Dobrá rada

Ako spoznať, že vo vzťahu niečo nie je v poriadku?

2135
0
Zdieľaj
Ako spoznať, že vo vzťahu niečo nie je v poriadku?

Určite to poznáte, v záchvate zamilovanosti prehliadate partnerove zlé vlastnosti ako na bežiacom páse, všetko je dokonalé aj vtedy, keď nie je. Bagatelizujete partnerovo nevhodné správanie, prípadne horšie – ospravedlňujete ho. Vaše kamarátky to vidia, vaša mama to vidí a vám nejako nedochádza, prečo tak nemajú rady vášho partnera. Zamilovanosť je krásna a láska ešte krajšia, ale treba sa vyvarovať aj chýb, ktoré môžete neskôr trpko oľutovať. Toto sú prípady, kedy by ste sa mali mať na pozore:

  1. Partnerovi vadí, že sa stretávate s rodinou. Áno, aj takí sa bohužiaľ nájdu, či už v partnerstve, alebo v manželstve. Zo začiatku to vyzerá ako keby ste im nesmierne chýbali tak, že to nemôžu bez vás vydržať, potom sa to začne prejavovať uštipačnými poznámkami na adresu rodiny. Neskôr snahou o prerušenie vášho kontaktu s rodinou. A účel? Manipulácia. Je predsa ľahšie ovplyvňovať niekoho, kto komunikuje prevažne s manipulátorom. Je to to isté, prečo si podvodníci vyberajú dôchodcov za svoje obete, pretože seniori sú osamelí a podvodník je často jedinou osobou, s ktorou sa za dlhší čas rozprávajú.
  2. Partner nevie splniť svoju časť dohody. Hovorí sa, že dlhodobá existencia vzťahu by mala byť založená na kompromisoch. Čo ale v prípade, ak partner nevie alebo nechce dodržať svoju časť dohody? Všeobecná rada neexistuje, ale minimálne je dobré byť v strehu.
  3. Strápňuje vás. Najčastejšie na verejnosti, je možné, že je to časť jeho povahy, prirodzene máva sexistické poznámky, alebo si jednoducho myslí, že je vtipný. Nech je už dôvod akýkoľvek, takého partnera si na firemný ples neberte. Vlastne radšej si ho neberte vôbec.
  4. Nezastane sa vás. Každý človek by mal mať svoje priority, v partnerskom vzťahu je žiadúce, aby tou prioritou bol ten druhý, najmä v interakcii s ďalšími osobami. Preto, ak sa vás partner nezastane pred rodičom, pred švagrinou alebo pred kamarátom, mali by ste uvažovať, kde na jeho stupnici priorít sa nachádzate, najmä ak s ním uvažujete nad vlastnou rodinou.
  5. Obzerá si iné ženy, pričom vás nepochváli, alebo vás dokonca osočí. K tomu asi niet čo dodať, ženy by mali mať svoju hrdosť a vedieť povedať mužovi – ak sa ti nepáčim, choď za ňou. A to aj v prípade, že sú už vydaté.
  6. Chce po vás oveľa viac ako dáva on sám. Ženy vo väčšine prípadov robia viac ako muži, čo sa týka domácich prác, samotnej práce, domácej administratívy, vybavovania úradov, lekárov atď. Myslím si ale, že časť viny na tom nesie aj žena, ak naučí muža, že on nič z toho robiť nemusí a zároveň sama dobrovoľne robí prácu naviac. Druhú časť viny nesie muž, ak tieto veci začne po žene vyžadovať.
  7. Neplánuje s vami nič. Nerozmýšľa, ako bude váš vzťah vyzerať o rok, či sa vezmete, či si naplánujete deti, či si spolu kúpite byt. Nie je to preto, že by bol lenivý rozmýšľať nad takými vecami, ale je dosť možné, že v takejto budúcnosti neráta s vami. Bohužiaľ je dosť veľa vzťahov, ktoré fungujú samoúčelne, teda preto, že jeden z partnerov nechce byť sám, prípadne zo vzťahu čerpá výhody.

Týchto 7 bodov bolo založených na reálnych zážitkoch žien a mužov. Jedná sa samozrejme o zlomok príznakov nezdravého vzťahu. Vypísané sú len body, voči ktorým je človek často slepý.

Shimonkaaa