Dobrá rada

Ako si osvojiť nového člena domácnosti – adopcia z útulku- pes alebo mačka

651
0
Zdieľaj
Ako si osvojiť nového člena domácnosti – adopcia z útulku- pes alebo mačka
Ako si osvojiť nového člena domácnosti – adopcia z útulku- pes alebo mačka

Veľa ľudí , keď je osamelých alebo si chcú zaobstarať nového člena domácnosti na žiadosť detí alebo sa sami tak rozhodnú, ide vždy o vážne rozhodnutie. Nakoľko žiadne zviera nie vec, ale živá bytosť , ktorá sa podľa druhu a aj starostlivosti môže dožiť od 3 do 14-15rokov , nie je na chvíľu, a nie je hračka. Najmä ak rodičia kupujú zvieratko malým deťom , musia si byť vedomí ,že deti nemôžu byť plne zodpovedné za zviera hoci je ich. Môžu pomáhať pri starostlivosti , učiť sa zodpovednosti prostredníctvom pravidelného kŕmenia , venčenia ak ide o psíka, starostlivosť o srsť napr. česanie . Musia si uvedomiť, že je to živý tvor a nie hračka , ktorá keď vyrastie z roztomilého šteniatka/ mačiatka na dospelého jedinca stratí svoju roztomilosť a začína život dospelého jedinca. Aby starostlivosť nebola len krátkodobá a udržala pozornosť na zviera aj keď bude staršie , je dôležité vedenie a podieľanie sa na starostlivosti primerane podľa veku, nie je to len o hraní sa so zvieratkom.

Predtým ako pôjdete sa pozrieť do  nejakej chovnej stanice na adopciu psíka / mačky , je potrebné zistiť , či niekto z rodiny nie je alergický na srsť , roztoče , exkrementy a pod. Aby zaobstarané zvieratko kvôli alergii alebo aj inému dôvodu neskončilo vyhodené v poli alebo v blízkosti cesty , aby nebolo priviazané na reťazi alebo sústavne v koterci zatvorené bez možnosti voľného pohybu alebo prechádzky. A prípadne nebolo týrané- ide už o trestný čin –lebo zviera už nie je vec ako donedávna platilo. Niekedy nemusíme kupovať zvieratá od chovateľa , keď nechceme čistokrvné a s rodokmeňom , ale aj v útulku sa nájdu čistokrvné alebo krížence , ktoré sú krásne a splnia rovnakú službu lásky voči nám ako čistokrvné.

V útulku je veľmi veľké množstvo psíkov a mačiek , ktoré čakajú na svoj nový domov, niektoré žiaľ aj mesiace a roky. Ten život nie je dobrý, aj keď sa o nich starajú, ale predsa im len jedno chýba rodina a miesto, ktoré by mohli nazývať svojim domovom, mali svoje miestočko a svojho človeka , ktorého by ľúbili a oni ich , kde by stali plnohodnotným členom domácnosti , nie len zvieraťom , nie hračkou…

Ako si adoptovať zvieratko z útulku

Stačí prísť alebo zavolať a útulok vám rád povie o zvieratkách, ktoré potrebujú urgentne domov a to v prípade ak je vám jedno , aké zvieratko adoptujete len chcete dať lásku. Inak zisťujú o aký typ zvieratka máte záujem podľa vašej predstavy. Doporučujeme vyberať srdcom až potom očami. Samotné zvieratko vám však musí akoby padnúť do oka a bude láska na prvý pohľad. Prípadne si pozrieť podľa fotiek.

Čo potrebujete k samotnej adopcii

  • vek 18 rokov
  • vôdzku , obojok , prenosnú klietku alebo tašku podľa veľkosti
  • podpísanie adopčnej zmluvy
  • úhrada manipulačného adopčného poplatku ( výška rôzna v závislosti od zvieratka)

Podmienky zverenia zvieratka do starostlivosti

  • Platný OP preukaz
  • Vek 18 rokov a viac
  • Vhodné chovné podmienky ( podľa typu zvieratka )

Chovné podmienky

Pre psa vonku- nesmie byť držaný na reťazi, vhodnosť plemena na celodenný pobyt vonku, vyvýšenú búdu najlepšie drevenú, ktorá bude zateplená , ideálnych rozmerov uspôsobená veľkosti plemena , ktoré ju bude obývať, oplotený pozemok

Pre psa vonku vo voliére – udržiavať hygienické podmienky , pravidelné čistenie voliéry a okolia, tiež musí byť búda drevená (mala by byť), zateplená , vyvýšená proti chladu a vlhku od zeme a nad voliérou strecha , oplotený výbeh , je potrebné psíka venčiť nemôže byť celý deň zavretý.

Pre psa vonku s prístupom dnu- ak máme kombinovaný spôsob kde pes trávi svoj čas teda vonku aj vnútri, je k tomu nevyhnutné prispôsobiť miesto kde sa môže schovať vonku aj vo vnútri – teda vonku zateplenú vyvýšenú búdu, oplotený pozemok a vnútri zabezpečiť vyhradené miesto teda – peliešok , hračky a vašu prítomnosť.

Pre psa v byte –psíkovi v byte zabezpečíme tiché nerušené miesto na odpočinok peliešok alebo takú látkovú búdku ( závislosti od zvyku ), hračky, hryzacie loptičky musí byť pravidelne venčený 3-4x denne podľa potreby ( viacej keď ide o šteniatko zhruba každé dve hodiny a keď o dospelého psa ideálne každé 4 hodiny , ale väčšinou 3-4x denne) Psíkovi je nutné sa venovať a byť s ním , kým si postupne zvykne a adaptuje sa …

Pre mačku v byte – ak máme mačku , tiež je potrebné pripraviť jej vhodné podmienky, aj mačka potrebuje svoje miesto, kde sa môže schovať, pelíšok na vyvýšenom mieste, a tiež záchodík , ktorý je potrebné pravidelne čistiť a dezinfikovať, potrebuje hračky , a škrabadlo, tiež niečo po čom by lozila. Občas sa doporučuje prechádzka aj z mačkou na vôdzke, aby neušla , prípadne prístup von, v oplotenej  voliére ak máte záhradu, viete  jej pripraviť miesto na lozenie a pod.

Výcvik a socializácia –každý psík potrebuje socializáciu , či ide o šteniatko alebo  o dospelého psíka v novom prostredí , psík ,aby doma neničil veci potrebuje byť primerane unavený, napríklad športom , alebo dlhšou prechádzkou, aby ak budete chcieť odísť , aby bolo unavené a vašu neprítomnosť prespalo. Výcvik doporučujeme pri šteniatku od obdobia nejakého pol roka (aby malo očkovania), ak nemáte skúsenosti je vhodné poradiť sa s chovateľom alebo trénerom..

Krmivo a strava –každé zvieratko má svoju špecifickú stravu – každodenná- vhodná pre psíka alebo mačičku – suchá strava –granulky- mäsové kapsičky , barf…

Pravidelné prehliadky u veterinára – každé zvieratko potrebuje v rozličných časových úsekoch svojho života pravidelné očkovanie , odčervenie, protiparazitný obojok alebo pipetu, očkovanie proti besnote , alebo iným ochoreniam typickým pre to konkrétne zvieratko , starostlivosť o chrup, oči , uši a pazúriky..

Každé zvieratko , ktoré je v útulku sa tam dostalo pre nejakú závažnú príčinu, prípadne sa stalo nechceným a to je smutné. V útulku čakajú na svoj nový domov a druhú (tretiu) šancu na nový začiatok a milujúcu rodinku.

Bc. Ľubica Bombalová