Domácnosť a Záhrada

Ako zariadiť detskú izbu

1899
0
Zdieľaj

Skôr než sa pustíte do samotného zariaďovania izby pre vaše deti, budete potrebovať dobrú stratégiu a zvážiť viacero premenných. Koľko detí chcete umiestniť do jednej izby? V akom veku budú tieto deti? Aké majú pohlavie, čo milujú a ako si to vlastne oni predstavujú? Áno, pri zariaďovaní detskej izby je nutné brať ohľad aj na názor detí. Ak si usporiadanie miestnosti navrhnete najskôr na papier, ušetrite veľa času a úsilia. Nech sa páči, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré by mohli pomôcť.

Je pravda, že keby ste mali vybrať jednu miestnosť z vašej domácnosti, ktorú by ste najradšej ukryli pred svetom, pravdepodobne by ste volili detskú izbu. Môže sa zdať, že všetky tie hračky, šaty či ceruzky pôsobia chaoticky, ba až katastrofálne. Nemusí to tak ale byť a z izby pre vaše ratolesti sa môže stať nielen príjemné a útulné miesto, ale tiež reprezentatívna miestnosť, ktorou sa vždy s radosťou pochválite pred návštevou.

Začnite náčrtom

V úplnom úvode vašej práce si izbu, v ktorej plánujete vytvoriť priestor pre dieťa či deti, poriadne premerajte. Potom následne prepočítajte, koľko podlahovej krytiny či tapiet (farby) budete potrebovať. Na hárok papiera načrtnite všetky zistené miery. Zmerajte tiež okná a dvere. Celé to zahrňte do nákresu. Na schéme sa pokúste tiež približne zakresliť umiestnenie elektrických zásuviek a nástenných spínačov. Zmerajte kusy nábytku, ktorý chcete použiť, načrtnite ich a následne vystrihnite. Potom ich môžete v nákrese premiestňovať tak, aby tam čo najlepšie pasovali.

Uľahčite si to vďaka zónam

Ak si miestnosť rozdelíte do zón, poskytne vám to celkom kvalitnú predstavu o dostupnom priestore pre jednotlivé činnosti, ktoré dieťa vo svojej izbe štandardne vykonáva. Najideálnejšie je rozdeliť miestnosť na štyri rovnaké zóny. Do prvej môžete umiestniť lôžko, budete to teda zóna určená na spanie. V prípade, že plánujete do izby umiestniť viac detí, možno budete musieť priestoru na odpočinok venovať dve zóny. Majte ale na pamäti, že lôžko zvykne byť typicky umiestnené pri stene smerom k dverám. Ďalšiu zónu môžete venovať vzdelávaniu, a teda ju zariadite tak, aby v nej malo dieťa pre učenie všetko, čo potrebuje. Potom to môže byť zóna voľných aktivít (hranie, používanie počítača, kreslenie). V závislosti od priestoru môžete zvoliť aj zónu na leňošenie, čo zahŕňa napríklad pozeranie televízie. Do každej zóny vopred naplánujte umiestnenie jednotlivých kusov nábytku, ktoré budú vhodné pre vybranú činnosť. V zóne pre učenie určite nesmie chýbať stôl, stolička a polica (skrinka) na knihy. Veď vy už iste viete, čo by ste tam chceli vy alebo vaše dieťa mať.

Funkčnosť a organizovanosť

Najčastejším problémom detských izieb je, že sa z nich stáva preplnená, neorganizovaná a nefunkčná miestnosť bez praktického rozloženia. Práve preto, aby sa tomuto zabránilo, oplatí sa investovať do rôznych stojanov, regálov, zásuviek, košov a podobne, ktoré sa dajú prehľadne kombinovať a z detskej izby robia svedomito usporiadaný celok. Zlým riešením nie sú ani vstavané skrine a police, ktoré poskytujú stabilné miesto na ukladanie rozmanitých vecí. Plastové vane a krabice bývajú navrhnuté tak, aby sa zmestili pod posteľ, čím získate ďalší úložný priestor. Jednotlivé krabice označte štítkom s nápisom alebo nákresom, čo do nich patrí.

