Domácnosť a Záhrada

Ako lacno vykúzliť útulný interiér?

6649
0
Zdieľaj

Chcete sa v byte cítiť útulne, ale nemáte práve tisíce na jeho premenu? Niekoľkými jednoduchými a nenákladným zmenami toho môžete docieliť veľmi rýchlo. Výsledný efekt je tým väčší, čím väčších plôch sa zmena týka.

Úplne ideálne je vymaľovať väčšie plochy, alebo na ne použiť napríklad tapety. Neuveriteľne tým prekukne celá miestnosť aj byt. Výrazne môžete vymaľovať napríklad len jednu stranu izby a v rovnakej farbe si zaobstarať zopár doplnkov.

Veľkú premenu docielite tiež novou podlahou. Nemusíte ju hneď celú meniť, využite treba samolepiace vinylové dlaždice. Ponúka mnoho motívov, sú lacné a odpadá tým nákladná a časovo náročná rekonštrukcia vybraného priestoru.

Ďalšími veľkými plochami sú potrebné závesy, poťahy alebo koberce. Nemusíte meniť celý gauč, môžete si na neho kúpiť, alebo napríklad ušiť nový poťah. Ak spolu budú nová maľba, nové závesy a poťah ladiť, Váš interiér bude pôsobiť neokukaným, útulným dojmom. Pre doladenie výsledného efektu, si kúpte napríklad farebné vankúšiky a zlaďte dizajn kvetináčov, ktoré máte v izbe. Nemusíte kupovať nové veci, šikovnejší si ich ušijú z vybranej látky a kvetináče si ozdobia napríklad technikou decupé. Pokiaľ už poťahy a obliečky máte, môžete si pomôcť farbami na textil a premeniť ich tak ako potrebujete. Nábytok môžete vyzdobiť nálepkami alebo ho omladiť fóliami.

Vaše kuchyne si tiež zaslúžia malé zmeny a vylepšenia. Ani to však neznamená, že musíte ihneď prerábať celú miestnosť. Čo tak zaobstarať si čerstvé bylinky, ktoré si v pekných závesných kvetináčoch prirobíte na stenu. Priestor nielen prevonia, ale svojou prítomnosťou aj osvieži. Veď bylinky do kuchyne jednoducho patria.

Celkovému pocitu z miestnosti môže veľmi prospieť správne svetlo. Kúpte si menšie svetlá, ktorá prirobíte na spodnú stranu horných skriniek. Tá Vám buď môžu svietiť priamo na pracovnú plochu, alebo ich môžete nasmerovať tam, kam práve potrebujete. Ak v kuchyni radi debatujete s priateľmi, nezabudnite na aromalampičky. Pri pití vína sa budete cítiť útulne a príjemná vôňa vám poskytne aj relaxáciu.

Čo ak sú miestnosti bez okien?

Najjednoduchší, najrýchlejší a najlacnejší spôsob, ako nahradiť okná, predstavujú veľké zrkadlá. Lesklé chladivé plochy sa postarajú o rozptyl umelého svetla, a tak miestnosti opticky dodajú hĺbku i nejaký ten centimeter naviac. Miestnosti so zrkadlami naviac vyzerajú nielen väčšie, ale i svetlejšie. Podobný efekt docielite aj vďaka nábytku s lesklými povrchmi alebo zrkadlovými doplnkami.

Pomocou zrkadiel si tiež môžete spraviť originálne falošné okno. Zrkadlovými plochami nasimulujte prítomnosť okien. Pre dokonalú predstavu zrkadlá vybavte žalúziami, záclonami či závesmi.

Možností ako si zlepšiť prostredie v ktorom žijete je veľa, stačí sa pozerať okolo seba a použiť dôvtip a zručnosti.