Dobrá rada

Dobrý spánok je základ pre dobrý deň

2137
0
Zdieľaj
Dobrý spánok je základ pre dobrý deň

Každý z vás iste veľmi dobre pozná ten nepríjemný pocit po prebudení, keď váš spánok nestál za veľa. Kvalitný spánok je dôležitý predovšetkým pre seniorov, ktorí potrebujú oveľa viacej ako mladšie ročníky načerpať energiu a zregenerovať sa. K dobrému spánku vám pomôže prostredie, v ktorom spíte a samozrejme komfortná posteľ s vhodným matracom.

Ako vybrať matrac pre seniorov

Budíte sa celý rozlámaní, bolia vás po prebudení kríže alebo sa v noci viackrát prebúdzate? Zdrojom bolestí a nespavosti je veľmi často zle vybraný alebo starý matrac. Investícia do nového bude pre vás znamenať nielen osviežujúci spánok, ale aj ústup bolestí kĺbov a chrbtice. Predovšetkým seniori by v žiadnom prípade na matracoch nemali šetriť. Matrace pre seniorov musia spĺňať množstvo kritérií. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo by nemalo chýbať matracom pre seniorov.

Lepšou voľbou je mäkší matrac

Pre zdravého, mladého človeka je vhodný tvrdší matrac. Naopak pre seniorov je lepšie vyberať matrace mäkšie. Samozrejme, že musíte prihliadať aj na váhu seniora. Ak ide o človeka s nadváhou, príliš mäkký matrac by mu viacej uškodil ako pomohol. Pre seniorov s nadváhou sú vhodné napríklad tvrdšie ortopedické matrace. Kompromisom sú matrace, ktoré majú na oboch stranách rôznu tvrdosť a dajú sa jednoducho pretočiť. Na stránkach e-shopu matracentrum.sk si momentálne môžete zakúpiť matrace 1 + 1 zadarmo. Za cenu jedného dostanete rovno dva kusy kvalitného matraca Partner Biogreen.

Myslite na pohybové obmedzenia

Seniorom sa z postele horšie vstáva, a preto by mali preferovať vyššie matrace. Výšku matraca prispôsobte výške človeka, ktorý na ňom bude spávať. Nemal by mať problémy dosiahnuť na zem pri vstávaní z postele. Jedine týmto spôsobom minimalizujete namáhania kĺbov. Väčšina starších ľudí má problém s pohybovým aparátom. Pre týchto ľudí je potrebné zabezpečiť komfortný spánok, pri ktorom ich nebude nič tlačiť, ale naopak bude celé telo spevnené a v príjemnej polohe. Všetky uvedené vlastnosti spĺňajú matrace z lenivej peny. Matrac z lenivej peny sa plne prispôsobí všetkým krivkám tela, zníži tlak na boľavé miesta a zároveň je dostatočne priedušný. Pena vo vnútri matraca dobre pohlcuje vlhkosť a neprekáža ani ľuďom, ktorí majú problém s dýchaním.

Ľahká údržba pri nehode

Starších ľudí okrem bolestí trápi aj inkontinencia. Inkontinencia sa počas noci prejavuje častejšie ako cez deň. Z uvedeného dôvodu nezabudnite k matracu prikúpiť aj poťah resp. chránič. Poťahy sa dajú prať v práčke a ochránia matrace pred akýmkoľvek znečistením. Aj pri výbere poťahu prihliadajte na zdravotný stav seniora. Poťahy na matrace sa predávajú pre alergikov, antibakteriálne, termoregulačné alebo dokonca hydratačné.