Dobrá rada

Quinoa ako superfood

1685
0
Zdieľaj

Každý rok sa na gastroscéne objaví nová „superpotravina“, ktorá jednoznačne musí byť súčasťou nášho jedálnička. Zaujímavé je, že čo je jeden rok must have a módny trend, ďalší rok upadá do zabudnutia, prípadne sa z nej stane zdraviu škodlivá potravina. Jedno je však isté. Svet zdravých potravín potrebuje každý rok nových hráčov.

Práve quinoa je takýmto superfoodom pre rok 2013. Dokonca bol daný rok podľa FAO (Food and Agriculture Organization) označený aj ako Medzinárodný rok Quinoy.

Quinoa, u nás nazývaná ako mrlík čílsky, je rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Inkovia ju uctievali ako „matku zŕn“. A niet sa čo čudovať. Táto pseudocereália je označovaná ako jedna z najzdravších potravín sveta. Quinoa nás zásobuje slušnou dávkou aminokyselín, minerálov (železo, vápnik, či fosfor) aj vitamínov. Quinoa neobsahuje lepok ani cholesterol, ale zato má približne dvojnásobok vlákniny ako obilniny.

Quinoa sa pestuje vo výškach 2500 až 4000 metrov nad morom, kde je možné vypestovať len veľmi málo druhov plodín. Quinoi sa v týchto oblastiach darí vďaka intenzívnej poľnohospodárskej aktivite Inkov, ktorí vyšľachtili odrody s väčšími zrnami znášajúcimi chlad a vysokú nadmorskú výšku.

Na čo sa používa?

Quinua je významnou potravinou v andských krajinách ako Peru, Bolívia, Ekvádor, Kolumbia, Čile a Argentína, no možno ju kúpiť aj na Slovensku v obchodoch so zdravou výživou. Používa sa do polievok a môžu sa z nej pripravovať prívarky alebo kaše. Po uvarení je z nej možné urobiť napríklad aj placky. Výborná je na prípravu šalátu alebo ako príloha.

Ako väčšina obilnín, aj quinoa počas varenia naberá na objeme. Pri jej varení je potrebné dodržiavať zásadu 1:2 – teda 1 podiel quinoa, 2 podiely vody. Ešte výraznejšiu a lepšiu chuť dosiahneme vtedy, ak ju varíme vo vývare namiesto vody.

Na svete existuje viac ako sto druhov tejto vzácnej potraviny. Podľa farebnosti sú tri základné. Najbežnejšia je biela, ktorá má jemnú maslovú chuť. Podobá sa bielej ryži, ale je oveľa zdravšia. Červená quinoa je chrumkavejšia, s orieškovou príchuťou. Čierna sa vyznačuje zemitejšou a sladšou chuťou.

Dá sa aj piť

Potomkovia Inkov pridávajú quinou do regionálnych verzií alkoholického nápoja chicha. Často ako zásadnú ingredienciu, v peruánskej oblasti Puno, sa však chicha robí iba z quinoy. Nápoj je svetlý, takmer biely. Chuťou nám Európanom môže pripomínať pivo.

Prečo je taká drahá?

Quinoa je v porovnaní s inými superfoodmi pomerne drahá. Je to dôsledok pôsobenia trhu. Za ostatných desať rokov sa jej predaj takmer strojnásobil, ale produkcia sa zvýšila len nepatrne.