Zdravie a Krása

Derma roller – rejuvenizačná pomôcka do každej domácnosti

12322
0
Zdieľaj

Cesta za elixírom krásy a mladosti býva často kľukatá. Nemusí však tomu tak byť. Stačí ak si vstúpime do svedomia a venujeme každý druhý deň 10 minút nášho času nasledovnej beauty procedúre.

Prvé výsledky sa dostavia po 3 až 6 mesiacoch.

Čo je to derma roller a načo sa používa?

Derma roller je dermatologická pomôcka zhotovená pre účely stimulácie tvorby kolagénu v podkoží. Ide o metódu tzv. mikroihličkovania, hovorovo tiež valčekovania. Telo derma rollera je zhotovené z odolného plastu, zakončeného otočným valčekom, s osadenými nerezovými ihlami, rôznej hrúbky, dĺžky a hustoty.

Dĺžka ihiel sa pohybuje v rozmedzí od 0.25mm až po 3.00mm. Obecne platí, že derma roller s ihlami dlhšími než 0.50mm by nemal slúžiť na domáce použitie, ale patrí do rúk školených odborníkov a dermatológov. Svedčí o tom aj značná bolestivosť, ktorú spôsobujú valčeky spomínanej dĺžky (nad 0.50mm). Dlhšie ihly sú vhodné pre pokožku celého tela. V odbornom zariadení sa pred použitím zvykne aplikovať tenká vrstva znecitlivujúceho krému, pre odstránenie bolestivých prejavov a navrátenie komfortu počas ošetrenia.

Zato valčeky s ihlami o dĺžke 0.25 a 0.50mm vykazujú len minimálnu bolestivosť, nakoľko dĺžka ihly nezasahuje do hlbších vrstiev epidermy. Obe varianty (0.25mm / 0.50mm) sú ideálne pre použitie na tvár. Výkon ošetrenia v domácom prostredí je neškodný a absolútne vhodný. Pravidelným používaním možno zmierniť alebo úplne vyhladiť vrásky, jazvy po akné, strie ako aj nadmernú pigmentáciu.

Ako to funguje?

Základným princípom účinnosti valčekovania, je mechanické „dráždenie“ resp. „mikroporaňovanie“ pokožky, čím zároveň dochádza k narušovaniu zjazveného tkaniva. Vďaka tejto praktike telo spustí obranný mechanizmus v podobe extra tvorby vlastného kolagénu a elastínu. Ten je následne krvou dopravený na miesta poškodenia aby zacelil „napáchané škody“. Súvislým používaním (aspoň 6 mesiacov) možno zaznamenať viditeľné zlepšenie stavu pleti a pokožky tela.

História derma rollera

Počiatky derma rolleru siahajú až na začiatok 20. storočia. Ernst Kromayer, uznávaný nemecký dermatológ zaoberajúci sa problémami a chorobami pokožky, začal vo svojom vlastnom záujme experimentovať s ostrými zubárskymi vrtáčikmi rozličných veľkostí. Tie následne upevnil na motorčekom poháňané otočné zariadenie.

V päťdesiatych rokoch minulého storočia, boli poznatky nemeckého dermatológa znovuobjavené Abnerom Kurtinom, americkým zubárom, pôsobiacim v New Yorku. Poupravil a vylepšil tak projekt svojho predchodcu, použitím nerezových drôtikov. Jeho experimentov sa horlivo ujal francúzsky vedec a nositeľ Nobelovej ceny za mier, Alexis Carrell.

Až neskôr, v roku 1995 popísali Carnellovi následníci techniku, ktorá sa zameriavala na redukciu vrások a jaziev, s použitím ihiel, zasahujúcich do oblasti podkožia. Krátko nato dospeli doktori André Camirand a Jocelyne Doucet k záveru, že konštantným zásahom ihiel do zjazvených povrchových vrstiev kože (využívali tetovacie praktiky, počas ktorých aplikovali atrament telovej farby do podkožia), dochádza k pozorovateľným zmenám zjazveného tkaniva.

Posledný predchodca dnešného derma rollera vzišiel z vlastnoručne zhotoveného zariadenia, pripomínajúce razítko. Účelom jeho použitia bola už vtedy priama stimulácia produkcie kolagénu.

