Dobrá rada

Ekologicky aj na cintoríne- Dušičky

714
0
Zdieľaj
Ekologicky aj na cintoríne- Dušičky
Ekologicky aj na cintoríne- Dušičky

Prichádzajú sviatky Všetkých svätých a Pamiatka zosnulých (Dušičky) a veľké množstvo ľudí v tomto jesennom čase navštevuje cintoríny a urnové háje ,aby si uctili pamiatku tých, ktorí už odišli s tohto sveta a spomínali na svojich drahých zosnulých.

Práve počas tohto obdobia sa väčšina ľudí správa neekologicky a vytvára veľké množstvo odpadu, ktorý je nerozložiteľný a skončí na skládkach alebo v spaľovni. Najčastejšie sú to umelé dekorácie , umelé kvety , stuhy, umelé kahance , LED svetielka kahancov, sošky a iné…

Veľa ľudí chce a má krásne spomienky na sviečkami ožiarené hroby, ale neuvedomujú si  ani si nechcú pripustiť , že celá táto nádhera vôbec nie je ekologická .Veľké množstvo odpadu, použité umelé kvety a kahance všade roztečená červená a biela plastová hmota, ktorá znečisťuje nie len samotné pietne miesto odpočinku našich zosnulých, no tento roztavený neporiadok dokáže vtekať a vsiaknuť do pôdy kde sa nedokáže rozložiť ani za tisíc rokov.

V posledných rokoch začínajú vznikať tkz. ekologické cintoríny teda miesta posledného odpočinku, kde nemôžete priniesť nič umelé, všetky veci , kvety aj sviečky musia byť ekologické , teda s pravého včelieho vosku bez umelého obalu. Plávajú na hladine vody a, keď zhoria tak zvyšky sa vedia použiť na odliatie nových sviečok a teda nevzniká žiaden skoro odpad.

Na hroby je povolené klásť živé kvety prípadne usušené kvety a slamienky, ktoré sa dajú následne skompostovať a vytvorí sa prírodné hnojivo na zveľadenie stromov a kríkov v areáli cintorína. Tak isto udržujú toto miesto čisté , pokosené pozametané chodníky a aj rakvy a urny sú vyrobené z prírodného materiálu , ktorý keď sa časom rozpadne umožní vykvitnúť novým kvetom , tráve alebo stromom, ktoré menia klasický cintorín na záhradu spomienok. Miesta kde ležia zosnulí sú označené drevenými tabuľkami, ošetrenými lakom proti vlhnutiu a rozpadu.

Ekológia na cintoríne

V mestách alebo dedinách kde ešte nie sú ekologické cintoríny , keďže na Slovensku je tento spôsob pochovávania ešte v plienkach. Nie , niekoľko miest kde už popri klasických cintorínoch sú aj tie ekologické. K takým mestám patrí napr. Zvolen…Aj na klasickom cintoríne kde každoročne pristaviť musia veľkokapacitné kontajnery a spaľovať následne odpad z nich. Dá sa však urobiť niečo aj pre prírodu na obyčajných cintorínoch…

Hroby vieme krášliť rôznymi  spôsobmi, kde sa využije čo najmenej odpadu , recyklujú sa niektoré komponenty a znova sa použijú….

  1. Živé kvety- hoci vydržia len pár týždňov naznačujú nám pominuteľnosť života , tak ako pominul život zosnulých. Nemusí ísť len o rezané kvety , kt. vydržia len pár dní vo vode a dajú sa skompostovať. Lepšou variantom sú živé kvety v kvetináči , ktoré chodíme pravidelne zalievať.
  1. Sviečky – k hrobom neodmysliteľne patria horiace sviečky , či samostatne alebo v lampášoch, kde sú chránené pred poveternostnými vplyvmi. Aby sa aj so sviečok , s parafínu alebo inak umelo vytvoreného vosku sa dajú tie obaly znova použiť. Stačí ich vyčistiť od zvyškov vosku a nanovo roztaviť a s novým knôtom dať a odliať novú sviečku. Pre mnohých je však jednoduchšie vyhorené kahance aj náhradné náplne vyhodiť ako ich recyklovať a použiť na niečo nové , prípadne , aby ak nie sú poškodené, prehorené alebo diery v stene kahanca.
  1. Vence – nepoužívať umelú čečinu , alebo lepidlá alebo niečo , čo je v prírode nerozložiteľné. Uviť veniec so živej čečiny a pomedzi ihličie vložiť šišky , suché kvetiny, klasy, rôzne dary prírody ako šípky , gaštany , žalude pomocou dlhých tráv ich tam upevniť, aby bol veniec vyschnutí z kompostovateľný.

Ľudia niekedy nerozmýšľajú nad tým na čo všetko sa dajú využiť napríklad prázdne obaly od náhradných náplní.

Kresťania , ktorí veria v posmrtní život a večnosť sa chodia do kostolov a kaplniek sa modliť za duše svojich zosnulých príbuzných a rovnako za duše v očistci, ktorým možno vyprosiť za splnenie podmienok odpustky ,v čase od 1-8.11 –dušičková oktáva …

O hroby a úctu k našim predkom by sme sa mali zaujímať po celý rok , nielen pár dní v novembri….

Bc. Ľubica Bombalová