Cestovanie a Destinácie

Ako chutí Bangkok

7132
0
Zdieľaj

Bangkok je skutočným rajom pre milovníkov jedla. Street food  v uličkách hlavného mesta Thajska bol odjakživa veľkým lákadlom pre turistov, neskutočné farby, chute i vône jedál vám nedajú späť a budú vás neustále pokúšať, aby ste objavovali nové a nové kulinárske zázraky.

Thajsko má ázijsko-multikultúrnu kuchyňu.Nájdete tu silný vplyv prevažne vietnamskej, čínskej a indickej kuchyne.  Jedlá sú menej mastné ako v Európe, ale sú výrazne ostrejšie. Thajci totiž milujú ostré. Napríklad, keď si kúpite na ulici svieži olúpaný grapefruit, dostanete k nemu i malý sáčik s cukrom a čili, alebo na stole v reštauráciách vždy nájdete aj rybiu omáčku s posekanými  feferónkami na dochutenie. Celkovo sa vám vyplatí, ak pri objednávaní jedla upozorníte predavača, či čašníka, že ho chcete menej pálivé. Typickými prísadami sú  citronela, rybia omáčka, arašidy, bazalka, z mäsa sa najviac používa kuracie a bravčové a samozrejme všade nájdete kopec rýb a morských potvor. Ako príloha sa podáva lepkavá ryža.

Jedlo sa jedáva vidličkou a lyžicou, prípadne paličkami. Ryžu môžete pokojne jesť aj pravou rukou.

Čo sa týka hygieny pouličných jedál, najlepšie je, ak jedlo usmažia alebo uvaria priamo pred vami. Kupujte si jedlá v stánkoch, kde vidíte veľa ľudí, znamená to, že tam varia nielen dobre, ale že jedlo bude čerstvé. Celkovo sa jedla v celom Thajsku nemusíte báť.

Dobré je vedieť, že v pondelok sa čistia ulice Bangkoku a mnoho pouličných predavačov má svoje stanoviská zatvorené. Avšak tí, ktorí pracujú, ponúkajú svoje kulinárske zázraky aj s 50% zľavou.

Kdekoľvek v Bangkoku určite vyskúšajte šejky. Väčšinou máte na výber z dvoch druhov: s drteným ľadom alebo so smotanou. Oba chutia kráľovsky. Predstavte si  vypiť napríklad vychladený šejk z čerstvého ovocia ako melón, banán alebo mango počas horúceho dňa! Alebo vyskúšajte čerstvý kokos, ktorý tu je neuveriteľné lacný, a ktorý vás taktiež neuveriteľne osvieži.

Začať ochutnávať môžete v ľahko turisticky dostupnej Čínskej štvrti (miestny ju nazývajú Yaowarat), ktorá je považovaná za kolísku bangkokského pouličného jedla a bolo by hriechom neochutnať tu známy satay– mäsko napichnuté na bambusovú paličku, grilované nad otvoreným ohňom a podávané s arašidovou omáčkou, malými uhorkami, šalotkou, čili a cukrovým sirupom. Vynikajúci satay nájdete v tejto štvrti na ulici naproti svätyne Chao Por Heng Jia. Jedlo tu možno kúpiť v podstate non stop. Cez deň tu tiež nájdete kopec stánkov s čerstvým ovocím, z čoho niektoré možno uvidíte a ochutnáte prvý krát v živote. A bezhlavo sa zamilujete.

Výbornou voľbou ako ochutnať Bangkok je aj návšteva Starého mesta (Banglamphu), hlavne rušnú ulicu Khao San Road. Táto štvrť je klenotom pouličného jedla v starom štýle, kde sa recepty predávajú z generácie na generáciu už desaťročia.  Vyskúšajte napríklad Khao gang (karí ryža), konkrétne kultový Gang Kyjev Wan Gai, čo je kuracie mäso na zelenom karí, alebo Tom Yum, čo je pre zmenu  horúca a kyslá polievka s príchuťou citrónovej trávy, lipových listov, s rybou omáčkou, limetkovou šťavou a s pikantnými chilli papričkami. Často je dochucovaná krevetami, rybami alebo hubami. Ak sa v Starom meste zatúlate na adresu 94 Phraeng Phuton Square, nájdete tam Nuttaporn Ice Cream. Domáca zmrzlina síce nie je typickým bangkokským pouličným jedlom, ale keď ochutnáte túto fantastickú zmrzlinu z kokosového mlieka poliatu napríklad  pečenými arašidmi, semenami lotosu, alebo sladkej slivky, nebudete mať chuť odísť.

Ďalšiu dierku na opasku si budete musieť spraviť po návšteve ulice Charoen Krung. Vôňa opraženého cesnaku, ryžových rezancov, knedieľ, pečených kačíc a čerstvo nakrájaného ovocia sa šíri všetkými zákutiami a vám neostane nič iné, iba sa nechať viesť svojim nosom k jednotlivým stánkom. Predavači sú vždy milí a usmiati a vy sa nebudete môcť vynadívať na ich  šikovné a rýchle ruky. Na Charoen Krung nájdete aj reštauráciu Khao Tom Pla Thao Thuy, ktorá sa špecializuje na ryžové polievky s rybami. Pohľad na obrovské visiace čerstvé ryby pripravené na úpravu je fantastický a na nezaplatenie. Len s ťažkosťami je ho možné opísať.

Ak budete v Bangkoku, určite nevynechajte trh na Nang Loeng alebo víkendový trh Chatuchak. Obidva vás okamžite vtiahnu do seba svojou atmosférou a vôňami.  Na trhu Chatuchak si môžete obliznúť prsty nad  aromatickou  bylinkovou polievkou s krehkými kúskami  duseného kuracieho mäsa spolu s mäkkými rezancami, alebo nad Red Ruby, čo sú chrumkavé gaštany  v lepkavej ryžovej múke, prípadne nad mango dezertami, či  nad šalátom z papáye.

Typickými jedlami, ktoré kúpite v každej uličke v hociktorú dennú, či nočnú hodinu sú určite Pad Tha-vyprážané ryžové rezance s hocičím (kura,bravčové, morské plody, tofu), široké rezance Pad Khee Mao, vynikajúca  smažená ryža (fried rice) taktiež s mnoha obmenami (fantastická je Kaao Mun Kai), alebo populárne jedlá na špajgliach (mäso, zelenina,krevety).

Ak máte odvahu,v niektorých stánkoch ponúkajú vyprážané kobylky, larvy a iný podobný hmyz.   Prípadne môžete vyskúšať polievku z vtáčích hniezd.

Samozrejme, že okrem pouličného jedla, nájdete po celom Bangkoku nespočet reštaurácii s rôznymi cenami , rôznymi kuchyňami i rôznou kvalitou jedál. Avšak vymenovať minimálne aspoň tie najlepšie by aj tak zabralo veľmi veľa miesta. Jednoducho sa riaďte nosom a intuíciou.

Jeden tip na reštaurácie: Ak cestujete vo väčšej skupine, určite sa vám oplatí spoločne  navštíviť reštaurácie, kde vám po zaplatení smiešnej čiastky prinesú na stôl gril s horúcim uhlím, vy si zo švédskych stolov naberiete suroviny  (od nakladaného mäsa, rýb a morských plodov až po zeleninu všetých farieb a tvarov) a je už len na vás ako si všetko skombinujete a pripravíte. Ak to zvládnete, môžete tu sedieť a napchávať sa aj celú noc.

Nezabudnite, že Bangkok je skutočným rajom pre milovníkov jedla a určite pri najbližšej návšteve vyskúšajte čo najviac špecialít. Stojí to za to!