Životný štýl

Ako v Ríme podľahnúť pokušeniu

8521
0
Zdieľaj

Na to skutočne nepotrebujete veľa. Množstvo luxusných obchodov a butikov, neuveriteľný počet vynikajúcich reštaurácií a toľko pamiatok, že nebudete vedieť, kde si skôr spraviť selfie, to je Rím.

Nákupná horúčka

Rimania sú posadnutí svojim výzorom, veľmi im záleží na tom, ako vyzerajú a kde je dopyt, tam je aj ponuka, takže v meste nájdete veľa kamenných obchodov i obchodíkov v nákupných centrách, v ktorých regále sa prehýbajú pod tonami tovaru. Ak v tomto meste plánujete nákupy, pricestujte  naľahko a domov sa víťazoslávne vrátite s plnými kuframi.

Pre Rím sú typické hlavne malé obchody, v ktorých dostanete väčšinou len jeden druh tovaru ako napríklad klobúky, či rukavice. Tie nájdete sústredené hlavne v centre mesta okolo Panthéonu. Lacnejšie oblečenie nájdete okolo Via del Corso, na ulici Via Condotti nájdete veľké a drahé značky ako je Gucci, Max Mara, Valentino, Prada, Louis Vuitton, Salvatore Ferragamo, či Giorgio Armani.

Ak máte nutkavú potrebu kúpiť niečo jedinečné, navštívte “mercato delle pulci” – blšie trhy. Ten najznámejší a najväčší v Ríme nesie názov Porta Portese a koná sa každú nedeľu doobeda v oblasti medzi námestím Piazza di Porta Portese a ulicami Viale di Trastevere a Via Portuense.

Mercato Monti je zameraný hlavne na oblečenie, obuv a módne doplnky a sústreďujú sa tu výborní módni dizajnéri. Trh je otvorený každý víkend, okrem prázdnin. Na trhu pri moste Ponte Milvio si prídete na svoje, ak milujete starožitné vecičky. Otvorené je prvé dve nedele v mesiaci.

Suveníry ako magnetky a pohľadnice nakúpite v hociktorom pouličnom stánku. Turisti často nakupujú i limoncello, olivový olej, alebo víno.

Dávajte si pozor na rímskych zlodejov, techniky kradnutia si vyšperkovali za dlhé roky do dokonalosti.

Obžerstvo

Rímom sa prejete. Ak ste po nákupoch vyhladli, dávajte si pozor, pretože práve teraz je vysoká pravdepodobnosť, že prepadnete ďalšiemu pokušeniu: jedlu. Rím ponúka rodinné podniky s domácou stravou nazývané Trattoria, ďalej pizzerie, kde nájdete okrem pizze aj cestoviny, navštíviť môžete Osteria, čo je hostinec, kde aj varia, ale hlavne nalievajú výborne vína a Ristorante, ktoré bývajú väčšinou formálnejšie.
Rímskou špecialitou je určite Coda alla vaccinara, čo je hovädzí chvost s rajčinami, alebo gnocchi alla romana, či saltimboccu alla romana. No a samozrejme pizza (Pizza romana nie je okrúhla, ale štvorcová, klasická je napr. so zemiakmi alebo baklažánom a cukinami) a cestoviny.

V Ríme je nepredstaviteľné začať ráno bez kávičky, obľúbené je cappuccino s mliečnou penou, malé silné čierne espresso, či caffelatte, čo je väčšia káva s veľkým množstvom mlieka. Ráno často jedávajú bruschettu. To je topinka natretá cesnakom a olivovým olejom a ozdobená rajčinou.

Určite zhrešíte, ak uvidíte gelato, zmrzlinu predávanú na každom rohu. Je dobre vedieť, že za porciu zaplatíte viac, ak si s ňou sadnete vo vnútri. Inak medzi nami, dávajte si pozor, aby ste to neprehnali s tiramisu, je diabolský dobré.

Rimania preferujú skôr biele víno, naznámejšie je Frascati, ale ochutnajte aj Castelli Romani, Marino, Colli Albani alebo Velletri. Je zaujímavé, že v Ríme sa pizza obyčajne nezapíja vínom, ale čapovaným pivom.

Pamiatkové šialenstvo

Ak už máte za sebou väčšinu šialených nákupov, ste dosýta najedení a ostal vám ešte nejaký čas, vyberte sa do mesta kvôli pamiatkam, o ktoré tu budete doslova zakopávať. Selfie si môžete urobiť pred Basilica di San Giovanni in Laterano, čo je katedrála a sídlo pápeža, pred Koloseom, Panteónom alebo pred najväčšiou a najslávnejšiou fontánou Ríma z roku 1762 – fontánou Di trevi.

Najkrajšie vyhliadky si užijete z kupoly chrámu sv. Petra, či z vrchu Gianicolo, odpočinúť si môžete v parkoch Borghese, Villa Torlonia, či v parku Villa Ada a určite nezabudnite skočiť pozrieť vatikánske múzeá a Sixtínsku kaplnku, lebo to by ste si nikdy neodpustili.