Životný štýl

Deti a kofeín: Môžu deti piť kávu?

1276
0
Zdieľaj
Deti a kofeín: Môžu deti piť kávu?

Patrí káva ako nápoj deťom? Kto má doma malé dieťa, alebo puberťáka, určite si túto otázku kladie. Pretože deti chcú taktiež ochutnať to, čo rodičia. Dopriať im s čistým svedomím kávu?

Pamätám si to ešte sama. Ako malá som permanentne chcela po rodičoch kávu. Keď bola zo šľahačkou, o to viac. Od 14 rokov som kávu už bežne pila. Dnes je však kofeínový nápor na deti ešte väčší. Kofeín sa totiž nevyskytuje iba v káve. Obsahujú ho kolové nápoje a taktiež medzi deťmi a mládežou tak populárne energetické drinky.

Škodí kofeín deťom?

Švédsky vedci skúmali vplyv kofeínu na krysy a bolo zistené, že jeho zvýšená konzumácia spomaľuje vývoj mozgu. To sa ale dostávame k číslam. Takže čo to je zvýšená konzumácia? Obecne sa za ňu pokladá viac ako 300 až 400 mg kofeínu denne na osobu. To odpovedá štyrom šálkam kávy, štyrom energetickým drinkom, či jednej veľkej fľaši koly. Dôležité je hlavne narušenie spánkového režimu, pokiaľ si dáme veľké množstvo kofeínu pred spaním. Pokiaľ ide o deti, určite je potrebné tieto čísla prepočítať adekvátne k ich hmotnosti. Ak ale však vaše dieťa, kľudne štvorročné, chce svoju kávu ráno k raňajkám či k obedu, s mliekom, smelo mu ju dajte. Samozrejme nie silnú, skôr také kávou decentne zafarbené mliečko. To mu rozhodne nezaškodí ani pri pravidelnej konzumácii.

Omnoho väčší pozor si dajte na energetické drinky a kolové nápoje. Hlavne dve až tri hodiny pred spaním. Káva je stimulant, pijeme ju proti únave a aby sme nezaspali. Ak správne funguje, samozrejme náš spánok negatívne ovplyvní. Ale len keď ju pijeme až pred spaním. Avšak je pravdou, že sú aj takí spáči, ktorým zaspať nezabráni ani tá najsilnejšia káva.

Keď káva deťom, tak kvalitná

Káva je rozhodne zdravší nápoj, než presladené limonády, kakaové nápoje, ktoré kakao nikdy nevideli, či ďalšie nápoje plné umelých farbív, sladidiel a konzervantov. Ideálna je zrnková káva, ktorú si čerstvo zomelieme. Táto káva sa hodí do kávovaru a môžete mať dokonca aj slovenský pôvod. Nebude síce u nás vypestovaná, ale môže ju čerstvo upražiť slovenská pražiareň kávy. Takou je pražiareň kávy Bošany. Viac sa o nej dozviete na jej webových stránkach Readyafter.sk.