Dobrá rada

Ako sa najrýchlejšie naučím po nemecky? Pozrite si tri spôsoby, ako to funguje najlepšie!

5183
0
Zdieľaj

Najdôležitejšia je, samozrejme, motivácia. Bez nej sa nepohnete, ani keď budete mať k dispozícii tých najväčších odborníkov 24 hodín denne. Ako to býva pri každom návode – treba si stanoviť cieľ. Prečo sa chcem učiť cudzí jazyk? Pre moju budúcnosť či budúcnosť mojich potomkov? Pre peniaze? Chcem cestovať a spoznávať krajiny, ľudí?

Už keď sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, s pomocou cudzieho jazyka si splníte každý z uvedených cieľov. Väčšina Slovákov cestuje do zahraničia kvôli lepšiemu zárobku a najbližšia krajina sú naši susedia Rakúšania. O kúsok ďalej máme Nemecko, preto je nemčina najvyhľadávanejším cudzím jazykom Slovákov.

Naša redaktorka sa naučila po nemecky za jeden rok. Našla si prácu v Rakúsku, kde pracovala päť dní a zvyšné dva cestovala naspäť na Slovensko. ,,Nebolo to ľahké, no zároveň to bola najľahšia cesta, ako sa čo najrýchlejšie naučiť po nemecky.“

Aký spôsob zvolila?

Osobný učiteľ nemčiny

Kvôli vyťaženosti mohla chodiť len dva dni na Slovensko, kde si našla dobrého učiteľa. Ten jej bol k dispozícii cez týždeň na jednu hodinu dva dni po sebe. ,,Možno sa vám to bude zdať príliš málo, no obsah učiva som si rozvrhla na každý deň. Každý jeden deň som si premietala v hlave dialógy v nemeckom jazyku. Či už som išla do obchodu, či už som bola v práci, u lekára, na prechádzke, musela som si všetko najskôr premyslieť, len tak to mohlo fungovať,“ prezrádza nám svoj postup. Ako ďalej uvádza, každý deň sa naučila desať nových slov. Ako základ je prvá gramatika, ktorú jej dôkladne vysvetlil osobný lektor. Plynule sa naučíte len vtedy, ak aj nahlas spájate slová a tvoríte vety.

,,Hoci to bolo šialene rýchle obdobie, no som vďačná za túto skúsenosť. Trošku som si potrápila hlavu, no výsledok nenechal dlho na seba čakať.  Dnes rozprávam plynule po nemecky a chcem sa  učiť ďalšie jazyky. Keď už poznáte jednu metódu učenia, ďalšia ide ako po masle.“

Samouk

K dispozícii máte rôzne knihy ako sa učiť cudzí jazyk. V nich nájdete presný postup od A po Z ako nato. Odporúčame vám zakúpiť si aj prekladový slovník. Učíte sa doma sám/a, potrebujete však druhú osobu k tomu, ak sa chcete naučiť plynulo rozprávať. Niektorí ľudia to riešia tak, že si na internete nájdu  priateľa na internete žijúceho v inej krajine, s ktorým si pravidelne dopisujú či telefonujú. Je to skvelý spôsob, ako sa čo najrýchlejšie naučiť cudzí jazyk. Ešte nezabúdajte na správnu postupnosť učenia:

  • základ je gramatika
  • každý deň sa naučte minimálne 10 nových slovíčok
  • spájajte slová do viet a nahlas ich vyslovujte
  • nájdite si osobu, s ktorou aj reálne budete komunikovať pre čo najlepší výsledok

Počúvajte a pozerajte

Tu máme skvelú metódu, ktorú si môžete, ale aj nemusíte spojiť s ďalšími učebnými spôsobmi. Vždy si treba ale uvedomiť, ako rýchlo a dobre sa chcete naučiť cudziu reč. Perfektný spôsob, ako porozumieť hovorenému slovu, je počúvať, poprípade sledovať. Naša redaktorka okrem iného pozerá Netflix aj Amazon Prime, kde si zapne titulky. Takto môže počúvať i čítať zároveň. Tvrdí, že zo začiatku takmer nič nerozumela, ale bola trpezlivá. Popri učeniu sa nových slovíčok neskôr chápala aj hovorené a písané slovo. Okrem iného sa naučíte aj najpoužívanejšie frázy, ktoré sú pri správnej komunikácii veľmi dôležité.

Aké máte možnosti sledovania či počúvania?

  • tzv. Audiokniha do ucha (Nemecko-slovenský audiokurz, ktorý sa zameriava na všetky zložky štúdia jazyka naraz)
  • Seriály a filmy v cudzom jazyku (spustite si na začiatok aj titulky)
  • Online učenie sa cudzích jazykov

Možností je veľa a začiatok je pre niektorých náročný. Treba však vydržať a ak je motivácia silnejšia ako strach, nebojte sa vyskúšať učenie cudzieho jazyka. Prinesie vám to viac osohu, ako predpokladáte.