Technika a Internet

Ako ľudí ovplyvňuje nekontrolovaný prísun informácií?

1496
0
Zdieľaj

Každý náš deň je plný informačného hluku. Obklopuje nás doslova odvšadiaľ: sociálne siete, internet, televízia, rádio. Ako nás to ovplyvňuje?

Za posledných cca 100 rokov nastali vo svete fascinujúce zmeny a jeden z nových javov je nepretržitý prístup k informáciám.  Služby ako je vyhľadávanie cez Google používame automaticky bez rozmýšľania. Stovky terabajtov informácií, kníh, časopisov, výskumu, o akých sa nám ani nesnívalo, je teraz veľmi blízko. Je náš mozog schopný to zvládnuť?

Človek je mimoriadne prispôsobivý a vďaka neustálemu prísunu informácií v tomto modernom svete sa začal objavovať nový typ myslenia – tzv. klipové myslenie. Pojem klipové myslenie sa začal používať prvýkrát v 90. rokoch minulého storočia a znamená schopnosť nášho mozgu vnímať svet prostredníctvom krátkych a živých obrazov, ktoré medzi sebou často nemajú žiaden logický vzťah, aby sme mohli rýchlo filtrovať prichádzajúce informácie. A hoci nám tento typ myslenia dnes pomáha, má aj svoje mínusy. Výrazne to mení  spôsob akým spracúvame informácie.

Neschopnosť udržať pozornosť na dlhú dobu

Podľa výskumu vždy, keď sa rozptýlime od nejakej úlohy, potrebujeme najmenej 25 minút, aby sme sa na ňu vedeli znova sústrediť. Minútové odskočenie na sociálne siete sa tak rovná takmer polhodinovej straty koncentrácie a pozornosti.

Vedeli by ste spočítať, koľkokrát ste za celý deň skontrolovali Facebook, alebo odpísali na nejakú správu? Koľko cenného času ste strávili kontrolou emailov? Keď si to porátate, bude zrejmé, že ste nemohli byť veľmi produktívny.

Ak by sa v dnešnej dobe pokúšal Ludwig van Beethoven komponovať, rozhodne by nenapísal svoje majstrovské diela. Rovnako by taký Vincent van Gogh nenamaľoval ani polku svojich obrazov.

Schopnosť analyzovať a rozmýšľať dlhšie

Vzhľadom na skutočnosť, že sa dnes informácie rýchlo menia, je pre človeka čoraz ťažšie analyzovať situácie a systematicky sa rozhodovať. Schopnosť vytvárať logické spojenia sa stávajú luxusom. Čo nám to spôsobuje? Je jednoduchšie s nami manipulovať. Stačí si len spomenúť na hromadu zbytočných vecí v skriniach, a máme jednoduchý príklad takejto manipulácie.

Strácanie schopnosti učiť sa

Keďže sme obklopený rôznymi novými informáciami, staré vedomosti sa dostávajú na vedľajšiu koľaj a získavanie nových vedomostí je náročnejšie. Naša myseľ si zvyká na rýchlo sa meniace obrázky a jednoducho odmieta „vnímať“ niečo zložitejšie. Získavanie nových vedomostí si predsa vyžaduje oveľa viac úsilia a pozornosti, ako trávenie času surfovaním po internete alebo vypisovaním smsiek. A to znamená, že naša schopnosť učiť sa, sa jednoducho stráca.

Ako to zmeniť?

Povedzme si na rovinu, koľko z nás by na požiadanie zahodilo telefón a začalo čítať knihu od autorov ako napr. Hemingway, Kafka, Tolstoj… . Aj keď by to bolo pre nás prospešné, treba tiež priznať, že náš mozog potrebuje j odpočinok a zmenu aktivity. Okrem toho by bolo hlúpe popierať pozitívne aspekty klipového myslenia (multitasking, rýchlosť rozhodovania).

Na čo však treba dbať, je rovnováha. Netreba sa hnať do extrémov, žiadny prehnaný hlad po informáciách, alebo naopak informačná cenzúra a zatváranie očí pred svetom. Ako dosiahnuť spomínanú rovnováhu?

Raz za čas si urobte od informácií oddych. Za účelom zabezpečenia informačného „detoxu“, strávte víkend bez televízora, počítača a telefónu. Zapnite si letový režim a choďte na prechádzku do prírody aby ste videli na vlastné oči skutočný svet. Nemusíte na nič myslieť a naopak si môžete vychutnávať skutočné okamžiky. Navyše mozog dostane výdatnú dávku prospešného kyslíku“.

Ďalej je prospešné trénovať vlastnú pozornosť. Naša pozornosť môže byť vytrénovaná tréningom rovnako ako svaly na tele.Za týmto účelom sa ponorte do seba alebo pozorujte svoje dýchanie počas meditácie.

Rozvíjajte sa. Okrem čítania sociálnych sietí si prečítajte aj nejakú pútavú knihu, učte sa cudzie jazyky, venujte sa koníčku.

 

Zdroj: womo.ua