Dobrá rada

Nafukovací motorový čln – ako sa o čln starať

47
0
Zdieľaj
Nafukovací motorový čln – ako sa o čln starať

Letná sezóna je pomaly za nami a prichádza čas, kedy je nutné overiť stav všetkých športových potrieb, ktoré ste v lete využívali. Veľmi populárne sú v posledných rokoch hlavne vodné športy, a to jazdenie na skútri alebo na motorovom člne. Na Slovensku sa nachádza veľa vodných plôch, kde je možné vyskúšať plnú silu motorového člna. Aby ste sa z člna mohli tešiť aj nasledujúcu sezónu, je nutné sa o neho postarať – správne ho skladovať a udržiavať.

Skladovanie motorového člna v lete a v zime

V lete veľa ľudí uloží čln na záhrade v domnienke, že teplé počasie nemôže člnu uškodiť. Dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia však môže PVC povrch poškodiť, a preto čln minimálne zakryte ochrannou plachtou. Existujú taktiež špeciálne prípravky, ktoré odrážajú UV žiarenie. Odporúčame vám týmito prípravkami čln raz za sezónu natrieť. Pred každým uložením motorového člna dbajte na jeho očistenie. Na umytie vám stačí mydlová voda alebo voda s pár kvapkami prostriedku na riad. Ak sa chystáte čln vyfúknuť, musí byť dôkladne vysušený. Na dlhodobejšie skladovanie využite tienisté a suché prostredie. V zime musia byť či už člny alebo lode na predaj uložené v miestnosti, kde teplota neklesá pod desať stupňov. Vyfúknuté člny zabaľte do originálneho krytu. Nafúknutý čln zaveste na laná, aby ste predišli poškodeniu povrchu člna hlodavcami.

Pozor na praskliny a trhliny na povrchu člna

K tvorbe prasklín najčastejšie dochádza v čase, kedy motorový čln riadi neskúsený vodák. Nezabúdajte na to, že na riadenie motorového člna potrebujete minimálne kurz vodca malého plavidla. Počas kurzu sa naučíte, ako predchádzať poškodeniam člna a ako malé poruchy odstrániť. Praskliny a trhliny spôsobené ostrými kameňmi ukrytými na brehu alebo pri prevážaní člna na vodnú plochu dokážu narobiť poriadnu škodu, ak si ich nevšimnete. Často dochádza k veľkému poškodeniu aj pri tankovaní benzínu, ktorý povrch člna môže rozleptať. Veľké trhliny sa niekedy nedajú opraviť resp. by bola ich oprava finančné náročná, keďže sa diera musí podlepiť z vnútornej strany.

SOS oprava malých trhlín

Keď si kúpite jachty na predaj asi rátate s tým, že údržbu budete musieť zveriť odborníkom. S malými trhlinami na nafukovacom motorovom člne si provizórne poradíte aj sami.  V prípade, že neviete miesto trhliny identifikovať, nastriekajte na povrch člna vodu s prípravkom na umývanie riadu, ktorý začne na mieste úniku vzduchu tvoriť bublinky. Dané miesto vysušte a použite na opravu lepidlo dodávané predajcom spolu s člnom. Po provizórnej oprave smiete čln používať len dočasne. Každá trhlina musí prejsť rukami profesionálneho technika.