. Muži majú totiž v hlave automatický filter, ktorý nezaujímavé veci vôbec nevpustí do ich pamäte. V skutočnosti je to pre nich veľká výhoda. Vďaka tejto vlastnosti sa vyrovnávajú s oveľa menším objemom informácií ako ženy. Nazýva sa to selektívne vnímanie. Počúvajú teda len to, čo je pre ich život dôležité. A pre ich biologické potreby. Tu môžeme opäť vidieť pozostatky správania sa pravekého človeka z jaskyne. Keď muži boli lovcami a ženy zberačkami. Muž, ktorý sa vtedy vybral na lov do temných lesov musel vedieť odlíšiť dôležité zvuky (napríklad pohyb vlka v krovinách) od nepodstatných (napríklad cvrlikanie svrčka alebo šuchot vtákov v stromoch).

Žena sa na rozdiel od neho nechala rozptyľovať rôznymi zvukmi. Spievala si, tancovala, trkotala s ostatnými, kŕmila deti, zbierala bobule, lamentovala. Skrátka, bola zvyknutá robiť viacero vecí naraz a nesústrediť sa len na jednu. Zároveň stihla zachytiť a vnímať všetko naraz. Tým vytvorila síce zbytočnú, ale nanajvýš dôvernú zvukovú kulisu. Počúvate pri žehlení svoju obľúbenú televíznu reláciu? Spievate si pri varení? Ešte stále v podstate žijete v jaskyni. Cvrlikanie vtedy, cvrlikanie teraz.