Technika a Internet

Čo by sa stalo po pristátí mimozemšťanov?

2369
0
Zdieľaj
Čo by sa stalo po pristátí mimozemšťanov?

Scenár z klasickej sci-fi filmografie. Pristávajú mimozemšťania na svietiacom lietajúcom tanieri uprostred noci za hustej hmly, ľudia panikária, bytosti útočia. Čo by sa však stalo, ak by mimozemšťania pristáli na Zemi reálne napríklad zajtra?

Najpodstatnejší by bol zrejme ich úmysel. Ak by sa jednalo o pristátie, hneď môžeme vylúčiť zničenie planéty (ľudstva) a to z dôvodu, že ak majú technológie na takej vysokej úrovni, aby mohli za relatívne krátky čas prekonať vzdialenosti niekoľkých desiatok svetelných rokov, zrejme majú aj technológiu na to, aby zničili planétu za zlomok sekundy. Napríklad z histórie ľudstva si môžeme všimnúť, že najprv existovala technológia na ničenie a až potom sa začala používať v doprave, ako to bolo s princípom spaľovania alebo s jadrovými reakciami.

Takže nám zostáva úmysel spriateliť sa, alebo nás skúmať, prípadne zjesť. Môžeme použiť analógiu napríklad pri vzťahu človek-zviera. Existujú ľudia, ktorí zvieratá skúmajú a taktiež ľudia, ktorí sa so zvieratami priatelia. K priateľstvu so zvieraťom pristupujeme najčastejšie vtedy, ak sa nám javí zviera inteligentné, nekamarátime sa s mravcami alebo s dážďovkou. Z toho možno vyvodiť, že ak by sa s nami chceli spriateliť, považovali by nás za relatívne inteligentných. Základné vedecké metódy sú pozorovanie a experiment (pokus). Ak by nás chceli skúmať, mohli by to robiť aj pozorovaním, nemuseli by vôbec pristávať. Je však možné, že ďalším stupňom ich vedeckého skúmania ľudí by mohla byť práve sociálna interakcia ako forma experimentu.

Pri pohľade do histórie zistíme, čo sa dialo, keď sa ľudia dostali do konfrontácie s inými kultúrami. Buď s nepriateľskou skupinou bojovali, alebo sa snažili nadviazať diplomatické kontakty. Teda okrem istého ostrova, kde sa s vami najprv spriatelili a potom vás zjedli.

Poznáte to, prvotné úsmevy, prinášanie darov, prehliadka obydlia, spoločná večera, poskytnutie samice k dispozícii, párty až do rána a to všetko aj napriek tomu, že si nerozumiete jediné slovo. Myslím, že u mimozemšťanov by to bolo podobné, iba by sme museli brať do úvahy odlišnú biologickú stavbu tela návštevníkov a spýtať sa na znášanlivosť alkoholu predtým, než by sme rozpútali intergalaktickú vojnu.

Mnoho ľudí si myslí, že po pristátí mimozemšťanov by sa zmenilo na Zemi úplne všetko. Odrazu by sme si privlastnili ich technológiu, všetko by bolo buď úplne super alebo úplne zle. Ja si naopak myslím, že by sa nestalo vôbec nič. Diplomatov by sme oficiálne prijali, zaistili im príjemný pobyt, zistili čo najviac o mimozemskej kultúre a forme vlády. Neskôr by sme sa dohodli na vízach a podmienkach pobytu mimozemšťanov na Zemi. Možno by sem chodievali na dovolenky, prípadne za prácou alebo si urobiť prax popri vysokej škole. Samozrejme by sa museli riešiť šovinistické nálady a diskriminácia. Je možné, že mimozemšťanom by sa nepáčil pojem mimozemšťan, museli by sme teda v spisovných jazykoch nahradiť tento pojem iným. Dve kultúry by sa prispôsobovali sebe navzájom a učili sa žiť v harmónii a prosperovať z nej. Vlastne nič extra, už sme to tu mali po objavení Ameriky, Indie, Číny. Akurát, že tými votrelcami sme boli my.

Shimonkaaa