Možnosti využitia derma rollera

Okrem spomínaného boja proti vráskam, jazvám či striám, stojí za zmienku rad ďalších problémov, s ktorými si derma roller vie poradiť:

  • Pokožka poškodená pôsobením slnečného žiarenia
  • Hyperpigmentácia
  • Príznaky starnutia
  • Jazvy po kiahňach
  • Zhrubnutá pokožka
  • Vypadávanie vlasov

Vedľajšie účinky používania derma rollera

Tak ako u každého produktu, treba venovať mimoriadnu pozornosť citlivej pokožke, ktorá môže reagovať prehnane už po prvom použití. Najvhodnejšie a zároveň najbezpečnejšie riešenie ako sa vyhnúť nepríjemnému podráždeniu, je konzultácia s dermatológom. Ten stanoví vhodnosť ošetrenia či jeho dostupné alternatívy, vzhľadom na typ pleti.

U zvyšku populácie možno hovoriť o žiadnych vedľajších účinkoch. Sprievodný efekt v podobe začervenania kože je dočasný a rýchlo pominuteľný (do 20-30 minút). Na rozdiel od laserových ošetrení a chemického pílingu nehrozia zápaly, podráždenie ani nadmerné šupinkovanie vrchnej časti epidermy. Ani pobyt na slnku nemusí byť obmedzený, ak sa rozhodnete slniť v deň medzi ošetreniami.

Dôležité upozornenie – valček nesmie byť zdieľaný s inými osobami. Mohlo by dôjsť k prenosu neželaných infekcií a vzniku zápalov.

Vstrebateľnosť krémov

Mnohí  nadšení užívatelia zastávajú názor, že aplikácia krémov bez predchádzajúceho použitia valčeka, je viac ako zbytočná. V skutočnosti derma roller naozaj zlepšuje vstrebateľnosť, a tým aj efekt nanesených produktov. Vyvarujte sa však aplikácii makeupu a krému na opaľovanie, bezprostredne po použití valčeka. Spomínané produkty totiž môžu obsahovať látky, nevhodné pre hĺbkovú absorbciu.

Neradno neopomenúť použitie derma rollera v spojení s vlasovými vodami a aktivátormi. Okrem priaznivého prekrvenia vlasovej pokožky ako takej, možno docieliť ešte výraznejších účinkov, následnou aplikáciou rastového séra. Pokožka hlavy je prekrvená, jemne červená, krátkodobo citlivá na dotyk. Tento jav je len priamym dôkazom náhleho prekrvenia epidermy, ktorá sa tak dokáže lepšie postarať o „roznos“ vstrebaného séra priamo k vlasovým folikulom, prostredníctvom drobných vlásočnicových cievok – kapilár. Výsledkom môžu byť pevnejšie a odolnejšie vlasy, stačí len praktizovať túto procedúru 3 – 4x do týždňa a zachovať si trpezlivosť.

Starostlivosť o derma roller

Starostlivosť je komfortná a časovo nenáročná. Je treba si zadovážiť 96% etanol na dezinfekciu nástrojov (dostupná v lekárni, za približnú cenu 1-3 eurá). Po použití valčeka ho ponorte na približne 20 minút do alkoholu a nechajte vydenzinfikovať. Po uplynutí času stačí opláchnuť pod horúcou tečúcou vodou, nechať odkvapkať a zabaliť späť do púzdra.

Cena a životnosť

Cena valčekov sa pohybuje v rozmedzí od 10 – 50 eur. Závisí samozrejme od výberu značky a typu valčeka. Na internete sú však ľahko dostupné a ich použitie nie je viazané na lekársky predpis.

Životnosť sa pohybuje na hranici šiestich mesiacov. Po uplynutí tejto doby spravidla dochádza k opotrebovaniu ihiel a k ich otupeniu. Ošetrenie sa tak stáva menej komfortné a pre jemnejšie osoby viac citeľné. Každopádne ide o nízko nákladovú položku a zakúpenie dvoch valčekov ročne sa Vám istotne časom vyplatí. Ušetríte nielen na kozmetických produktoch ale aj na starostiach pri každodennom pohľade do zrkadla. Vaša pleť sa vypne a neberie druhý dych. Ostáva len vytrvať a vytvoriť si rutinu.

Použitie derma rollera nie je vekovo obmedzené.