Cestovanie a Destinácie

Ako jazdiť na zasneženej vozovke bez rizika nehody

1481
0
Zdieľaj

Šoférovanie v zimných mesiacoch je diametrálne odlišné od letnej jazdy. Každý skúsený šofér sa v zime občas dostane do situácie, kedy mu pomôže zachovanie rozvahy, odhad rizika a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Okrem toho vám na zasneženej vozovke príde vhod zopár tipov bezpečnej jazdy.

Perfektné pneumatiky, prehľad a rozstupy

Nejeden šofér môže potvrdiť, že ho od hroziacej nehody zachránili zimné pneumatiky. Pri ich kúpe nehľaďte na cenu. Najlacnejšie pneumatiky určené na zimu majú síce lepšie vlastnosti ako letné, ale nedokážu vám poskytnúť najvyššiu bezpečnosť. Pneumatiky musia byť plne kompatibilné s vozidlom, a preto si všímajte rozmery pneumatík. Sústreďte sa na renomovaných predajcov a overené značky. Zimné pneumatiky majú hlbší dezén, lepšie priľnú k zasneženej i zľadovatenej vozovke, ochránia vás pred aquaplaningom a zabraňujú riziku šmyku. Tieto vlastnosti im dodáva vyšší podiel siliky a zvýšený počet lamiel v dezéne. V prípade, že ste o skvelých vlastnostiach vašich pneumatík plne presvedčení, sústreďte sa na jazdu. Majte vždy prehľad o situácii na ceste. Nestačí sledovať len vozidlo pred vami. Ak budete sledovať aj automobily v diaľke, lepšie zareagujete na prudké brzdenie auta pred vami. Práve prudké brzdenie dostáva mnohých vodičov do kolízii. Je to z dôvodu nedodržania bezpečných rozstupov. Nezabúdajte na pravidlo vidieť a byť videný. Zrážke s vozidlom pred vami môžete zabrániť, ale za vami nie. Preto počas hustého sneženia, dažďa alebo hmly vždy zapnite hmlovky.

Zabudnite na prudké brzdenie a zrýchľovanie

Počas sťažených podmienok vplyvom počasia šoférujte s rozvahou. Dá sa povedať, že by ste mali mať nohu ľahkú ako pierko a takmer zabúdať brzdiť. Ak budete jazdiť príliš rýchlo, nepomôžu vám ani brzdy a taktiež nové zimné pneumatiky. Jazdite takou rýchlosťou, aby ste mohli zastaviť len pomocou motora alebo zotrvačnosti. Majitelia veľkých vozidiel občas viacej riskujú a neuvedomujú si, že ich automobil sa dá zabrzdiť ťažšie ako vozidlo s jednou hnacou nápravou. Okrem jemného brzdenia je nutné aj jemne akcelerovať a zatáčať. Prudké otáčanie volantom v žiadnom prípade nepomôže. Naopak by vás mohlo dostať do šmyku. Ak bývate v horách alebo sa do nich chystáte, pribaľte si do kufra snehové reťaze. Jedine s nimi zvládnete jazdu na snehovej pokrývke. Uvedené zásady sú pre začínajúcich šoférov ťažko praktizovateľné. Ak si na jazdu na zasneženej vozovke netrúfate, radšej využite hromadnú dopravu.