Dobrá rada

Ako problémy so spánkom ovplyvňujú sex

2445
0
Zdieľaj
Ako problémy so spánkom ovplyvňujú sex
Ako problémy so spánkom ovplyvňujú sex

Je pochopiteľné, že vo večnej uponáhľanosti, nedostatku času a  pri strese sa stalo normou trpieť nespavosťou, ísť spať po polnoci, často sa prebúdzať a všemožne zanedbávať nočný odpočinok.

Väčšina ľudí priznáva, že sa po bezsennej noci cítia ako turistami pošliapané ruiny Machu Picchu, ale len málokto berie vážne dramatické dôsledky neustáleho nedostatku spánku. 5-6 hodín denne nestačí, ale nie je potrebné počítať hodiny spánku na zistenie nedostatku adekvátneho odpočinku. Sami cítite, že je to tak.

Pritom je význam spánku pre pamäť, kognitívne schopnosti (ako napríklad bezpečná jazda v aute) a duševné zdravie uznávaný, dokonca chválený. Nedostatok spánku nielenže ovplyvňuje schopnosť normálne fungovať, ale jeho zanedbávanie narúša usporiadanie osobného šťastia. Čoraz viac psychologických štúdií a sociálnych prieskumov potvrdzuje, že okrem zdravotných problémov spôsobuje nedostatok spánku problémy vo všetkých fázach vývoja vzťahu – od prilákania vytúženého partnera po manželstvo. Nasledujú silné argumenty, ktoré vedci predložili na obranu spánku.

1. ODPOČINUTÍ ĽUDIA PÔSOBIA ATRAKTÍVNEJŠIE

Majte na pamäti, že ak sa nevyspíte, musíte do úpravy zovňajška skutočne investovať. Neustály nedostatok zdravého spánku znižuje percento obdivných pohľadov nasmerovaných vašim smerom, čím sa znižuje šanca upútať pohľad niekoho, koho máte radi. Nedá sa nič robiť, je to fyziológia – nedostatok spánku oslabuje fyzickú príťažlivosť. Nedávny pilotný projekt švédskych psychológov zahŕňal fotografovanie respondentov po bezsennej noci a ôsmich hodinách normálneho spánku a následne fotografie hodnotili cudzinci. Obrázky nevyspaných boli kategoricky vnímané ako menej atraktívne v porovnaní s obrázkami rovnakých, ale odpočinutých osôb.

2. NESPAVOSŤ ZASAHUJE DO FLIRTOVANIA

Úspešné flirtovanie, ktorým začína akýkoľvek vzťah, spravidla závisí od sebadôvery, citlivosti na situáciu, vtipu a správneho posúdenia vtipov toho druhého. Ak sa dostatočne nevyspíte, kofeín nepomôže – vaša koketná nálada sa zastaví, rovnako ako schopnosť oceniť humor.

3. NEDOSTATOK SPÁNKU VYVOLÁVA KONFLIKTY

„Je to tvoja chyba, nie moja!“ Pritom dôvodom hádky je nedostatok spánku. Chronický nedostatok spánku hrá významnú úlohu pri podnecovaní konfliktov, ktorým sa dá vyhnúť tým, že nezanedbáme odpočinok. Údaje z laboratórnych pozorovaní amerických psychológov naznačujú, že nedostatok spánku je sprevádzaný častými hádkami vo dvojici, ako aj tvrdohlavou nechuťou vziať si partnerove city k srdcu, čo komplikuje cestu k zmiereniu.

4. PROBLÉMY SO SPÁNKOM OVPLYVŇUJÚ SEBAKONTROLU

Priznajte sa, nie je pre vás ľahké ovládať svoje podráždenie po bezsennej noci. Nezáleží na tom, aký je dôvod – ťažkosti v práci, starostlivosť o deti alebo dlhodobá nespokojnosť jeden s druhým. Prieskumy manželských párov uskutočnené v rámci rozsiahlej štúdie v európskych krajinách potvrdzujú súvislosť medzi nedostatkom spánku, sebaovládaním a agresívnym správaním. Čo je pe vás lepšie, zdravý spánok alebo hádka z čista jasna?

5. ZDRAVÝ SPÁNOK PODPORUJE DOBRÝ SEX

Ukazuje sa, že ženy strácajú náladu na sex, ak nemajú dostatok spánku – k tomuto záveru dospeli vedci, ktorí skúmajú vzájomnú závislosť spánku a sexuálnej túžby. Čím dlhšie a zdravšie spíte, tým vášnivejšie sa budete oddávať láske vo všetkých podobách, a to je vedecký fakt. Sexuológovia k tomu pridávajú čerešničku, ženy, ktoré spia predpísaných 8 hodín denne, sú citlivejšie na vzrušenie erotogénnych zón než tie, ktoré zanedbávajú odpočinok.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že kvalita spánku je dôležitým faktorom pre vzťah v akejkoľvek fáze, od prvotnej príťažlivosti až po manželstvo. Schéma však funguje aj naopak. Noci bez spánku ste pravdepodobne zažili kvôli hádke s partnerom, odlúčeniu alebo trápeniu sa o tom, že vzťah nemáte. Dobrý odpočinok si vyžaduje pozornosť a starostlivosť, rovnako ako váš milostný vzťah.