Dobrá rada

Ako si vybrať parfém?

12685
0
Zdieľaj

„Parfém by mal byť okamžitou a dokonalou prezentáciou osobnosti  bez vyrieknutia jediného slova – mal by o človeku vypovedať viac než účes, oblečenie či makeup. Vône v nás totiž prebúdzajú emócie, nie racionalitu.“ – Anonym

Vône zohrávali už odpradávna, t.j. v starovekej či stredovekej spoločnosti veľkú úlohu. Slúžili nielen na prekrytie nepríjemných telesných či zvieracích pachov zachytených na ľudskej koži, ale aj na šírenie omamnej vône pre liečebné účely. Vdychovaním  výparov dochádzalo k cielenému uvoľneniu svalstva, znecitliveniu nervov či harmonizovaniu mysle – tzv. aromaterapia.

V dnešnom modernom svete zažívajú vône obrovský boom, nakoľko nám asociujú čistotu a vyberaný vkus, vďaka čomu tvoria neodmysliteľnú súčasť nášho imidžu. Túto skutočnosť konštantne zaznamenávajú  a uplatňujú predovšetkým svetové módne domy, ktoré každoročne vyprodukujú desiatky tisíc vôní a neúnavne zaplavujú trh ich vylepšenými, resp. modifikovanými verziami. Naskytá sa tak otázka – ako si teda zvoliť ten správny?

Pomôcky a indície pri hľadaní „toho pravého orechového“

Žiaľ neexistuje žiaden zaručený návod pre tých z Vás, ktorí by chceli nájsť pre seba vhodnú  vôňu na lusknutie prstov. Pri vôniach nemožno spoliehať na teóriu. Jediný možný spôsob ako ju objaviť opakované testovanie desiatok, niekedy až stoviek vôní.

Ocitnúť sa však uprostred parfumérie plnej rôznofarebných a rôznotvarých flakónov, v niekoľkopočetných edíciach (parfum, EDP, EDT,  absolute, noire…atď.), vydaných v priebehu troch či štyroch rokov, môže byť pre niektorých z nás nanajvýš frustrujúca, ba priam až desivá predstava. Držte sa preto nasledovných tipov a uľahčite si úmorné návštevy parfumérie a slušnostné odmietanie predavačkinho vkusu.

Upriamte svoju pozornosť na nasledovné zásady a zúžte tak široké spektrum dostupných vôní na minimum.

Viem čo hľadám, no neviem to nájsť

Ideálne scenário. Najefektívnejší spôsob hľadania Vašej vytúženej vône je vedieť čo sa Vám páči. V mnohých prípadoch to ale nebýva také jednoduché. Ak ste mali to šťastie a zacítili ste očarujúci závan na ulici, či v práci alebo v mhd a hanbili ste sa opýtať na jej názov, nezúfajte. Mnohí z nás si neuvedomujú, že od okamihu „učarovania“ sme automaticky schopní vôňu rozpoznať  aj po druhý či tretíkrát, a to aj napriek značnému časovému odstupu. Tak ako existuje tzv. svalová pamäť, existuje aj tzv. vnemová pamäť – v našom prípade čuchová. Receptory vyšlú v daný moment okamžitý vnem do mozgu, priamo do oblasti, ktorá ma za úlohu riadenie a usmerňovanie psychiky. Preto nás dokážu vône preniesť ďaleko do detských čias, prípadne na konkrétne miesta z minulosti. (Z tohto dôvodu sa neodporúča nosiť obľúbený parfém na smútočné zhromaždenia, akými sú pohreby alebo súdne konania. Pre niekoho nemorálna myšlienka, pre niekoho holý fakt.)

Pokúste sa slovami zachytiť emóciu prípadne miesto kde sa vidíte, keď ste privoňali k vôni (pocit šťastia, tajomnosti, ženskosti, melanchólie, slnečná pláž, zasnežená krajina, rozkvitnutá záhrada…atď.). Nebojte sa prirovnať vôňu k potravine či kozmetickým prípravkom s podobnou arómou (krém, šampón, mydlo). Nik predsa nečaká, že sa jednoznačne trafíte. Ide tu skôr o vylúčenie nevyhovujúcich možností. Ak ste bezradné oslovte poradkyňu v predajni – predsa len by mala mať väčší prehľad a schopnosti identifikovať potenciálne dominantné zložky a zadeliť parfém prostredníctvom akordov do jednej alebo viacerých skupín (púdrová, pižmová, svieža, kvetinová, drevitá, aromatická, vanilková, citrusová, zelená, svieža korenistá, ovocná, ružova…atď.). Takáto selekcia Vám ušetrí čas a námahu. Ak však máte pocit, že je Vám vnucovaná vôňa, nekorešpondujúca s Vaším vkusom, radšej sa spoľahnite na svoj náhodný výber a inštinktívne siahajte po flakónoch samy. Efektívne testovanie vôní netrvá dlhšie než 15-20 minút a ideálne je stanoviť si počet vôní, koľké ste schopná objektívne zachytiť a vyhodnotiť. Ak Vás za tento čas neoslovil ani jeden parfém natoľko, že by ste po ňom zatúžili, nemali ste šťastný lov. Skúste to nabudúce.

