Cestovanie a Destinácie

Ako používať snehové reťaze?

1680
0
Zdieľaj

Snehová reťaz, ktorú si vy vyberiete, musí závisieť od šírky a priemeru pneumatiky. Takisto sa musí brať ohľad na priestor, ktorý je medzi podbehom kolesa a pneumatikou, pretože od neho sa odvíja hrúbka článkov reťazí. Avšak v dnešnej dobe už nie je problém nájsť reťaz pre akýkoľvek typ vozidla. Napríklad reťaze na dodávky, kamióny, traktory, taktiež ako nie je problém nájsť rôzne typy reťazí, či už kovové, reťaze na SUV 4×4 alebo textilné návleky.

Snehové reťaze samozrejme nie sú určené čisto len na sneh a zimné obdobie. Ich použitie sa môže zísť pri blate, piesku, alebo štrku.

Montáž

Na to, aby ste snehovú reťaz správne namontovali na pneumatiku vášho vozidla, musíte pri montáži jeden alebo dvakrát zastaviť. Takisto je veľmi dôležité samotné upevnenie reťazí, ktoré je zaručené, ak sa reťaz ešte raz dodatočne napne. Niektoré reťaze sú samonapínacie, pri iných zas fungujú odlišné systémy, napríklad manuálny, automatický alebo poloautomatický napínací systém. Pri montovaní reťazí ich montujte vždy na poháňaciu nápravu a pri používaní je doporučená deaktivácia elektronických systémov.

Na internete sa dajú nájsť rôzne montážne návody a videá, ktoré ponúkajú aj samotní predajcovia. Takisto je odporúčané, aby si každý vyskúšal montáž snehových reťazí pred danou cestou do náročných terénov, aby vás na ceste nezmohla panika a nič vás nevyviedlo z miery, v prípade, že bude nutné použitie snehových reťazí.

Údržba

Reťaze zabezpečujú bezpečnú jazdu a zabraňujú bočnému šmyku pri strmších cestách. Dôležité je však aj nezanedbať stav reťazí. Udržať ich môžete nasledovným spôsobom. Opláchnete reťaz v teplej vode čo najskôr po tom, ako ste ju používali a následne ju dôkladne vysušíte. Nepotrebujete reťaz mazať alebo potierať olejom, pretože panika nie je nutná ani v tom prípade, ak by sa na reťazi objavili slabé známky korózie. Tá reťazi nijak neublíži. Výmena a kúpa reťazí by sa mala uskutočňovať, ak sú reťaze opotrebované do takej miery, že je materiál o 40% tenší.