Zaujímavosti

Kedy a ako sa oslavuje Nový rok v rôznych častiach našej planéty

1179
0
Zdieľaj

Každá krajina má svoju vlastnú históriu a významné udalosti, z ktorých mnohé sa stali predpokladmi pre formovanie stáročných tradícií. Prírodné javy sa často tiež stali dôvodom týchto osláv.

Povieme si o novoročných udalostiach v rôznych krajinách, mnohé z nich vás určite prekvapia.

Nový rok v Číne

Číňania oslavujú Nový rok vo februári. V Nebeskej ríši je to sviatok jari. Jeho nástup je určený mesačnými fázami a každý rok je venovaný konkrétnemu znameniu v čínskom kalendári.
Na sviatok musí prevažovať červená – v oblečení, v šperkoch, v dizajne interiérov a na sviatočných stoloch. V uliciach je počas Nového roka vždy veľká zábava a hluk – spúšťajú sa ohňostroje, explodujú petardy. Predpokladá sa, že hluk vystraší zlých duchov a priláka šťastie.

V rámci prípravy na Nový rok sa Číňania snažia vyhodiť z domu všetko nepotrebné, aby bolo viac priestoru pre šťastie. Všetci príbuzní sa zhromažďujú na rodinnej večeri, aj keď pracujú v rôznych mestách.

Nový rok v Japonsku

Japonský nový rok je snom mnohých detí z našej krajiny, pretože trvá takmer mesiac!

V tejto krajine sa podľa gregoriánskeho kalendára sviatok začína 25. decembra. Domy sú zdobené smrekovými a slivkovými vetvami, ako aj bambusom, ktorý je symbolom pohody a blahobytu.

V predvečer Nového roka navštevujú Japonci chrámy, kde sa modlia a prosia pre seba i svojich blízkych o šťastný život a dobré zdravie.

Na sviatočnom stole musia mať Japonci biele a ružové ryžové koláče. Všeobecne sa uznáva, že tieto farby priťahujú veľa šťastia.

Nový rok v Thajsku

V Thajsku sa Nový rok začína 13. apríla. Pre miestnych obyvateľov to znamená zmenu ročného obdobia a začiatok obdobia dažďov.

V predvečer sviatku Thajci umývajú sochy Budhu jazmínom a lupienkami ruží.

Ľudia neumývajú len sochy, ale aj seba navzájom – okoloidúcich oblievajú vodou z umývadiel, hadíc alebo hračkárskych pištolí. Thajci si nanášajú na telo biely prášok alebo hlinku. Uvedené činnosti znamenajú očistenie od všetkého negatívneho a obnovenie.

Nový rok v Indii

Hinduisti oslavujú Nový rok niekoľkokrát počas celého roka. Hlavný sviatok (Gudi-padva) sa slávi v marci. Ale v iných osadách sa Nový rok slávi podľa tradícií miestnych národov.

Holi – bengálsky Nový rok sa vyznačuje masovými slávnosťami. Je to kaleidoskop jasných farieb po skončení zimy. Prvý deň hinduisti spália podobizeň bohyne Holiki a chodia po žeravých uhlíkoch. Po tomto rituáli sa ľudia navzájom polievajú farebnou vodou a ohadzujú sa farbami.

Nový rok v Etiópii

V Etiópii sa Nový rok začína 11. septembra. Od tohto dňa končí obdobie dažďov. Miestni zapaľujú vysoké a veľké ohne zo smrekového a eukalyptového dreva.

Na Silvestra sa ľudia obliekajú do krojov, navštevujú kostoly a seba navzájom. Deti tkajú vence z kvetov a chodia po susedných domoch – chlapci kreslia obrázky za symbolické peniaze a dievčatá spievajú.

Nový rok v Taliansku

Temperamentní Taliani na Nový rok vyhadzujú nepotrebné veci z okien. Verí sa, že čím viac harabúrd vyhodíte, tým šťastnejší budete v budúcom roku.

Nový rok sa v Taliansku začína od 31. decembra do 1. januára. Miestni obyvatelia vyjdú do ulíc vyzdobených girlandami a začnú sa baviť. Na hlavných námestiach sa konajú koncerty, predstavenia a ohňostroje.

V Ríme existuje jedna zaujímavá tradícia – uprostred týchto sviatkov ľudia skáču z mosta do rieky Tiber. V Benátkach na hlavnom námestí sa začiatkom Nového roka začnú bozkávať stovky zamilovaných párov.

Nový rok v Grécku

U Grékov nastáva zmena roku 1. januára, v deň uctenia si pamiatky svätého Bazila, ktorý je považovaný za patróna chudobných ľudí. Hlavným jedlom slávnostného stola je koláč s orechmi a bobuľami „Vasilopita“. Počas pečenia sa do vnútra koláča vloží minca. Kto ju dostane, bude šťastný celý rok.

Darčeky deťom nesie Ježiško, ale Svätý Bazil. Deti mu pri krbe nechajú topánky alebo papuče na darčeky.

Nový rok v Škótsku

Škóti oslavujú Nový rok (Samhain) od 31. októbra do 1. novembra. Pre nich to znamená koniec zberu a príchod budúceho roka. Je to tiež Sviatok všetkých svätých, ktorému predchádzal Halloween.

Na Nový rok je v Škótsku zvykom zapaľovať čo najviac ohňov, cez ktoré ľudia skáču a pohybujú sa pri nich so zvieratami. Tento rituál symbolizuje očistu od všetkého zlého.