Pamätajte – neexistuje zlá vôňa. Existuje len nesúlad medzi vôňou a chémiou tela. Preto v zásade vždy zakončite svoj finálny výber aplikáciou na zápästie. Vyhnete sa tak zbytočnému sklamaniu z reakcie Vášho tela ako aj okolia.

Neviem čo chcem

V tomto prípade sa medze nekladú – tu platí len staré známe a osvedčené „skúšať-skúšať-skúšať“. Podobne ako v bode číslo 1 prejdete pravdepodobne sporadickou selekciou, na konci ktorej bude figurovať zopár najatraktívnejších vonných rodín – tie sa ďalej delia na viaceré podskupiny.

  1. Citrusová – (citrusy) mimoriadne obľúbená rodina vôní, predovšetkým u mladých a aktívnych žien. Vyžaruje sviežosť, optimizmus a je nabitá energiou. Častokrát sa snúbi s kvetinovými akordmi a vytvára tak ideálnu harmóniu, vďaka čomu si zaslúži označenie office-friendly.
  2. Kvetinová – (floral) táto vonná zmes je typickým príkladom romantickej duše. Najzákladnejšími zložkami sú ruža a jasmín, prípadne frézia, magnólia či hyacint. V ľahkom podaní tiež veľmi vhodná pre hromadné stretnutia, pobyt v kancelárii, či večer do spoločnosti. Správnou kombináciou prvých dvoch rodín by ste nemali nikdy nič pokaziť, nakoľko ide o prirodzené vône, podčiarkujúce esenciu ženskosti.
  3. Chypre – (chypre) silno markantná vonná zmes, častokrát nezlučiteľná, prípadne neprirovnateľná k iným. Do povedomia spoločnosti sa opäť dostáva v novodobom šate. Názov pochádza z francúzskeho slova Chypré, t.j. Cyprus. Ide o veľmi uhrančivú a špecifickú vôňu, ktorú nevie nosiť každá žena. Táto kompozícia si totiž vyžaduje značnú dávku sebavedomia a dominancie. Ideálna pre ženy vo vedúcom postavení, nakoľko už len svojím parfémom dávate jasne najavo svoj postoj resp. postavenie. Paradoxne, ak je vôňa správne „nemiešaná“, na konci dňa z nej zostane už len delikátny a decentný závoj.
  4. Fougère –  rodinu tvoria prevažne pánske, v ideálnom prípade unisex vône. Ide o zoskupenie stredne sviežich až korenisto-drevnatých akordov. Hlavnými reprezentantami rodiny fougère sú bylinky, dreviny a machy, napríklad: papraď, levanduľa či kumarín.
  5. Drevitá – (woody) zmes vychádza ako inak z drevitých a zemitých akordov akými sú santalové, cédrové či ebenové drevo. Nemôže chýbať ani vetiever či pačuli, ktorého vôňa je sladkastá až korenistá.
  6. Orientálna (oriental) podobne ako u drevitej zmesy, aj tu sa stretávame so sladko-korenistými akordmi, ktoré nás majú zahriať, navnadiť, prípadne poštekliť našu predstavivosť. Ide spravidla o ťažké omamné, zato dlhotrvácne vône, nakoľko vyvstávajú zo silných fixačných základov – ambra, mošus, cibetka, vanilka, santalové či cédrové drevo. Ideálne pre sebavedomé a záhadné ženy na zimné mesiace.

Tip – ak sa počas testovania pristihnete, že prestávate vnímať rodiely medzi jednotlivými vôňami, privoňajte si ku kávovým zrnám. Lepšie vybavené predajne by ich mali mať voľne k dispozícii. Káva totiž neutralizuje čuchové receptory, a tým anuluje dovtedajšie čuchové vnemy. Intenzita zaznamenávania vôní sa opäť vráti do normálu.

