Dobrá rada

Robotické vysávače ako skvelý domáci pomocník

1305
0
Zdieľaj

Otravné domáce práve vás vedia obrať o veľa drahocenného času. Tento čas by ste inak venovali sebe alebo svojej rodine. Dnes sa našťastie dá zakúpiť veľké množstvo domácich pomocníkov, ktorí vám uľahčia napríklad vysávanie a čistenie podláh. Kúpu robotického vysávača iste neoľutujete. Dá sa povedať, že sa stane nových členom domácnosti.

Na čo by ste mali myslieť v prvom rade

Je potrebné si uvedomiť, že robotický vysávač nenahradí úplne manuálne vysávanie. Ide o spotrebič, ktorý udržuje čistotu. Nevie však podlahy vyčistiť tak dokonale ako vysávač klasický. Dá sa však nastaviť na pravidelné upratovanie a vy prídete z práce vždy do čistého prostredia. Veľmi dobrým darčekom je pre seniorov, ktorí majú zníženú pohyblivosť. Pri jeho kúpe prihliadajte na povrch podláh vo vašom príbytku. Lacnejšie varianty sú vhodné len na určitý typ podláh bez prekážok. Robotické vysávače určené na hladké a tvrdé podlahy nie je možné použiť na vysávanie kobercov. Pri vysávačov vhodných na všetky povrchy si budete musieť priplatiť. Ak máte v domácnosti hlavne hladké podlahy, vyberajte si vysávač s mopom. Vďaka nemu bude vaša podlaha bez prachu. Pozor však aj na druh mopovania. Na sucho vám prach len zotrie a na mokro podlahu aj umyje.

Sací výkon a výdrž batérie

Sací výkon je vlastne ukazovateľom výkonu vysávača. Pri nižšom výkone nevie byť na sto percent účinný a nemôže vyčistiť podlahy dokonale.  Nekupujte robotický vysávač s výkonom pod 50 W. Pri nižšom výkone budete musieť vysávať častejšie, aby bol vysávač schopný vyčistiť všetok prach. Vyššia výdrž batérie vám zabezpečí povysávanie čo najväčšieho priestoru na jedno nabitie. Kvalitnejšie vysávače vedia čistiť bez nabitia až hodinu. Vďaka tomu povysávajú určený priestor aj niekoľkokrát. Robotické vysávače vyššieho štandardu sa vedia po nabití vrátiť na miesto, kde prišlo k ich vybitiu. Samozrejme až po niekoľkých hodinách nabíjania. Základňa na nabíjanie by mala byť na dobre dostupnom mieste a neustále pripojená na elektrickú sieť. Niektoré typy vysávačov sa dokonca na základni sami vyčistia.

Orientácia v priestore

Lacnejšie robotické vysávače upratujú priestor náhodne. Riadia sa podľa naprogramovaných spôsobov čistenia, rotujú od stredu smerom do rohov. Ich nevýhodou je, že pri náraze zmenia smer a nevrátia sa na pôvodné miesto. Najdrahšie modely majú zabudované rôzne senzory a dokonca kamery. Pamätajú si miesta, ktoré už povysávali a ktoré treba ešte vyčistiť. Môžete im presne vymedziť priestor určený na čistenie a vysávanie. Stačí na vami určené miesta nalepiť magnetické pásy, za hranicu ktorých vysávač nepôjde. Pred kúpou vysávača si zmerajte všetky priestory, hlavne výšku nábytku, sedačiek alebo postelí. Vysávač by mal byť tak vysoký a široký, aby sa dostal do všetkých priestorov.

Doplnkové funkcie pre dokonalú čistotu

Medzi najlepšie doplnkové funkcie robotického vysávača patrí nastavenie plánovania vysávania. Vysávač uprace vami zadaný priestor v čase vašej neprítomnosti. Nebude vám prekážať a ani vás rušiť počas odpočinku. Ak ho zabudnete načasovať, nemusíte sa báť hlučnosti. Lepšie modely majú hlučnosť maximálne 50 dB. Vysávač môže byť určený aj na vysávanie čalúneného nábytku. V tomto prípade musí mať ako príslušenstvo špeciálnu kefu na čalúnenie. Pre alergikov sú vhodné vysávače s HEPA filtrom, ktorý účinnejšie odstraňuje aj najmenšie zrnká prachu. Pre zábudlivcov sú určené vysávače, ktoré sa dajú ovládať cez aplikáciu v smartfóne prostredníctvom Wi – Fi. Aj najlacnejšie modely by mali mať zabudovaný senzor detekcie schodov. Takýto vysávač sa pomocou tejto funkcie vyhne nebezpečným priestorom. Veľkou výhodou je aj senzor detekcie väčšieho znečistenia. Vďaka nemu sa vysávač viacej venuje miestam, kde zaznamená silne znečistený priestor. Iste vás zaujíma cena robotického vysávača. Tá sa pohybuje od 100 do 1000 €.