Poschodové postele a koberce

V menších miestnostiach, ktoré budú zdieľať viacerí súrodenci, zvážte poschodové postele, ktoré nemusia slúžiť len na spanie. Dnes už je ponuka naozaj veľmi pestrá. Malý stôl, ktorý zvykne byť súčasťou takýchto posteľných komplexov vyrieši aj zónu na aktivity ako kreslenie, hranie hier, ale aj hosťovanie na čajových večierkoch. Niektoré poschodové postele majú zabudované tiež komory a regály, vďaka čomu ušetríte priestor. Hoci sa už o kobercoch popísalo kadečo a niekomu sa môže zdať, že čas svojej slávy majú dávno za sebou, v detskej izbe koberec rozhodne nesmie chýbať. Vďaka nemu získate príjemné miesto na hranie. Samozrejme, je vhodné vyberať vzory ako závodná dráha, farma, abeceda, ZOO či vesmír, ktoré sú pre deti atraktívne a vedia ich znova využiť ako priestor na fantazírovanie.

Prizvite deti k plánovaniu ako seberovných partnerov

Rodičia majú často tendenciu plniť si pri zariaďovaní detskej izby vlastné predstavy a túžby. Iste, dospelý človek dokáže praktickejšie zvážiť, čo je vhodné, a čo sa, naopak, do izby pre deti vôbec nehodí. Praktické veci môžete držať vo svojich rukách, ale o celkovej vizáži a atmosfére by ste sa mali poradiť aj so svojimi ratolesťami. Je veľmi dôležité, aby ste pracovali s nimi a nie vedľa nich. Už deti mladšie ako tri roky sú nadšené z toho, ak sa môžu zúčastniť organizovania ich vlastného priestoru. Nejde tu iba o to, aby dieťa vyjadrilo svoj názor, čo sa mu páči a čo chce v izbe mať, ale vďaka plánovaniu ho naučíte tiež poriadku a zodpovednosti. Izba môže byť zariadená v jednom štýle. Ak vaša malá princeznička miluje macka Pú alebo Ľadové kráľovstvo, pokojne sa držte tejto témy. Je váš malý nezbedník posadnutý Bleskom McQueenom? Alebo je to snáď kultový Maťko a Kubko? Nech sa páči, venujte im v jeho izbičke priestor. Nemusíte sa však držať len jednej témy, pokojne spravte z jednej zóny džungľu a z inej zábavný park. Pamätajte ale na jedno, izbu pre deti zbytočne nepreplňujte. Ak si všimnete, že dieťa sa s niektorou hrou alebo hračkou už vôbec nehrá, odložte ju napríklad do krabice na povale. Nemusíte ju hneď vyhadzovať, možno sa hodí pre mladšieho súrodenca.

Deti majú prirodzenú schopnosť veci personifikovať. Preto skúste s nimi hovoriť v štýle: „Chceš, aby tento macík žil s tebou?“ alebo „Kde bude bývať táto bábika?“ Spoločne potom nájdete pre jednotlivé položky domov a dieťa bude vždy vedieť, kam patria.

Pravidlá

Rodičia by mali rešpektovať, ak dieťa vo svojej izbe niečo vyložene nechce. Pokiaľ ale rodič usúdi, že daný predmet do izby nevyhnutne patrí, mal by si s dieťaťom o tom prehovoriť a dohodnúť sa na kompromise. Používajte vždy jazyk dieťaťa, rozprávajte pre neho zrozumiteľnou rečou. Pozor, v detskej izbe by ste sa mali držať aj pravidla „zdola nahor“. Keďže dieťa je najmenší člen vašej rodiny, určite bude využívať najmä zem a spodné police v regáloch. Umiestnite pre neho dôležité veci práve tam a tie menej dôležité môžu ísť vyššie. Odborníci tvrdia, že veľmi vhodným riešením, ako udržať detskú izbu v poriadku, je aj pravidlo „desať a dosť“. V podstate ide o tom, že dieťa smie vybrať z políc (krabíc) len desať vecí a potom ich musí znova uložiť. Pri deťoch, ktoré ešte nevedia rátať, rátajte s nimi. K pravidlám snáď už iba toľko, že deti kopírujú správanie rodičov. Ak sú oni neporiadni, nemôžu chcieť od detí poriadok.

Detská izba je tak troška chaoticky organizovaný svet, no pokiaľ sa rodičia naučia rešpektovať detské vnímanie poriadku a deti zase argumenty dospelákov, môže z toho vzniknúť celkom pekná spolupráca.