Cestovanie a Destinácie

Ako jazdiť počas zimy bezpečne a bez pokút

56
0
Zdieľaj
Ako jazdiť počas zimy bezpečne a bez pokút

Za oknami ešte stále vládne príjemné počasie, ktoré znamená, že aj motoristi to majú na cestách o niečo jednoduchšie. O pár dní však začne obdobie jesenných dažďov a následne zima prinášajúca so sebou nástrahy v podobe ľadu alebo snehu. Zimná jazda po meste je o niečo bezpečnejšia ako jazdenie v horách. V zime by ste si však mali dávať pozor na cestách všade a nielen vo vysokohorských oblastiach. Viete, ako jazdiť bezpečne počas zimy?

Jazdite v zime opatrne nielen kvôli pokute

Na zľadovatenej vozovke sa automobil stane ťažko ovládateľný behom sekundy. Preto by ste mali jazdiť naozaj opatrne nielen kvôli obavám z pokuty. Ak je však pokuta pre vás najväčším strašiakom, tak vedzte, že najčastejšie dostávajú šoféri počas zimy pokuty za nasledovné prehrešky. Prvú priečku vedú motoristi, ktorí v zime na snehu jazdia na letných pneumatikách. Prezuť vám síce zákon neprikazuje, ale prikazuje, aby ste mali na kolesách zimné pneumatiky Kormoran v prípadoch, kedy sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu či ľad. Navyše, ak spôsobíte nehodu na letných pneumatikách v zime, tak vám poisťovňa nepreplatí poistné krytie. Pokutu môžete dostať aj vtedy, keď neodstránite dôsledne sneh z auta – nielen okná, ale tiež strechu a kapotu. Tretím prehreškom býva nenasadenie snehových reťazí na zasnežených miestach s dopravným značením. Snehové reťaze je možné kúpiť pre všetky typy vozidiel, napríklad ako reťaze na dodávky.

Veľmi nebezpečná je jazda v snehovej víchrici

Vo väčšine prípadoch sú motoristi rozumní a vedia, že v zime musia dodržiavať odporúčané vzdialenosti medzi vozidlami a predvídať. Nebezpečné sú hlavne zákruty a počasie, ktoré znižuje viditeľnosť. Takýmto počasím je snehová víchrica. Viditeľnosť prakticky klesá na nulu a neviete, čo sa pred vami nachádza. V takejto situácii znížte rýchlosť na minimum a vyhnite sa prudkému brzdeniu, aby ste nedostali na snehu šmyk. Počas snehovej víchrice je nebezpečný tiež bočný vietor, ktorý by vás mohol zniesť z cesty. Myslite na to, že v zime môžete uviaznuť v kolóne, a preto majte po ruke teplé deky, dostatok tekutín a vždy tankujte čo najviac paliva.

Veľa rizikových situácií zachránia snehové reťaze

Už sme spomínali nutnosť nasadiť snehové reťaze na vyznačených úsekoch, ak je na ceste sneh. Veľa vodičov nevie, že snehové reťaze môžete nasadiť aj v iných situáciách. Ak sa vám zdá, že je cesta veľmi zaviata a je na nej vrstva ľadu, pokojne použite reťaze aj mimo obce alebo všade tam, kde uznáte za vhodné. Napríklad pri vychádzaní z parkoviska alebo pri výjazde do prudkého kopca zasypaného snehom. Pozor len na to, že s reťazami môžete jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h a ihneď ako zbadáte holý asfalt bez snehu zložte reťaze z kolies, aby ste nepoškodili pneumatiky, hliníkové disky či vozovku.