Dobrá rada

Ako si ideálne vybrať lak na vlasy

1746
0
Zdieľaj
Ako si ideálne vybrať lak na vlasy

Ak ste už hľadali prípravok pre perfektný objem a vzhľad účesu, určite ste už okrem ďalších kozmetických produktov vyskúšali aj lak na vlasy. Ideálne vybraný lak na vlasy je schopný odolať nepriaznivým účinkom počasia, ako je dážď, vietor alebo vlhkosť. Najlepšie prípravky by mali okrem toho dodať vašim vlasom lesk a vyzerať pritom prirodzene. Ako si však takýto prípravok vybrať?

Pri výbere ideálneho laku na vlasy je potrebné zohľadniť vaše nároky a finálny vzhľad vlasov. Zvoliť si môžete podľa toho, či sú vaše vlasy jemné, farbené alebo kučeravé. Určité prípravky obsahujú aj prídavné látky, ktoré chránia vlasy a pokožku pred UV žiarením. Zvoliť sa dá podľa požiadaviek na veľkosť balenia alebo vôňu laku.

Laky podľa druhu vlasov

Každá lekáreň alebo online drogéria má v ponuke laky na vlasy s rôznymi prísadami v závislosti od toho, aké vlasy máte. Podľa konkrétnych zložiek si vyberiete vždy iný prípravok na poškodené, farbené, kučeravé alebo jemné vlasy.

Na poškodené vlasy sa odporúča lak s keratínom. Ak máte suché vlasy, odporúčajú sa prípravky s hydratačnou zložkou, ako aj prípravky, ktoré dodávajú vlasom lesk. Vlasom, ktoré sa často lámu a vypadávajú sa zídu šetrné laky na vlasy bez parabénov a alkoholu.

Kučeravé vlasy mávajú často sklon k lámaniu, preto sú pre ne vhodné laky na vlasy so slabým či stredne silným tužením, vďaka čomu sa kučery nezlepia. Dlhé vlasy potrebujú dostatočnú výživu, čím sú pre ne vhodné laky určené na zväčšenie objemu. Mastným vlasom sa zas neoplatia laky dodávajúce lesk. Nakoľko rýchlo stratia svoj objem, treba pre ne vyberať prípravky na zväčšenie objemu.

Laky podľa účinku fixácie

Každý lak na vlasy sa odlišuje podľa typu fixácie. Čím je spevnenie účesu väčšie, tým účinnejší lak je potrebný. Na druhú stranu, čím silnejší typ fixácie, tým vyššia záťaž pre vlasy. Naopak, sprej na rozčesávanie vlasov má nižšie spevnenie, kvôli čomu je vhodnejší.

Stupeň tuženia 1 a 2

Lak na vlasy s takýmto tužením poskytuje vlasom jemné spevnenie. Je vhodný pre ľudí, ktorí od úpravy účesu nepotrebujú zväčšenie jeho objemu alebo odolnosť voči pohybu. Taktiež podporujú prirodzený tvar účesu, no celkovo slúžia ako prevencia proti lietaniu vlasov.

Stupeň tuženia 3 a 4

Laky na vlasy v tejto kategórii udržia vlasy na svojom mieste bez toho, aby dodávali pocit neprirodzenej strnulosti účesu, pričom je vhodný aj pre kučeravé vlasy. Vlasom po použití dodajú prirodzený vzhľad, čím sa zvýši ich pevnosť. Tieto laky na vlasy sú vhodné na každodenné použitie, kedy dodajú účesu dostatočný objem pre celý deň.

Stupeň tuženia 5

Takýto typ laku vyhovuje zložitejším účelom, kedy zabezpečí dlhotrvajúce spevnenie a dokonalý vzhľad aj pre vyčesané vlasy. Odporúča sa skôr pre špeciálne príležitosti, ako je svadba alebo firemný večierok. Ak ho chcete používať každý deň, je potrebné vlasy umývať pravidelnejšie.