Dobrá rada

Aj včelie bodnutie môže liečiť

4195
0
Zdieľaj
Aj včelie bodnutie môže liečiť

Včelí jed (apitoxin) je sekrét jedových žliaz včiel. Je vylučovaný tenkou žľazou sacieho aparátu včely – robotnice. Včelie matky používajú jed len pri súboji s inou matkou. Apitoxin je nažltlá hustá tekutina kyslej reakcie. Má silný, štipľavý zápach. Je horká a pálivá.

Včela pri bodnutí vypustí približne 0,012 mg jedu.

Apitoxin je nebezpečný (toxický) ako pre človeka, tak i pre zvieratá a hmyz, pretože vo veľkých dávkach spôsobuje pohybové ochrnutie. Na náš organizmus je vplyv včelieho jedu však  rôznorodý. Záleží na dávke, mieste vpichu i na citlivosti daného organizmu. Poštípanie zdravého dospelého človeka vyvoláva najčastejšie len miestnu reakciu vo forme začervenania, opuchu a pálenia pokožky. Niektorí ľudia nezvládajú ani jedno poštípanie včelou a imunitná odpoveď ich organizmu je príliš silná a môže ohroziť život. Pri väčšom množstve poštípaní (200 – 300) dochádza k ťažkej intoxikácii organizmu, čoho charakteristickým príznakom je silné narušenie činnosti srdca a ciev.

V nižších dávkach je dôležitým liečebným prostriedkom pre mnohé choroby, ktoré sa ťažko liečia inými liekmi.

Liečivé účinky

Včelí jed je zložitou zmesou rôznych chemických látok, jeho presné zloženie však nie je stále úplne známe. Obsahuje látky podobné tuku, magnézium, meď, bielkoviny, melitín a mikroelementy. Využitie jedu na liečebné účely bolo pôvodne založené na náhodných skúsenostiach a pozorovaniach. O jeho pozitívnych účinkoch sa ľudstvo dozvedelo najmä vďaka včelárom, ktorí aj pri inak veľmi častých reumatických ochoreniach medzi populáciou, boli postihnutí len zriedka. Preto sa v ľudovom liečiteľstve nechávali ľudia úmyselne bodnúť včelou, aby ochoreniam predišli alebo sa liečili (miestami sa tento spôsob dodnes bežne používa). Aplikácia jedu sa vykonávala obvykle priamym vpichovaním žihadiel do postihnutých miest v stúpajúcich dávkach. Je to bolestivá, ale veľmi jednoduchá a účinná terapeutická metóda.

Včelí jed sa získaval rôznymi metódami spojenými so stratou žihadla, čoho dôsledkom bol úhyn včely. Postupne však boli prepracované metódy dráždivých impulzov, pomocou odoberacích rámikov vybavených odporovými drôtmi, pod ktorými je gumená podložka, pijavý papier a tvrdý podklad. Do neho včela vstrekuje jed a tak nezahynie.

Okrem iného sa jed aplikuje vo forme rôznych mastí, náplastí, gélov, tabliet, inhaláciou, či injekciou.

Lekárske využitie

Pomocou včelieho jedu sa najčastejšie lieči artritída, reumatické zápaly, krvné zrazeniny, astma a choroby spojené s vysokým krvným tlakom.

Okrem toho:

  • pomáha liečiť niektoré kožné choroby
  • má protizápalový účinok
  • znižuje zrážanlivosť krvi – pomáha predísť infarktu a embólií
  • pomáha pri liečbe migrény
  • má stimulujúci vplyv na systém hypofýzy
  • pomáha pri ochoreniach periférnej nervovej sústavy
  • v malých dávkach má povzbudzujúci účinok na srdce
  • má anestetické účinky – je približne 15-krát silnejší ako anestetiká vo forme liekov
  • pomáha pri očných zápalových ochoreniach

Upozornenie: Bez prítomnosti odborníka sa však terapia včelím žihadlom neodporúča.