Životný štýl

Aké vlastnosti má ortopedický matrac?

51
0
Zdieľaj
Aké vlastnosti má ortopedický matrac?
Aké vlastnosti má ortopedický matrac?

Medzi civilizačné ochorenia sa radia choroby spojené s pohybovým aparátom, a to hlavne problémy s chrbticou. Ľudí s bolesťami chrbtice pribúda a s ich stúpajúcim počtom stúpa predaj ortopedických matracov. Možno aj vy uvažujete o kúpe takéhoto matraca. Viete však, aké vlastnosti má a čo vlastne znamená pojem ortopedický matrac?

Ortopedické matrace nielen pre ľudí s pohybovými problémami

Na ortopedickom matraci sa vyspí dobre každý bez rozdielu, či má, alebo nemá problémy s chrbticou. Vďaka takémuto matracu môžete v budúcnosti predísť bolestiam chrbtice alebo ak nimi už trpíte, vaše bolesti ustúpia. Počas noci sa nebudete prehadzovať, hľadať správnu polohu alebo sa prebúdzať. Ideálne je, aby bol váš matrac tvrdší alebo mal strednú tvrdosť. Pre dvojlôžko je určený matrac 180×200 cm. Tento rozmer vám zabezpečí dostatok miesta a nebudete rušiť partnera. Ortopedický matrac nemusí vyhovovať ľuďom, ktorí menej vážia a taktiež dámy ich nemajú veľmi v obľube. Pre mušie váhy sú určené skôr mäkšie matrace s tvrdosťou nižšou ako je kategória 4.

Ortopedické matrace sú zväčša vyrobené z peny

Matrace s prívlastkom ortopedické sú z väčšej miery vyrobené z peny. Veľmi populárna je lenivá pena, ktorá sa ideálne prispôsobí krivkám tela a poskytne im oporu v každej polohe. Flexibilita lenivej resp. pamäťovej peny a jej príjemná hebkosť zaručujú hlboký i kvalitný spánok.

Okrem matraca sa zamerajte na výber roštu do postele

Samotné ortopedické matrace nestačia na to, aby ste dobre spali a predchádzali bolestiam chrbta či šije. Niekedy ani ten najdrahší matrac neposkytne požadovaný komfort spania, ak je uložený na doske. Pevné rošty do postele vo forme dosky sú už prežitkom. Takéto rošty ničia matrac, čo znamená, že negatívne vplývajú tiež na vaše zdravie. Navyše nie je matrac na doske dobre odvetrávaný a usádza sa v ňom prach tvoriaci základ pre množenie roztočov i plesní. K penovým ortopedickým matracom vám odporúčame kúpiť lamelový rošt. Lamely sú pohyblivé a spolu s prispôsobivým materiálom matraca vám poskytnú oporu presne tam, kde to váš ubolený chrbát potrebuje.