Dobrá rada

Kolorterapia – Liečenie farbami

1443
0
Zdieľaj

Kolorterapia pomáha ľuďom po stránke psychickej, aj fyzickej. Farby sú všade okolo nás. Sú v prírodnom svete, v domácnostiach, v ktorých žijeme, v autách, ktoré jazdíme, v oblečení, ktoré nosíme. Farby nie sú iba nepotrebnou súčasťou nášho prostredia. Môžu zmeniť naše cítenie a reakciu na rôzne situácie. Farebná terapia využíva tieto sily farieb na to, aby nás liečila, energizovala a upokojila.

Čo je farebná terapia?

Farebná terapia je alternatívna terapia, ktorá využíva farby a ich frekvencie na liečenie fyzických a emocionálnych problémov v ľudskom tele. Farebná terapia je tiež známa ako chromopatia, chromoterapia alebo terapia farbami. Niektoré farby nechávajú terapeuti žiariť cez pacientovu kožu a oči pri tom zakrývajú. Ďalší prístup je vo využívaní čakier – cez ne je svetlo pohlcované a preniká do celého tela.

Na čo sa používa farebná terapia?

Cieľom farebnej terapie je napraviť fyziologické a psychologické nerovnováhy v ľudskom tele. Napríklad, ak ste v strese, farebná terapia vám môže pomôcť upokojiť, aby ste znovu získali svoju psychickú rovnováhu. Ak máte depresiu, pomocou farebnej terapie sa môžete povzbudiť a dodať vám viac energie.

Kedy vznikla farebná terapia?

Farebná terapia existuje minimálne od čias starovekého Egypta. Egypťania verili v silu svetla a na podporu hojenia v ľudskom tele používali rôzne farby svetla. Farebná terapia a jej spojenie s ľudským telom sú v niektorých kultúrach naďalej dôležité. Dokonca aj v západných spoločnostiach, ktoré uprednostňujú modernú inštitucionalizovanú medicínu, prírodní liečitelia naďalej používajú farby, aby pomohli ľuďom zlepšiť ich fyzické a emočné zdravie. Aj keď západná medicína farebnú terapiu až tak neakceptuje, západní vedci študujú vedecké vlastnosti viditeľného farebného svetla a svetelné frekvencie v ňom.

Čakry a farebná terapia

Farebná terapia je často spájaná s pôsobením čakier. Energia vzťahujúca sa na každú z týchto farieb spektra rezonuje s energiou každej zo siedmich hlavných čakier tela. Predstavte si čakry, energetické centrá ako súpravu kolies, ktoré fungujú ako hodiny alebo motor. Každé koleso sa musí pohybovať hladko a podobnou rýchlosťou, aby hodiny fungovali správne. Zdravie a pohoda sa tak dosahujú rovnováhou všetkých týchto energií alebo plynulým chodom kolies. Farebná terapia môže pomôcť vyvážiť tieto kolesá aplikovaním vhodnej farby na telo, a tým vyvážiť naše čakry. Ďalej je uvedená každá z farieb spektra a čakra, ktorej sa týka. Fialová má najkratšiu vlnovú dĺžku a červená zas najdlhšiu vlnovú dĺžku.

V indickej filozofii sú čakry považované za centrá duchovnej sily a energetického poľa v našich telách. Existuje sedem čakier a každá predstavuje inú farbu:

Koreňová čakra, ktorá sa nachádza v spodnej časti chrbtice, je znázornená červeným alebo červeným svetlom. Táto čakra má čo do činenia s našim uzemnením a spojením so zemou.

Sakrálna čakra, ktorá sa nachádza pár centimetrov pod pupkom, je znázornená oranžovou farbou. Hovorí sa, že táto čakra je spojená s reprodukciou, časťami fyzického tela, ako sú obličky a nadobličky, a potešením. Je to čakra mysle a tela.

Solar Plexus Chakra, ktorá sa nachádza medzi pupkom a hrudnou kosťou, je znázornená žltou farbou. Táto čakra je spojená s časťami ľudského tela, ako je pankreas, pečeň, tráviaci systém a žlčník, ako aj s pozitivitou, posilnením a blahobytom.

Zelená predstavuje Srdcovú čakru. Je spojená s časťami fyzického tela, ako sú srdce, pľúca a imunitný systém. Je spojená s energiou alebo energetickým poľom, nervovým systémom, mentálnym zameraním, súcitom a posilnením.

Krčná čakra je znázornená modrým svetlom a je spojená so štítnou žľazou a metabolizmom, ako aj s pokojným prejavom.

Čakra tretieho oka, ktorá sa nachádza medzi obočím, je reprezentovaná indigom a súvisí s hypofýzou a epifýzou a ovplyvňuje naše spánkové cykly, sebaúctu, jasnosť, múdrosť a intuíciu.

Korunná čakra umiestnená na vrchu hlavy je znázornená fialovou farbou a je spojená s epifýzou, citlivosťou na svetlo, spánkovými cyklami, snami, jasnosťou a duchovnosťou, riadením a autoritou.

Ako presne farebná terapia funguje, sa ešte nevie. Je potrebný ďalší výskum. Doteraz najefektívnejšou farebnou terapiou je spektrochrómia, ktorú vyvinul a do praxe uviedol Dinshah Ghadiali. Dúfal, že sa dočká dňa, kedy sa farebná terapia bude používať v každej domácnosti.