Zaujímavosti

Zlato ako investícia víťazí na plnej čiare

848
0
Zdieľaj

Investície do zlata rastú. Odborníci na financie jednoznačne prehodnotili názory, z čoho by sa dnes malo skladať naše investičné portfóliom. Investovať do zlata do 10 % voľného majetku, teda peňazí, už dávno neplatí. Dnes sa odporúča, aby to bolo až 90 %.

Tento radikálny obrat spôsobil koronavírus

Ten poslal ku dnu akciové trhy, ale aj obľúbené nehnuteľnosti už dávno „prestali fungovať“ ako bezpečná forma investície. Zlato bolo istotou dlhodobou. Jeho cena rástla kontinuálne už desať rokov. Napriek tomu skokový nárast ceny zlata v dobe prvej vlny koronavírusovej pandémie mohol šokovať. Cena zlata dvakrát prekonala svoj historický rekord.

Odborníci predpokladajú ďalší nárast ceny zlata

Dôvodom nie je len to, že zlato tradične odoláva ekonomickým, politickým, vojenským či pandemickým krízam. V dnešnej dobe nulových až záporných úrokov je zlato ideálnym spôsobom pre udržanie hodnoty peňazí a majetku. Je takmer nezničiteľné – nezničí ho požiar ani povodeň. Ide o majetok mobilný a hmatateľný, žiadny papier s prísľubom ani virtuálne peniaze. Taktiež ubúdajú ložiská zlata a ďalšie nie sú. To podľa niektorých odborníkov môže viesť k tomu, že cena zlata behom desiatich rokov narastie až na cenu viac ako 4000 amerických dolárov za uncu. Dnes sme na cene polovičnej.

Ako investovať do zlata?

Investovať do zlata znamená nakúpiť investičné zlato. Znamená to, že si fyzicky kúpite investičné zlaté zliatky (nazývané aj zlaté tehly). Druhou plnohodnotnou alternatívou sú investičné zlaté mince. Nie každé zlato je teda investičné.

Kto chce nakúpiť investičné zlato, musí navštíviť špecializovanú predajňu v Bratislave na Dunajskej ulici č. 68. „Zlaté mince a zlaté zliatky určené na bezpečné investíciu do tohto drahého kovu predávame priamo v Bratislave viac ako 9 rokov,“ poznamenáva Soňa Klempová, vedúca predajne. „Za toto obdobie sme si získali dôveru 15 000 zákazníkov, ktorí si u nás pravidelne dopĺňajú svoje súkromné zlaté rezervy. Zlato dovážame priamo zo zahraničia, od dcérskej spoločnosti rakúskej centrálnej banky. Klienti tak majú istotu pôvodu a rýdzosti.“

Zlaté tehličky so slovenským pôvodom ale nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Vždy ide o investičné zlato vyrobené v zahraničí.

Investičné zlato môžete nakúpiť aj online a nemusíte cestovať do Bratislavy. Je to jednoduché a bezpečné. Zlato nakúpite priamo na stránkach predajne Slovenske-mince.cz. Dôjde vám až domov ako poistená zásielka.