Dobrá rada

AKO NAKUPOVAŤ ONLINE BEZ OBÁV

951
0
Zdieľaj

Nejeden z nás podľahol čaru online nakupovania. Je to jednoduchý a rýchly spôsob ako si zadovážiť, z pohodlia domova, to čo chceme. Takmer všade na internete na nás vyskakujú rôzne zaujímavé ponuky tovarov a služieb za fantastické ceny – najmä v predvianočnom období je ich veru neúrekom. V tomto článku nájdete odporúčania a postupy, ako sa nestať obeťou nekorektných online predajcov. Zameriame sa na bezpečnosť nakupovania cez internet. Ako postupovať pri reklamácií. Čo robiť v prípade, ak tovar nedorazí a vaše peniaze sú „fuč“. A tiež, ako sa domôcť spravodlivosti prostredníctvom podania podnetu na SOI.

     Zopár kľúčových rád na začiatok

Základom bezpečného nakupovania cez internet je softvérová ochrana vášho zariadenia, prostredníctvom ktorého nakupujete. Pripájajte sa len na zabezpečenú wifi sieť. Takzvané free wifi zóny a miesta ako napríklad kaviarne, kde sa môže ktokoľvek pripojiť na internet, sú ľahkým terčom pre útočníka. Ten sa môže dostať k vašim citlivým osobným údajom. Aby ste znížili riziko úniku dôverných informácií, používajte na online nakupovanie maximálne dve zariadenia. Nikdy nevyužívajte možnosť zapamätať si údaje karty, ktorou platíte. Pri objednávke vypĺňajte len povinné polia označené hviezdičkou.

     Ako zistiť či ide o korektného predajcu?


Tovar vám dorazil domov, ALE …
            Veľa napovie už samotná stránka. Urobila na vás dobrý dojem? Je prehľadná? Určite by mala obsahovať kontaktné údaje – názov spoločnosti, adresu, telefón, mail, atď. Na stránke finstat.sk si môžete preveriť jej identitu. Dôležité je oboznámiť sa s obchodnými podmienkami. Kvalitný predajca by mal mať na stránke k dispozícii aj reklamačný formulár.Zdroj: heureka V súčasnosti existujú aj viaceré porovnávače cien produktov. Nie vždy platí, že čo je drahé je aj najlepšie a naopak. Stojí za to všímať si recenzie zákazníkov a to nie len na samotný produkt ale aj predajcu. Zistíte ako boli zákazníci spokojní s priebehom objednávky, doručenia, servisu a pod. Porovnávač heureka.sk predajcov hodnotí na základe skúseností zákazníkov a oceňuje ich známkami s hviezdičkami.

Už sa vám stalo, že namiesto toho čo ste si objednali vám prišlo niečo iné? Alebo bol tovar poškodený, či poruchový? Neostáva vám iné ako tovar reklamovať. Na stránke predajcu by mal byť uvedený postup reklamácie aj s možnosťou vyplniť reklamačný formulár. Ak tomu tak nie je. Kontaktujte predávajúceho, najlepšie mailom, o ďalšom postupe. K tovaru do škatule nezabudnite priložiť reklamačný list (vzor nájdete aj na tlaciva-online.sk) a kópiu dokladu o zaplatení. Predajca ma 30 dní od prijatia reklamácie na to, aby ju vybavil. Tovar vám vo väčšine prípadov vymenia, poprípade opravia alebo vrátia peniaze. Pokiaľ má tovar viac nedostatkov, alebo sa poruchovosť opakuje predajca je povinný vrátiť vám peniaze. Môže sa stať, že vašu reklamáciu zamietnu. Vtedy vám pravdepodobne neostáva nič iné ako skúsiť sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

     Tovar objednaný, zaplatený, čakám čakám… NIČ

Bohužiaľ aj to sa stáva. Veľmi nepríjemná realita. Čo v takom prípade robiť? Podľa zákona máte nárok do 14 dní odstúpiť od zmluvy a to aj bez udania dôvodu. Kontaktujte predávajúceho písomnou formou (mailom), kde mu oznámite, že odstupujete od zmluvy (s odôvodnením nesplnenia dodacích podmienok) a žiadate o vrátenie uhradenej čiastky na vaše číslo účtu. Nezabudnite uviesť všetky dôležité náležitosti spojené s objednávkou, t.j. názov tovaru, kusy, cena, kedy bola objednávka vytvorená, číslo objednávky, vaše identifikačné údaje z objednávky. Zväčša tieto informácie bývajú zákazníkom zaslané mailom automaticky po vytvorení objednávky v každom e-shope. Následne môžete predávajúceho informovať aj telefonicky. Odporúčam hovor zaznamenávať (podľa zákona však treba na to druhú stranu upozorniť) v prípade nekorektného jednania môže slúžiť ako dôkazový materiál. Predávajúci je podľa zákona povinný peniaze vám vyplatiť do 14 dní. Ak sa tak nestane, môžete vyskúšať posledný pokus a zaslať predajcovi ešte poslednú výzvu na vrátenie dlžnej čiastky. Pričom určite spomeňte, že ak váš prípad nebude vyriešený k danému dátumu, alebo vám minimálne nezašle potvrdenie o zaplatení, obrátite sa na SOI (poprípade na políciu SR) vo veci prešetrenia celej záležitosti.

     Ako sa domôcť spravodlivosti – podanie podnetu na SOI

Nezúfajte! Na stránke www.soi.sk v časti – pošlite nám podnet na vykonanie kontroly sa dozviete ako postupovať a aké podklady je vhodné zaslať, aby bol priebeh a výsledok čo najefektívnejší. Na konci stránky kliknete na – podaj podnet. Ukáže sa vám jednoduchý online formulár, kde vyplníte údaje o sebe a predávajúcom, v krátkosti ozrejmíte situáciu, čoho  konkrétne sa domáhate a priložíte potrebné doklady a komunikáciu medzi Vami. Nezabudnite vybrať správny inšpektorát, uľahčí a zrýchli to priebeh vyšetrovania. Podnet na vykonanie kontroly sa uplatňujte na príslušnom inšpektoráte SOI podľa sídla spoločnosti, voči ktorej váš podnet smeruje. SOI nemá stanovenú lehotu na vybavenie podaní daného typu, treba byť preto trpezlivý. Nenechajte sa však odradiť, pretože práve na to sa niektorí predajcovia spoliehajú a robia svoj biznis „úspešne“ ďalej.

     Na záver

Nemajte obavu, takýchto prípadov, nie zas tak veľa. Možno sa radšej nabudúce oplatí priplatiť si za dobierku, najmä pri vyšších sumách. Takže pokojne nakupujte online aj naďalej. Teraz ste o niečo múdrejší a budete nakupovať s väčšou rozvahou 😉

Zdroj: autor