Technika a Internet

Fenomén menom Google

8943
0
Zdieľaj

Používate Google denno-denne? Tak to rozhodne patríte k obrovskej mase internetovej populácie, ktorá ho pozná a využíva pravidelne. Najznámejší vyhľadávač Google využíva 1,18 miliardy ľudí na celom svete a každú minútu Google sprostredkuje 2 milióny vyhľadávaní. Nájdeme vďaka nemu rôzne informácie, články, návody, videá, množstvo ďalšieho obsahu a dá sa využívať ešte efektívnejšie, napríklad pri práci alebo na štúdium. Pomáha a uľahčuje nám život už 18 rokov. Viete však, kde sa vzal tento fenomén menom Google?

Po celom svete nájdeme 70 pobočiek známeho vyhľadávača a to v 40 rôznych krajinách sveta. Vznikol ako projekt 2 kamarátov, sú to Larry Page a Sergey Binn. Táto dvojica kamarátov chcela do jedného počítača zabudovať všetky informácie a zároveň vylepšiť vyhľadávanie na internete. Prvotný názov bol BackRub, až neskôr vzniklo meno Google a to omylom. Pôvodne sa mal volať Gooogol, čo je veľmi vysoké číslo začínajúce 1 s pokračovaním 100 núl, no keď ho napísali na tabuľu, pomýlili sa. Google funguje na princípe „googleware“, čo je kombinácia hardvéru a softvéru. V tom čase do toho investovali všetky svoje financie.

Všeobecným cieľom Google bolo utriediť informácie, keďže v tom čase existovali vyhľadávače, ktoré však neboli kvalitné a našli ste tam iba rozhádzané informácie. Začali vydávať aj noviny Google Friends Newsletter v ktoroých informovali o najnovších novinkách. Postupne si ich začali všímať aj rôzne iné noviny a väčšie spoločnosti. Neskôr sa presťahovali z garáže, kde dovtedy pôsobili, na postupne čoraz väčšie miesta a mali aj čoraz viac zamestnancov. Dnes Google zarába v priemere 658 dolárov a to každú sekundu. Rozšírilo sa aj hľadanie obrázkov, emailové funkcie – Gmail, uchovávanie súborov na Disku alebo GooglePlay, čo je obchod s aplikáciami pre mobilné zariadenia. Hlavné sídlo spoločnosti nájdeme v Kalifornii.

Všetky pobočky Google sú odlišné. Zamestnanci majú možnosť užiť si prestávku v kaviarni, herni alebo v spoločnej kuchyni, či v konferenčných miestnostiach, ktoré sú navrhnuté tak, aby podporovali kreativitu pri práci. Charakteristickým znakom Google je, že zamestnanci sú z rôznych kultúr. Neustále nám zároveň pripomína rôzne sviatky a udalosti, ktoré stoja za to si ich pripomenúť. Môžeme to takmer denne vidieť na ich úvodnej stránke vďaka krátkej animácii, hre alebo obrázku, ktorý často ukrýva názov spoločnosti.

Google neplánuje ostať len pri informáciách z internetu. Do roku 1920 plánuje zhromaždiť informácie zo všetkých 129 miliónov vzácnych kníh. Gmail – emailová služba vznikla 1. apríla, preto si veľa ľudí myslelo, že ide len o žart, opak bol však pravdou. Ak si myslíte, že Facebook prekonal Google, mýlite sa, aktuálne je Google stále najnavštevovanejšou stránkou na svete. Dnes môžeme na Googli vyhľadať veľké množstvo výsledkov vyhľadávania a informácií, ktoré sa postupom času iba rozširujú o viac a viac dát.