Zaujímavosti

Ako vznikla káva, cukrová vata, či iné dobroty?

1110
0
Zdieľaj

Budete prekvapení, čo stojí za ich históriou.

Káva

Tento najviac konzumovaný nápoj na svete náhodne objavil jeden etiópsky pastier kôz menom Khalid. Jedného pekného dňa, keď pásol ako zvyčajne svoje stádo si všimol, že kozy sú po požratí akýchsi bobúľ viac energické a rozjarené. Jeho manželka naliehala, aby sa o túto zaujímavú informáciu podelil s miestnym mníchom. Ten sa však bobúľ a možnej reakcie na ne zľakol a hodil ich do ohňa. Keď lahodná aróma pražených kávových bobúľ naplnila celú miestnosť, všetci sa rozhodli ich predsa len ochutnať. Zaliali ich horúcou vodou a vypili. Odrazu pocítili obrovský príval energie. Netrvalo dlho a bobule sa stali svetoznáme a začali sa vyvážať. „Qahwa“, ako tieto bobule Arabi nazvali, Turci neskôr premenovali na „kahve“, Taliani na „caffé“ a naponok Angličania na „coffee“.

Šišky

Podľa jedného príbehu z roku 1847, loď kapitána Gregoryho náhle zastihla búrka. Ten v panike a pri vydávaní okamžitých rozkazov položil šišku, ktorú práve jedol, na špičku kormidla. Tá urobila v strede šišky dieru. Keď po skončení búrky pokračoval v jej jedení, šiška sa mu zapáčila aj takáto „deravá“. Navyše to malo aj pozitívny vplyv na jej vyprážanie. Horúci olej sa takto mohol dostať aj do stredu a šiška tak bola chutnejšia.

Žuvačka

Nápad vyrobiť túto neoddeliteľnú súčasť každej dámskej kabelky nie je ani zďaleka zábavou posledných desiatok rokov. Dodnes najstarší dôkaz o existencii žuvačiek našli archeológovia pri vykopávkach sídla starého 9000 rokov. Egypťania používali guličky z melónu, myrhy a kadidla. Gréci zase žuvali prírodnú živicu. Už vtedy mala mať „žuvačka“ rovnaký význam ako dnes. Mala zabezpečiť čisté zuby a svieži dych. Prevratným však v histórii žuvačiek bol rok 1869, kedy Thomas Adams prišiel na návštevu k bývalému mexickému prezidentovi. Tento mal v obľube neustále žuť chicle, ktorá mala byť lacnejším variantom gumy. Adams však exprezidentovi pre tento jeho zvyk nerozumel ani slovo a tak sa rozhodol po návrate domov uvariť malú dávku tejto šťavy. Vytvoril produkt v tvare malých guľôčok, ktoré predával v miestnej drogérii. Pre veľký úspech začal pridávať do takto vyrobenej gumy príchuť sladkého drievka, neskôr mäty, či cukru. V roku 1871 si dokonca nechal patentovať stroj na ich výrobu. Žuvačky boli vôbec prvým tovarom, ktorý sa predával v newyorských predajných automatoch.

Čokoládová tabuľka

Čokoládovú tabuľku vyrobil François-Louis Cailler, ktorý je známy aj ako otec moderných tovární na čokoládu. Bol zároveň aj prvým výrobcom čokolády v tabuľkách. Dovtedy si zákazníci kupovali toľko čokolády, koľko chceli z dlhých čokoládových blokov. Cailler okrem toho pridával do čokolády aj rôzne príchute a ako prvý ju začal predávať aj mimo Švajčiarska.

Kokakola

Doktor John Smith Pemberton, americký farmaceut, je známy ako vynálezca obľúbeného kolového nápoja. Jeho recept vytvoril tak, že do nádoby v mosadznej trojnožke na svojom dvore dal sýtenú vodu. Do nej postupne pridal cukor, kofeín, kyselinu fosforečnú, karamelové farbivo a prírodnú arómu. Zložky tejto arómy však zostali do dnešného dňa utajené. Názov ako aj logo vymyslel účtovník pána Pembertona, Frank Robinson. Tento nealkoholický nápoj sa prvýkrát predával zo sifónu v lekárni v Atlante v roku 1886.

Cukrová vata

Niet zábavy alebo jarmoku, kde by ste túto nadýchanú cukrovinku nenašli. Cukor a z neho vyrábané pochúťky sa v minulosti dlho vyvažovali zlatom a boli dostupné len pre tých najbohatších. A práve pre nich cukrári vymysleli prvé neobratné pokusy o čosi podobné ako je dnešná cukrová vata. Stroj na cukrovú vatu vymyslel až v roku 1897 paradoxne zubár spolu s cukrárom Johnom C. Whartonom. Pozostával z veľkého bubna, na ktorého dno umiestnili rotujúci zásobník. Do neho sa vsypal cukor, ktorý sa pôsobením 200 stupňového tepla rozpustil na sirup. Keď sa bubon otáčal, karamelizovaný cukor bol vytláčaný cez drobné otvory a vznikala tak cukrová vata, ktorá sa rozplývala na jazyku. Postup výroby sa ani do dnešného dňa nezmenil. Rovnako ani jej ingrediencie. Cukor a farbivo. Prípadne príchuť.

Zmrzlina

Zmrzlina je mrazený dezert, zvyčajne pozostávajúci z mliečnych výrobkov ako je mlieko a smotana, často kombinovaný s ovocím alebo inými prísadami a príchuťami. Väčšinou obsahuje cukor, ale niekedy sa vyrába aj s jeho náhradami a umelými sladidlami. Pri výrobe zmrzliny sa zmes vybraných prísad za stáleho chladenia pomaly mieša, aby sa privádzal vzduch a zabránilo sa tak vzniku malých ľadových kryštálikov. Výsledkom je hladká polotuhá pena. Za otca zmrzlinového priemyslu je považovaný Jacob Fussell, ktorý v roku 1851 otvoril v Baltimore prvú továreň na výrobu zmrzliny. Prinútila ho k tomu aj skutočnosť, že po mliečnych výrobkoch bol často nestabilný dopyt, a tak využil prebytok smotany na výrobu tejto studenej pochúťky.

Čajové vrecúško

Čaj, najpopulárnejší nápoj nielen v Číne, ale aj na celom svete sa začal piť asi 2700 rokov pred Kristom. Ani po toľkých rokoch sa okrem spôsobu jeho pitia toho veľa nezmenilo. Okolo roku 1903 boli uvedené na trh prvé čajové vrecúška. Mali zachovať vôňu a chuť čajových lístkov a zároveň šetriť čas pri ich lúhovaní, pretože nevyžadujú používanie sitka. Prvé čajové vrecúška sa šili ručne z hodvábu alebo mušelínu. Vynašiel ich Thomas Sullivan v New Yorku. Neskôr sa začali vyrábať z papiera.