Nie je farba ako farba

Pozastavili ste sa niekedy nad nápaditosťou flakónov? Verte, že význam ich zafarbenia nie je bezvýznamný. V mnohých prípadoch viete odhadnúť akord vône. Skúste niekedy z čistej zvedavosti vyskúšať rad radom parfémy identickej farby. Budete prekvapená, ako často stavajú na rovnakých základoch.

Biela – čistota, nevtieravosť, nežnosť, častokrát office-friendly parfémy nesúce označenie pure, clean, fresh.

Žltá – častokrát vôňa evokujúca rozkvitnutú kyticu, obsahujúca citrusy, jasmín, bergamot, fréziu. Nádych býva sladký, kvetinovo-citrusový prípadne nesie známky chypré.

Zlatá – med, ambra, santalové drevo, škorica. Typicky opojné, omamné vône navodzujúce pocit luxusu.

Ružová – kvetové nádychy bývajú jasne rozpoznateľné. Mix ovocia a zelených rastlín nie je ojedinelý.

Všetky temnotmavé flakóny – nesú spoločný znak – sú poväčšine ťažké, omamné, nezriedka korenisté či orientálno sladké.

Myslite na ročné obdobie a blízke okolie

Ak ste vyznávačkou výrazných vôní buďte na pozore. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Nemusí sa to zákonite dotýkať množstva, v akom parfém dávkujete. Dôležitý faktor zohráva aj ročné obdobie. Parfémy ťažkého orientálno-sladkého alebo korenisto-drevitého charakteru môžu v letných mesiacoch vzbudzovať nepríjemné reakcie Vášho okolia, dokonca aj Vás samých. Naša pokožka v teplom období vylučuje súčasne s potom, množstvo odpadových látok, ktoré v priebehu dňa podliehajú prirodzenému rozkladu. Súhra parfému a telesných výlučkov nemusí byť vždy namieste. Teplota tela takisto neprispieva k priaznivému výsledku. Ťažký, už i tak zle dýchateľný vzduch, sa stáva vtieravým a oťaženejším. Voľte preto radšej sezónne vône – t.j. odľahčené verzie alebo len toaletné vody pripomínajúce sviežu rosu, posekanú trávu, osviežujúce more, ovocie, kvety.

Učte sa správne narábať s dávkovačom. Radšej neobdržať žiadnu reakciu, ako utŕžiť nepríjemnú, o to bolestivejšiu poznámku okolia. 

Kde aplikovať vôňu?

Dekolt, zápästie, zákolenné a lakťové jamky – všade tam kde nám pulzuje krv v tepnách. Tieto miesta sú dobre prekrvované, sálajú teplo a dovoľujú tak vôni využiť svoj potenciál.

Jedno z najpodceňovanejších miest pre aplikáciu vône sú však vlasy, resp. záhlavie medzi krkom a temenom. Aj slabo koncentrovaná vôňa rozprášená do týchto miest hlavy, zabezpečí nositeľke dlhotrvácny voňavý efekt.

Encyklopédia vôní

Ak sa chytáte navštíviť parfumériu a rady plánujete, skúste zavítať na zahraničnú stránku fragrantica.com.

Ide o akúsi encyklopédiu, zoskupujúcu obrovské množstvo parfémov, počnúc minulým storočím až po súčasnosť. Nájdete tu vône z každého kútu sveta, nastaviteľné vyhľadávanie, kategorizáciu podľa zložiek, akordov, ročného obdobia, farieb, módnych domov atď.

Zakladateľmi sú Elena Knezhevich a Zoran Knezevic, obaja pôvodom z Ruska, kde sa aj zrodila myšlienka vzniku projektu.

Stránka umožňuje bezplatné vytvorenie účtu s mnohými zaujímavými funkciami. Zaplňte si vlastnú poličku a staňte sa zberateľkami Vašich obľúbených parfémov, aj tých o ktorých ste vždy len snívali. Naplánujte si ich otestovanie, ohodnoťte ich výdrž, intenzitu, vyhovujúce ročné obdobia, denné alebo večerné nosenie, prirovnávajte parfémy k iným, porovnávajte a hlasujte za jednotlivé zložky, detekované vo Vami vybranej vôni, alebo prispievajte k recenziám. Všetky vône sú Vám odteraz na dosah.

Na záver, malá rada – nezabúdajte, že vôňa je ako priebeh dňa. Ráno by Vás mala prebrať, v priebehu dňa nabudiť a k večeru ukolísať. Krásny voňavý deň.